Pampeliška při západu slunce.
Zajisté jste si během jarních dnů všimli, že vaše okolí je poseté pampeliškami. Vyrazte navečer se fotoaparátem do polí a vytvořte romantické snímky, které můžete použít třeba jako obrázky do ložnice. Jak fotografovat pampelišky? Na řádcích níže najdete postup z mého foto výletu zaměřeného na fotografování těchto žluto-oranžových slunéček.
 
Kdy je ten pravý čas na fotografování pampelišek?
 
Je půl sedmé večer, hodina do západu slunce. Doba před západem slunce, takzvaná zlatá hodinka, je ideální čas na focení. Je to z důvodu nízkého bočního světla. Mám štěstí, je super světlo. Na obloze se honí mraky a občas se ukážou sluneční paprsky. Balím techniku a vyrážím na nedalekou louku. 
 
Klidné místo je důležité
 
Den před uskutečněním samotného fotografování jsem si na kole projela okolí a vytipovala několik možných míst, kde nebudu rušena. Přicházím na místo. Paráda. Pampelišek je zde spousta, žluté kvetoucí, ale i odkvétající. Vybírám nejhezčí pampelišky pro své snímky. Některé jsou malé a mají křivý stonek...tady je ta pravá!
 
Správné nastavení fotoaparátu
 
Na své zrcadlovce nastavuji vyvážení bílé na Zataženo, ale můžete zvolit i režim AUTO. ISO je na hodnotě 100. Co nejvíce odcloním, abych docílila rozmazaného pozadí a pampeliška vynikla. Díky světelnosti mého objektivu si můžu dovolit nastavit clonu f/1,4. Rychlost závěrky dorovnávám podle expozimetru - hýbající se čárka na stupnici dole v hledáčku. Rychlost závěrky mně vychází na 1/500 sec. Ostřím na jeden středový bod. Více o tom, jak ostřit zjistěte v článku Jak mít pronikavě ostré fotky.
 
Akce
 
Lehám si na zem, abych byla v úrovni pampelišky. Projíždějící cyklisté si asi ťukají na hlavu, když mě vidí, jak se válím na zemi. To mi ale nevadí, soustředím se na fotografování. Pořizuji několik snímků odkvétající pampelišky. Raději více, abych si byla jistá, že alespoň jedna, dvě fotografie budou perfektně ostré. Mám štěstí, zrovna na pampelišku dosedá muška...muška jenom zlatá.
 
Odkvétající pampeliška v černobílém provedení.
 
Tip
 
Vyberte si místo s jednodušším pozadím, aby na snímku nic nerušilo od hlavního motivu. Pamatujte, že čím jednodušší kompozice, tím lepší. 
 
Sluníčko právě vykouklo z pod mraků a zabarvuje se do červena. Přikrčím se ještě více k zemi, abych měla pampelišku přímo před sluneční koulí. Nádhera, vypadá jako rozsvícená lucernička (úvodní foto). 
 
Přesouvám se o několik metrů dál. Teď mám zálusk na krásně žlutě kvetoucí pampelišku. V pozadí je jen zelená tráva. Fotím ji ze shora, na výšku i na šířku. Doma v počítači si pak vyberu, která kompozice se mi bude líbit více.
 
Žlutá pampeliška v trávě.
 
Mám tu společnost. Ve vysoké trávě vidím hýbající se zaječí uši. Několikrát zachrastí a zajíc je pryč.
 
Černá látka jako podklad 
 
Do trávy rozprostírám černou bavlněnou látku. Beru si do ruky jednu odkvétající pampelišku a odtrhávám několik chmýříček. Opatrně ji pokládám na černou látku a s fotoaparátem se přibližuji co nejblíže k ní. Přepínám na manuální ostření, abych měla pod kontrolou přesně to místo, které chci mít ostré. Škoda, že nefouká vítr, mohla bych na fotografii zachytit i létající chmýří.
 
Detail odkvétající pampelišky na černém pozadí.
 
Pampelišky právě odkvétají, tak do toho, ať je stihnete vyfotit!
 
Zajímá vás, jak fotografovat květiny? Zjistěte další tipy v článku 10 tipů, jak fotit květiny.
 
 
Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.