Jak ostřit v každé situaci.
Častokrát mi mailem píšete, že vás trápí neostrost vašich fotografií. Proto jsem se rozhodla pro vás sepsat jednoduché postupy o ostření v různých situacích. Zajímává vás, jak ostřit a jakou clonu nastavit při fotografování krajiny, detailů a lidí? Zjistěte, jakým způsobem ostřit na stativu, a co dělat, když se vám zaostřit nedaří. Čtěte v článku.
 
Jak ostřím já?
 
Nejlepší zkušenost mám s ostřením na statický objekt a jeden ostřicí bod - ten prostřední. Je nejcitlivější. Jak nastavit tyto parametry ve fotoaparátu? Čtěte níže.
 
1.      U fotoaparátu nastavte automatický režim ostření AF. U fotoaparátů Nikon a Canon je přepínač mezi automatickým a manuálním režimem umístěn na objektivu a označen AF/MF.
 
2.      V menu fotoaparátu nastavte ostření na statický objekt - Nikon - AF-S, Canon - One shot.
 
3.      Pomocí voliče fotoaparátu vyberte v zaostřovacích polích jeden ostřicí bod. Nejlépe ten prostřední. Fotoaparát bude ostřit na objekt ve vybraném zaostřovacím poli, který uvidíte v hledáčku fotoaparátu.
 
Přečtěte si také článek Jak mít pronikavě ostré fotky. Najdete v něm, jak funguje ostření u vaší zrcadlovky a přehled ostřicích režimů u značky Nikon a Canon.
 
Jak ostřit v konkrétní situaci? U každé scény je postup trochu odlišný. Níže jsem popsala jednoduchý postup.
 
Focení krajiny
 
a)      Fotíte s objektem v popředí
 
Nastavte clonu f/11-16, ISO a expoziční čas podle světelných podmínek na scéně.
Nastavte automatický režim ostření AF.
Zaostřete přibližně v 1/3 snímku od spodu, někam na horní hranu objektu v popředí.
 
Pohled do krajiny z Příhrazských skal po dešti.
 
b)     Fotíte bez objektu v popředí
 
Nastavte clonu f/8, ISO a expoziční čas podle světelných podmínek na scéně.
Nastavte automatický režim ostření AF.
Zaostřete buď doprostřed scény, na nějakou hranu - stromy nebo horizont. Je-li na scéně konkrétní objekt (jako na fotografii níže), zaostřete na něj.
 
Pohled na Trosky během zlaté hodiny.
 
c)      Fotíte východ nebo západ slunce
 
Nastavte automatický režim ostření AF.
Zaostřete někam vedle slunce, například na horizont. Neostřete přímo do slunce.
 
Západ slunce na pobřeží ostrova Syros.
 
Nejde vám zaostřit? Je-li scéna plochá a bez kontrastu, fotoaparát v automatickém režimu zřejmě nezaostří. V tom případě musíte přepnout do manuálního ostřicího režimu MF (přepínač je na objektivu). Potom otočte ostřicím prstencem na objektivu do polohy nekonečno. Lepší objektivy mají stupnici, kde je uvedená vzdálenost (na kterou ostříte) v metrech, a nekonečno je označené ležatou osmičkou.
 
Je nekonečno opravdu nekonečné? Bohužel některé objektivy mají jednu vadu. Pokud v manuálním režimu ostření otočíte prstencem na nekonečno úplně nadoraz - obraz je neostrý. Objektiv je zaostřený už kamsi za nekonečno. V takovém případě vraťte ostřicí prstenec o kousek zpátky.
 
Focení detailů – houby, květiny, pavučina
 
a)      Fotíte bez stativu
 
Nastavte automatický režim ostření AF.
Zaostřete na hlavní objekt, nejlépe na jeho konkrétní část.
Nejde vám zaostřit? Pravděpodobně je objekt příliš blízko – odstupte a zkuste zaostřit znovu.
 
Žába na zahradě.
 
b)     Fotíte se stativem
 
Nastavte manuální ostřicí režim MF.
Na objektivu vypněte obrazovou stabilizaci. Nikon – VR, Canon – STABILIZATOR.
Otáčejte ostřicím prstencem tak dlouhou, dokud nebude hlavní objekt (nebo jeho konkrétní část) ostrý. Budete-li fotografovat v živém náhledu (live view) a nebudete si jisti, zda jste zaostřili správně, objekt si na displeji přibližte a manuálně doostřete. To ale umí jen některé fotoaparáty.
 
Detail houby.
 
Focení lidí
 
a)      Fotíte 1 osobu  
 
Nastavte malou clonu f/1,8 - 2,8. Rozsah záleží na vašem objektivu. Pokud nemáte pevný objektiv, zazoomujte - prodlužte ohniskovou vzdálenost, abyste lépe rozostřili pozadí. ISO a expoziční čas nastavte podle světelných podmínek na scéně.
Ostřete na oči portrétované osoby.
Portrét dívky s čelenkou z bílých květů. Zdroj: Pixabay.
 
b)     Fotíte 2 osoby
 
Nastavte clonu f/2,8 - 5,6. ISO a expoziční čas seřiďte podle světelných podmínek na scéně. Zaostřete na obličej osoby vpředu. Pokud stojí osoby vedle sebe - jsou obě ve stejné vzdálenosti od vás, budou obě osoby ostré. A to i když zaostříte jen na jeden obličej. Zda-li však jedna postava stojí za tou první - je v jiné vzdálenosti od vás, bude zadní postava vždy lehce rozostřená.
 
c)      Fotíte 3 a více osob
 
Nastavte clonu f/5,6; 8 či více. ISO a expoziční čas zvolte podle světelných podmínek na scéně.  Zaostřete na obličeje postav uprostřed skupiny, ne někam mezi ně. Čím více lidí stojí v různých rovinách, tím vyšší clonu musíte nastavit, abyste docílili ostrých obličejů. Není-li vaším záměrem mít ostrý pouze obličej jedné konkrétní osoby.
 
Na závěr
 
V tomto článku jsem vám chtěla ukázat základní postupy ostření. Existuje však tolik fotografovaných scén. Proto ke každému focení přistupujte individuálně a najděte si nejvhodnější variantu. 
 
To je pro tentokrát vše. Teď hurá ven fotit!
 
Začínáte s fotografováním? Z pojmů jako zlatá hodina, expozice, kompozice, RAW se vám točí hlava? Pak si zdarma stáhněte ebook 8 věcí, které musíte vědět, než začnete fotit. Uvnitř ebooku najdete spoustu užitečných informací.
 
Lenka
 
 
 
 
 
 
Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.