Malování světlem.

Co fotografovat v zimním období, když je venku ošklivo a sychravo? Mám pro vás jeden tip – malování světlem, neboli light painting. K této technice nepotřebujete sluníčko, ale naopak tmu. V článku se dozvíte, jak použít dlouhé časy závěrky a rychlost závěrky bulb. Vytvořte kreativní obrazce pomocí světla.

Jak se vybavit na malování světlem?

- Fotoaparát s nabitou baterií a prázdnou paměťovou kartou.
- Stativ. Budete fotografovat na dlouhý expoziční čas, tudíž musí být přístroj stabilizovaný.
- Dálkovou spoušť, která omezí záchvěvy ruky při stisknutí spouště. Používám konkrétně kabelovou dálkovou spoušť.
- Baterku svítící bílým, červeným, modrým nebo i zeleným světlem, pomocí které vytvoříte obrazce. Postačí i čelovka nebo červené světlo od cyklistického kola.
- Rukavice, aby vám nepromrzly ruce od častého mačkání spouště.

Jak se připravit na fotografování do terénu? Zjistěte také v článku Jak se připravit před fotografováním? Nenechte se zaskočit.

V kolika lidech na fotografování světelných obrazců vyrazit?

Musíte být minimálně dva. Jeden fotografuje a druhý maluje světlem.

Kde a na jakých místech fotografovat

Fotografujte ve městě, na hradě, v lese či v jeskyni. Výběr je na vás. Najděte si stabilní a kompozičně zajímavé místo, kam bude možné postavit stativ s fotoaparátem.

Jakou nastavit expozici fotoaparátu? Vždyť je úplná tma!

Kolečko expozičních režimů fotoaparátu otočte do pozice Manuálního režimu. Nastavte ISO 200, popřípadě 400. Zacloňte – zvolte vysoké clonové číslo, například f/16 či f/22. Rychlost závěrky nastavte na 30 s, anebo využijte bulb.

Pokud váš fotoaparát nenabízí možnost nastavení tak dlouhého času, obrazce budou vidět i při času závěrky okolo 6-15 sekund.

Malování světlem - kruh.

ISO 200; clona f/20; čas 1 sec. Bohužel jsem s sebou neměla stativ, a tak je skalní okno v pozadí rozmazané.

Co je bulb?

Bulb umožní dlouhou expozici, jejíž délku si řídíte vy sami. Závěrka fotoaparátu zůstane otevřená tak dlouho, dokud máte stisknutou spoušť. U některých přístrojů tlačítko stisknete jednou pro otevření závěrky a po druhé pro její zavření. Bulb se používá při fotografování za špatně světelných podmínek, především v noci.

Kde bulb najdete? Když nastavujete expoziční čas, otáčejte kolečkem tak dlouho, dokud se neobjeví na displeji Bulb (u Canonu písmeno B).

Připraveni?

Light painting v akci

Řekněte parťákovi, aby se postavil tam, kde chcete mít na snímku obrazec, například srdce. Ve chvíli zmáčknutí spouště váš parťák maluje světlem ve tmě obrazec. Stále dokola obtahuje stejný tvar do té doby, než skončí expozice – moment, kdy se zavře závěrka fotoaparátu. Díky pomalému času postava na fotografii nebude vůbec vidět a ze tmy bude svítit jen zmíněné srdce.

Na několika zkušebních snímcích si vyzkoušejte, která clona vám bude nejvíce vyhovovat, aby byly obrazce ostré. V případě potřeby expozici upravte dle aktuálních podmínek.

Jaké tvary je možné malovat světlem?

Fantazii se meze nekladou. Malujte cokoliv, co vás napadne – kruh, strom, květinu, novoroční PFko, anebo obtahujte tvar auta či cyklistického kola. Čím jednoduší tvar, tím lepší. Hrajte si a zkoušejte. Vytvoříte skvělé snímky, které jen tak nikdo nemá. A navíc je to zábava.

Malování světlem - auto.

ISO 100; clona f/8; čas 15 sec.

Inspirujte světelnými obrazci fotografa Jana Pohribného v kolekci Nová doba kamenná.

Užijte si light painting! 

{snippet banner-ebook-jak-fotografovat-v-zime}

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.