Západ slunce Humprecht, Český ráj.
Fotografie zapadajícího sluníčka má své kouzlo. Jak vyfotografovat západ slunce? Zjistěte tipy na kompozici, kam ostřit, jak nastavit expozici fotoaparátu - clonu, čas, ISO, a na co si dát při pořizování snímků pozor. Poučte se ze zápisku fotografování západajícího sluníčka nad zámečkem Humprecht v Českém ráji.
 
Tentokrát jsem se vydala vyfotografovat západ slunce. Dlouho jsem se rozmýšlela kam, ale nakonec vyhrál malý zámeček Humprecht v Českém ráji. Českorájští obyvatelé hrad zajisté poznají. Pro ty, kdo zámeček neznají, jej ve zkratce představím. Humprecht je lovecký zámeček s kruhovým půdorysem, který leží na zalesněném vrchu u města Sobotka.
 
Jak probíhalo fotografování?
 
Foto výpravu jsem musela podniknout dvakrát. Poprvé totiž sluníčko zapadlo za mraky a já měla po focení. Nikdy nevíte, co si příroda zamane. Sluníčko se může během minuty schovat za mraky nebo zajít za horizont o kousek vedle, než jste předpokládali. A atmosféra je pryč.
 
Volba vyvážení bílé barvy neboli WB
 
Vyvážení bílé nastavuji na Zataženo. Snímky tak dostanou teplejší nádech.
 
Nastavení expozice fotoaparátu
 
Nastavuji ISO 200 a clonu f/11. Zazoomuji objektivem na ohniskovou vzdálenost 105 mm. Fotoaparát namířím na oblohu a expoziční čas dorovnám podle expozimetru – u Nikonu a Canonu pohyblivá stupnice s čárkou v hledáčku nebo displeji zrcadlovky. Rychlost závěrky mi vychází na 1/160 sec.
 
Tip
 
Snímač přístroje není schopen vyrovnat velké světelné rozdíly, proto doporučuji fotografovat v Manuálním režimu. Pokud použijete Automatický režim expozice, fotoaparát scénu zprůměruje a hodnoty expozice nastaví špatně. Obloha na výsledném snímku pak bude přeexponovaná a slunce bude jen bílý flek. 
 
Kam ostřit
 
Neostřím přímo do slunce, ale na věžičku zámečku. Pokud byste ostřili do slunce, můžete fotoaparát poškodit.
 
Kompozice 
 
Snímek komponuji podle pravidla třetin. Mohla jsem zvolit i středovou kompozici, protože má zámek pravidelný tvar. V tomto případě bych však středovou kompozici volila v situaci, kdy by byl sluneční kotouč přímo za zámeckou věží. Každý má jiné "oko" a každému se líbí něco jiného. Při fotografování přihlédněte k tomu, jak to v tu chvíli cítíte vy sami.
 
Tip
 
Zapadající sluníčko fotografujte s hradem, jezerem nebo jen tak s výhledem do krajiny, třeba na skalní vyhlídce. Další možností je sluníčko zachytit s nějakou luční květinou. Mě inspirovala pampeliška. Jak jsem fotografovala pampelišku se dozvíte z dalšího zápisku v článku Objevte kouzlo pampelišek
 
Rady na závěr
 
  • Sluníčko a ostrost jeho kotouče a paprsků, vypadá pokaždé jinak. Záleží na viditelnosti, oblačnosti a na stavu ovzduší. Při fotografování západu slunce vyzkoušejte nejprve nastavit clonu f/22. Proč tak vysokou clonu? Použité clonové číslo má totiž vliv na vzhled slunce na snímku. Vysoká clona zvýrazní sluneční paprsky a vykreslí počet paprsků kolem slunečního kotouče. Slunce tak nebude ve tvaru koule, ale hvězdy. Podobně jako na tomto snímku západu slunce na Drábských světničkách. Čím vyšší clonové číslo použijete, tím více paprsky budou vykreslené. 

Západ slunce na Drábských světničkách.

ISO 800, clona f/22, čas 1/500 sec.

  • Pokud nebudou paprsky na výsledném snímku zvýrazněné, můžete zvolit clonu f/8 nebo f/11. Stejně jako já při fotografování Humprechtu. 
  • Je-li sluníčko ještě za horizontem nebo schované za mrakem, stačí také clona f/8 či f/11. Jako na snímku níže.

Západ slunce na jihu Gran Canaria - Maspalomas.

ISO 200, clona f/11, čas 1/340 sec.

  • Při fotografování proti slunci nebo v silném protisvětle se jakýkoliv objekt v popředí mění v siluetu. Proto se nelekejte, že budova nebo stromy jsou tmavé a bez detailů. Použijete-li blesk, objekt v blízkém popředí se nasvítí. Dosah blesku záleží na jeho směrném čísle. Podívejte se do manuálu zrcadlovky. Pokud budete fotografovat objekt v dálce, stejně jako já, použití blesku nemá smysl.
 
Inspirujte se a vyrazte také za sluncem!
 
 
Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.