Jak fotografovat květiny - bledule a krokus.

Je jaro, a to je ten pravý čas na fotografování květin. Najdete je na vaší zahradě, veřejném parku, louce nebo i v botanické zahradě. Zjistěte 10 tipů, jak zachytit květiny v celé jejich kráse. Fotografie použijte třeba do vlastního herbáře nebo jako obrázky na stěnu. Kdy je ta správná doba, jak komponovat, jak nastavit fotoaparát a na co si dát pozor? Čtěte v článku.

 

1) Udělejte si čas

Až dorazíte na zahradu nebo do parku, může se zdát těžké hned vědět, kde začít. Místo si nejdříve projděte a v klidu si rozmyslete, co a jak budete fotit.

2) Světlo

Modré nebe bez mráčku není ideální. Přímé sluneční světlo způsobuje ztrátu detailů a přepaly. Lepší je zatažená obloha, protože světlo je měkké a rozptýlené. Pro fotografování květin je ideální boční světlo během zlaté hodiny. Květinku vám zlatavě nasvítí a dodá na plastičnosti.

Fialový krokus.

3) Vyberte si ten nejlepší úhel pohledu

Zřejmě už více, že portréty lidí a zvířat vypadají mnohem působivěji, když je vyfotografujete v úrovni jejich očí. Stejným způsobem foťte i květiny. Připravte se na to, že strávíte hodně času na kolenou a na loktech. Nebojte se i lehnout.

Českorájská bledule.

4) Pozor na pozadí

Chaotické pozadí ruší a odvádí pozornost od hlavního motivu. Snažte se mít jednoduché pozadí, a to i skladbou barev. Pokud nelze izolovat květinu od pozadí, existuje jednoduché řešení. Umístěte za ni třeba papírovou čtvrtku – bílou nebo i barevnou.

5) Ukliďte nepořádek

Zahrady jsou plné věcí, které mohou na snímku rozptylovat oko diváka – například nářadí, plot, jiné rostliny, šňůra na věšení prádla. Jak tyto prvky odstraníte ze záběru?

  • přesuňte je – pokud to jde, předmět prostě odneste jinam
  • najděte nový úhel – přejděte na druhou stranu, více zazoomujte nebo jděte ke květu blíže
  • co nejvíce odcloňte – tím pozadí rozostříte
  • případný balast ořízněte v počítači

Vlčí mák v protisvětle.

6) Kompozice

Umístění květiny do středu snímku může někdy působit nudně. Komponujte podle zlatého řezu. Zda květinu vyfotíte celou i se stonkem, nebo jen květ, záleží na vás.

Tulipán v protisvětle.

Pokud vám to objektiv dovolí, zaměřte se jen na detail květu. Vzniknou tak zajímavé abstraktní obrázky. Všímejte si kontrastních barev, vzorů a textur.

7) Dávejte pozor na vítr

Dokonce i jemný vánek může způsobit rozmazání snímku. Fouká-li vítr, hlídejte si rychlost závěrky alespoň 1/500 sec. Záleží na síle větru.

8) Stačí přidat vodu

Osvěžte vzhled květiny rosou. Přidejte několik kapek vody na květ a listy pomocí rozprašovače.

Růže.

9) Poznamenejte si jména rostlin

Budete-li fotografovat v botanické zahradě, zaznamenejte si názvy rostlin, anebo si cedulku s názvem vyfoťte. Pokud chcete snímky použít v herbáři, knize nebo na webu, název květiny se vám bude hodit. Možná si myslíte, že si název budete pamatovat. Za pár dní však zapomenete. Zapsání názvu zabere jen minutu.

10) Nastavte správně zrcadlovku

  • Umí-li to váš přístroj, fotografujte do formátu RAW. Případné nedokonalosti pak odstraníte v počítači bez ztráty kvality snímku.
  • Fotografuje-li během zlaté hodinky, nastavte vyvážení bílé na Zataženo.
  • Fotografujte v režimu Priorita clony, popřípadě v režimu Manuálním. Při focení bílých, červených, růžových a fialových květů snímek podexponujte o 0,5-1,5EV. Jinak barevné kvítky budou bez kresby a s přepaly. Nenechte se zmást náhledem fotografie v hledáčku.
  • Pro dosažení maximální kvality obrazu a minima šumu nastavte ISO 100-400. Záleží na kvalitě snímače vašeho fotoaparátu, třeba ten váš zvládne vyšší ISO bez viditelného šumu.
  • Zvolte co nejnižší clonu – f/1,8; f/2,8; f/4 a zazoomujte. Tak rozostříte pozadí.
  • Ostřete na jeden středový bod ve statickém režimu nebo manuálně.

Přeji dobré světlo při focení květin!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.