Rybník Žabakor za svítání.

Je 5:30 ráno a všední dubnové pondělní ráno. Při pohledu ven z okna všední ale rozhodně není. Právě svítá a bělavé vodní páry se vznášejí na polích a lukách. To je jedinečná příležitost k zachycení neobyčejných snímků.Jak zaznamenat tajemné mlhy v údolí – u rybníka nebo na poli? Inspirujte se z mého fotozápisníku. Zjistěte, jakou expozici nastavit a na co se při focení soustředit. 

Slunce ještě nevyšlo, ale mlha už začíná stoupat. Nemám moc času. Nasedám do auta a mířím k rybníku Žabakor. Častokrát kolem něho jezdím, ale málokdy mám u sebe fotoaparát. Je tu jedinečná atmosféra. Naštěstí ještě okolo nejezdí tolik aut. Slyším jen plácání ryb na vodní hladině.

Fotoaparát mám v manuálním režimu expozice. Nastavuji vyvážení bílé na Zataženo, ISO 100, clonu f/8 a čas mi vychází na 1/125 sec. Fotografuji ostrůvek uprostřed rybníka a vodní hladinu s odpařující se párou (úvodní fotografie k článku). Škoda jen, že nejsou na hladině vodní ptáci, kteří dokreslili atmosféru a dodali snímku příběh. Hlídám si, abych měla rovně horizont. Dodržuji pravidlo třetin, aby byla kompozice vyvážená.

Sluníčko už začíná vycházet, musím stihnout jeho stoupající žhnoucí kotouč. Zazoomuji na ohniskovou vzdálenost 105 mm (více už mi objektiv nedovolí) a zachycuji jeho žhavou sílu deroucí se na oblohu. Neostřím do slunce, ale těsně vedle něho. ISO 100, clona f/8, čas 1/500 sec.

Rybník Žabakor.

ISO 100; clona f/8; čas 1/500 sec.

Již mne zde nic neinspiruje, a proto přejíždím na nedaleké louky pod masivem Drábských světniček směrem na Olšinu. Mlha a sluneční paprsky tu vytváří úžasné scenérie. Rychle přenastavuji foťák, protože to jsou právě ty momenty, které trvají jen malou chvíli. ISO 100, clona f/8, rychlost závěrky mi expozimetr vypočítal na 1/250 sec.

Mlha na poli.

ISO 100; clona f/8; čas 1/250 sec.

Fotím osamělý strom ztrácející se ve stoupající mlhovině. Opět si hlídám kompozici tak, aby strom nebyl uprostřed, ale v průsečíku třetin. Úžasný, čistý záběr.

Mlha na poli.

ISO 100; clona f/8; čas 1/400 sec.

Mlha se pomalu rozpouští, obloha se barví do světle modra a tajemná nálada je pryč.

Kdy vzniká mlha

Kvůli velkým rozdílům teplot ve dne a v noci bývají na jaře, v pozdním létě a na podzim často mlhy. Existuje několik typů mlhy, ale nejběžnější mlhou je radiační. Vznikne během jasné a bezvětrné noci při poklesu teploty zemského povrchu pod hodnotu rosného bodu. Protože studený vzduch je těžší než teplý, stéká po povrchu země do údolí a tam se hromadí. Po východu slunce se mlha rozplyne.

Jak zachytit ranní mlhu na kopcích a skalách? Inspirujte se v článku Ranní mlha na Staré Hradě v Příhrazských skalách.

Po technické stránce není těžké fotit mlhu. Je důležité zachytit tu pravou náladu, na kterou nepotřebujete drahý foťák. Nezapomeňte se soustředit na kompozici. Snažte se o čistý záběr, aby vynikl hlavní objekt. Nařiďte si budík, brzy vstaňte a vydejte se za mlhy na pole a louky. Jistě najdete spoustu zajímavých záběrů.

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.