Jak fotit pampelišku.

Během jarních dní jsou louky poseté pampeliškami. Vyrazte navečer se svým fotoaparátem na nedaleký palouk a vytvořte romantické snímky těchto žluto-oranžových slunéček. Vyzkoušejte 5 tipů, jak zachytit pampelišky.

Většinu snímků v článku jsem vytvořila na konci dubna, během jednoho příjemného jarního večera. Už několik dní jsem čekala na „dobré světlo“, které se ten den objevilo. V podvečer sluníčko vykukovalo zpod mraků a barvilo se do červena. Vyrazila jsem tedy na kole na nedalekou louku.

Pampelišky a květiny obecně fotografujte přibližně hodinu před západem slunce, kdy je slunce blízko horizontu. Doba před západem slunce, takzvaná zlatá hodinka, je ideální čas na focení. Je to z důvodu nízkého bočního světla nebo protisvětla.

Tip 1 – Pampeliška jako svítící lucernička

Vyberte odkvétající pampelišku s vyšším a rovným stonkem, za kterou nebude nevzhledné roští či jiné rostliny. Přikrčte se, tak aby byla pampeliška přímo před sluneční koulí.

Potom nastavte fotoaparát. Zvolte ISO 100 a odcloňte, třeba f/4 či f/2,8. Pokud fotíte v režimu Priorita clony, rychlost závěrky za vás dopočítá fotoaparát. Avšak jelikož fotografujete v protisvětle, snímek podexponujte a nastavte korekci expozice do mínusu o -1 EV. V manuálním expozičním režimu zvolte čas podle expozimetru – hýbající se čárky na stupnici v hledáčku. Ukazatel expozimetru však držte v zóně podexpozice.

Zaostřete na střed pampelišky a foťte. Ostřete na jeden středový bod. Hotovo? Teď vypadá pampeliška jako svítící lucernička. Vytvořte několik zkušebních snímků a případně upravte expozici.

Pampeliška při západu slunce.

ISO 100; clona f/4; čas 1/2000 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Tip 2 – Najděte žlutě kvetoucí pampelišku

Najděte na louce žlutě kvetoucí pampelišku a vyfotografujte ji například v protisvětle.

Žlutá pampeliška v protisvětle.

ISO 100; clona f/4; čas 1/250 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm. Zdroj fotografie: Pixabay.

Jak fotografovat květiny? Kdy je ideální doba pro focení, jak komponovat? Vyzkoušejte 15 nápadů pro lepší květinové snímky.

Tip 3 – Použijte černou látku jako podklad

Rozprostřete do trávy černou bavlněnou látku. Vezmětu do ruky jednu odkvétající pampelišku a odtrhněte několik chmýříček. Opatrně ji položte na černou látku a s fotoaparátem se přibližte co nejblíže k ní. Přepněte na manuální ostření a zaostřete na chmýří pomocí ostřicího prstence na objektivu.

Při úpravě snímku jej převeďte do černobílého provedení, přidejte kontrast a ořízněte přebytečné okraje černé látky.

Odkvétající pampeliška na černém podkladu.

ISO 100; clona f/1,8; čas 1/800 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Tip 4 – Počkejte si na broučka

Létá okolo pampelišek včelka nebo nějaký jiný brouček? Počkejte až se k pampelišce přiblíží a zakomponujte ji do záběru. Přidáte tak do snímku život.

Odkvétající pampeliška.

ISO 100; clona f/2,8; čas 1/2000 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Tip 5 – Zachyťte létající pampeliškové chmýří

Nastavte na fotoaparátu sériové snímaní a krátký expoziční čas, nejlépe 1/500-1/1000 s. Vezměte si na pomoc asistenta či asistentku a poproste ho/ji, aby vám do pampelišky foukl. Musí však fouknout velmi jemně, jinak nestihnete létající chmýří vyfotografovat.

Pampeliškové chmýří.

ISO 200; clona f/5,6; čas 1/500 s. Ohnisková vzdálenost 180 mm. Zdroj fotografie: Pixabay.

Přeji hodně zábavy při focení pampelišek!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.