fbpx
Omrzlé molo u Komárovského rybníka za východu slunce.

Vycházející slunce, 16 stupňů pod nulou, omrzlé molo u rybníka. Jak to vypadá za svítání u zamrzlého Komárovského rybníka v Českém ráji? Podívejte se na fotografie a inspirujte se k foto výletu za východem slunce.

Kde Komárovský rybník najdete?

Komárovský rybník je po Žabakoru druhý největší rybník v CHKO Český ráj. Najdete jej v rekreační oblasti Branžež – Nová Ves v okrese Mladá Boleslav. V okolí rybníka jsou tři kempy a malé písčité pláže.

Komárovský rybník je obklopen lesy. Na severní straně údolí naleznete pískovcové Příhrazské skály se skalním masivem Sokolkou, avšak přímo na samotnou Sokolku je vstup zakázán, kvůli ochraně málo odolného pískovce a regeneraci území. Okolo skalního masivu ale vede červená turistická trasa – Zlatá stezka Českého ráje. Necelých 7 km odtud je známý hrad Kost, kde pořádáme fotokurzy.

Proč jsem se u Komárovského rybníka rozhodla pro fotografování východu slunce?

Zřejmě už víte, že v krajinářské fotografii je nejlepší fotit brzy ráno nebo v pozdním odpoledni. Proč? Brzy ráno a v pozdním odpoledni slunce vytváří příjemné měkké stíny, které dodají fotografii hloubku a plasticitu. Světlo má teplejší barvu, takže celá scéna vypadá mnohem lákavěji. Více o focení během zlaté hodiny si přečtěte v článku 5 jednoduchých kroků, jak fotit během zlaté hodiny.

Můžete rovněž fotit přímo východ nebo západ slunce. Fotografování v protisvětle je o trochu obtížnější, než když slunce osvětluje scénu z boční strany. To ale není důvod k tomu, proč se focení v protisvětle vyhýbat. Právě naopak. Vycházející nebo zapadající sluníčko dodá snímku zase jinou náladu.

Záleží na vás, kterou denní dobu si vyberete. Předem si však zjistěte, kde se v danou chvíli na vybrané lokalitě sluníčko nachází. Pro zjištění pozice slunce používám mobilní aplikaci SunSurveyor nebo webovou aplikaci SunCalc.

Webová aplikace SunCalc.

Dne 1. března 2018 byl východ sluníčka vidět přímo z mola u kempu Duo camp.

Tip: Vyrazíte-li fotografovat během mrazivých dní, raději si přečtěte, na co si dát pozor při focení v zimě a mrazu.

Teď už si prohlédněte fotografie z mrazivého jitra u rybníka.

Silueta fotografky před východem slunce.Moje maličkost těsně před východem slunce.

Omrzlé molo u rybníka za východu slunce.

Omrzlé molo u rybníka za východu slunce.

Mrazivé ráno u rybníka.

Východ slunce v rákosí u zamrzlého rybníka.
„Tam za vodou v rákosí...“

Východ slunce u zamrzlého rybníka.

Ptačí pírko na omrzlém molu u rybníka.

Zamrzlá bublina.
Na závěr jsem si vyzkoušela fotografování zamrzlých bublin. 
Návod připravím na příští zimní sezónu.

Máte-li chuť, podívejte se také na fotografie z jednoho zimního rána na polích a lukách, a zjistěte 17 způsobů, jak v mrazivém jitru fotit.

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.