fbpx
Hrad Kost a blatouch bahenní.

Orosené traviny a květiny v údolí, symetrické odrazy hradu a skal na hladině rybníka. Ticho, klid a svěží vzduch. Takové je ráno u českorajského hradu Kost a v údolí Plakánek. Podívejte se, jak to v malebném údolí a u gotického hradu vypadá během jarního rána. Inspirujte se v dalším díle fotovýletů.

Gotický hrad Kost s údolím Plakánek najdete v Českém ráji, nedaleko obce Libošovice v okresu Jičín. Na rozdíl od většiny českých hradů, které jsou postavené na kopci, hrad Kost je ukrytý v údolí.

Čím jsou hrad Kost a údolí Plakánek zajímavé?

Zajímavostí hradu je věž s lichoběžníkovým půdorysem. Nepravidelný půdorys věže použili stavitelé pro ochranu před salvami z děl obléhatelů. Po stěně, která není k nepříteli natočena kolmo, totiž prý koule lépe sklouzne. Možná proto hrad nikdy nebyl dobyt.

V okolí hradu Kost jsou čtyři rybníky – Černý, Bílý, Oborský rybník a také rybník Partoťák. Protéká zde také říčka Klenice.

V přírodní rezervaci Údolí Plakánek najdete pískovcové skály, mokřadní louky a lesy. Údolí má dvě části – Střehomský Plakánek a Vesecký Plakánek. Vede tu Naučná stezka Údolí Plakánek.

Pár foto tipů na zajímavé záběry a motivy

Ke hradu Kost doporučuji vyrazit ráno, asi hodinu po východu slunce. Je to v době zlaté hodinky, kdy je příjemné měkké světlo. Mimo jiné je tato doba ideální pro fotografování odrazů, kterých je u hradu, ale i v Plakánku, díky přilehlým rybníkům, k vidění dostatek.

Hrad Kost.

Pěkný odraz Kosti je na hladině Bílého rybníka přímo pod hradem a také kousek dál u mola s lavičkou. Nesmí však moc foukat vítr. Odraz skal v údolí je zase pěkně vidět v Oborském rybníku. Když budete mít štěstí, uvidíte také kachny a labutě.

Nejprve fotografujte hrad, až potom se vydejte do údolí Plakánek. Proč? Jelikož je údolí lemované vysokými skalami a stromy, bývá ráno dlouho zahalené do stínu. Chvíli trvá, než se tam dostanou sluneční paprsky. Do Plakánku proto stačí vyrazit až přibližně 2–2,5 hodiny po východu slunce. V tuto dobu už světlo není tak měkké jako ve zlaté hodince, ale pokud chcete mít nasvícenou alespoň část skal v údolí, jinak to nejde.

Údolí Plakánek.

Více o měkkém nebo tvrdém světle se dozvíte v článku Naučte se pracovat se světlem a dodejte snímkům šťávu.

Rovněž záleží, v jaké roční době se sem vydáte, protože sluníčko mění během roku svou pozici.

Tip: Pokud chcete vědět, jaká je v dané lokalitě pozice Slunce, vyzkoušejte mobilní aplikaci Sun Sunveryor.

Vyrazíte-li sem na jaře, v údolí naleznete mnoho květin. Například žlutý blatouch bahenní, růžovou silenku dvoudomou a kakost nebo bílé sasanky. Zkuste najít zajímavé záběry samotných květin nebo květin s hradem nebo skalami. Snažte se, aby byl snímek bez rušivých elementů, třeba klacíků, které by odváděly pozornost od hlavního motivu.

Sasanky v údolí Plakánek.

Na začátku údolí pod skalami je pramen, u Oborského rybníka rákosí a mnoho dalších foto motivů. Stačí se pozorně dívat kolem sebe.

Použijte polarizační filtr. Polarizační filtr odfiltruje odlesky z vodní hladiny a zeleně. Zvýrazňuje barvy, modrá obloha je sytější, tmavší a vyniknou tak bílá oblaka.

Kurzy fotografování v Českém ráji, u hradu Kost

Začínáte fotit a tápete v nastavení fotoaparátu i expozice? Vyrazte na fotokurz, který zde s kolegou pořádáme. V malebné krajině Českého ráje se naučíte lépe ovládat svůj fotoaparát. Odhalíte, jak funguje clona, expoziční čas i k čemu je ISO. Dozvíte se, jak fotografovat v plně manuálním režimu. 

Teď už se podívejte, jaké záběry na vás u hradu Kost a v údolí Plakánek čekají. Snímky jsem pořizovala ve Střehomském Plakánku, na žlutě značené turistické trase.

Hrad Kost.

Louka u hradu Kost.

Blatouch bahenní.

Údolí Plakánek.

Údolí Plakánek.

Rosa na travinách v údolí Plakánek.

Odrazy skal v Oborském rybníku, údolí Plakánek.

Silenka dvoudomá v údolí Plakánek.

Rákosí u Oborského rybníku.

Až navštívíte Český ráji, zajděte fotit také k Věžickému rybníku. Kde jej najdete a jak to tam vypadá během letního rána? Podívejte se na fotografie v dalším fotovýletu do údolí Věžického rybníka.

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.