Hloubka ostrosti - detail kamenů na pláži.

Ideálně exponovaný snímek vytvoříte správným nastavením ISO, clony a expozičního času. Pomocí rychlosti závěrky zachytíte pohyb - pohyb zamrzne nebo se prodlouží. ISO pomáhá kontrolovat, jak citlivý je snímač fotoaparátu na světlo dostupné ve scéně. A konečně, clona vytváří hloubku ostrosti - ovlivňuje to, co je v centru pozornosti a co je rozostřené. Jakou clonu nastavit pro rozostřené pozadí? Zjistěte, jak funguje clona vašeho fotoaparátu a naučte se ji používat. Čtěte dál.

 

Clona - kde se nachází a jak funguje

Clona se nachází v objektivu, ne v těle fotoaparátu. Jejím otevíráním a zavíráním regulujete množství světla, které se dostane na snímač fotoaparátu.

Fungování clony je podobné tomu, jak funguje lidské oko. Když vejdete do tmavé místnosti, vaše víčka se otevřou, aby se do oka dostalo více světla. Zpočátku toho moc nevidíte, ale za chvíli už rozeznáte obrysy a vidíte mnohem lépe. Naopak když jdete ven za slunečného dne, oční víčka naopak přivřete, aby vás světlo neoslňovalo. Clona funguje stejným způsobem. Podle množství světla na scéně se otevírá nebo zavírá. 

Clonové číslo

Velikost clony při různém nastavení clonového čísla.

Je důležité, abyste si tato čísla zapamatovali. Čím menší hodnota f (f/2), tím větší je otvor clony. To znamená, že se na snímač dostane prostřednictvím objektivu více světla. Čím větší číslo f (f/22), tím menší otvor clony a do objektivu vstoupí méně světla. 

Rozsah clony v objektivech

Objektivy nejsou všechny stejné. Některé objektivy mají širší rozsah, a některé menší. Rozmezí clony u standardního objektivu se pohybuje v rozmezí od F 3.5-F 22, případně F 32. Pevné objektivy mohou mít clonu až F 1.2.

Hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti je určitá oblast před a za hlavním objektem, která se objevuje v centru pozornosti.

Opět si představte vaše oči. Když se díváte na monitor a čtete tyto řádky, v centru pozornosti vašich očí jsou tato slova. V periferním vidění vidíte další věci - ruce na klávesnici v popředí či obrázek na zdi v pozadí. Vidíte je, ale nejsou v centru pozornosti. To, co je v centru pozornosti, je váš záměr a ovlivňuje jej clonové číslo. 

Hloubka ostrosti v praxi

Zaměřte se na určitou část scény a zaostřete na něj. Tento bod se stává nejostřejším bodem snímku. Výběrem velikosti clony rozhodnete, co bude ještě ostré a co ne.

1) První příklad:

Obrázek A - kostel v pozadí je rozostřený - mimo hloubku ostrosti.

Obrázek B - kostelík v pozadí je naopak ostrý a fialová květina v popředí rozostřená.

Hloubka ostrosti.

Nezapomeňte, že čím nižší clonové číslo zvolíte, tím toho bude v centru pozornosti méně - máte malou hloubkou ostrosti. Čím vyšší číslo clonové číslo, tím toho bude více v centru pozornosti – máte velkou hloubku ostrosti.

2) Druhý příklad:

Vyfotografovala jsem čtyři stejné scény při ohniskové vzdálenosti 50 mm, ale s různým nastavením clony. Všimněte si, jak se mění hloubka ostrosti.

Hloubka ostrosti.

Který z obrázku je nejlepší? To se nedá jednoznačně říci. Hloubka ostrosti je tvůrčí záměr každého fotografa. Jakou si zvolíte, to je na vás. 

Využijte hloubku ostrosti a buďte tvůrčí!

 

{snippet banner-ebook-21-navodu}

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.