fbpx
Zima v Prachovských skalách.

Sněhem „pocukrované“ skalní věže, létající dravci, klid a svěží vzduch. Takový byl 1. prosinec 2018 v Prachovských skalách v Českém ráji. Podívejte se, jak to mezi skalními masivy Prachovských skal vypadá během zimního dne a inspirujte se v dalším díle fotovýletů.

Prachovské skály jsou pískovcové útvary různých forem nacházející se zhruba 6 km severozápadně od Jičína. Jsou součástí CHKO Český ráj.

Prachovské skály většinou navštěvuji mimo sezónu, protože v sezóně zde bývá mnoho turistů. I když bylo zataženo a špatná viditelnost, se sněhovým popraškem to byla skvělá příležitost k jejich návštěvě. Se sněhem a při zatažené obloze ve mě skály evokovaly melancholičtější náladu, a jelikož začínal advent, tak i svátečnější.

Čím je oblast Prachovských skal zajímavá?

Prachovské skály nejsou příliš rozlehlé, ale skalní pískovcové útvary dosahují výšky až 40 metrů.

Je zde hustá síť turistických cest. Projdete se po vršcích skal s vyhlídkami, úzkými uličkami po strmých schodech mezi skalami sejdete do roklí a úžlabin. Potom zase vystoupáte zpět nahoru a opět dolů.

Skalní průchod v Prachovských skalách.

Skalní průchod v Prachovských skalách.

V centru skalního města najdete 8 vyhlídek.

Které vyhlídky jsou atraktivní a jaké výhledy na vás čekají?

Mezi mé nejoblíbenější patří Vyhlídka Českého ráje a Všetečkova vyhlídka, případně i Vyhlídka Míru. Z Vyhlídky Českého ráje je krásný výhled na skalní město (úvodní fotografie), a je-li viditelnost, tak i hrad Trosky nebo Ještěd.

Z Vyhlídky Českého ráje v Prachovských skalách.

Z Vyhlídky Českého ráje v Prachovských skalách.

Větvička borovičky.

Z Vyhlídky Míru je pěkný rozhled na okolní skály a při viditelnosti je možné spatřit Trosky, Vyskeř a Mužský. Z plošiny Plecháč, kde se nachází Všetečkova vyhlídka, je výhled na skalní město v centrální části Prachovských skal a jeho nejvyšší skálu Mnich, neboli Modlitbu skal. Mnich byl první horolezci zdolanou skalní věží (rok 1907). Poznáte ji podle vlaječky na jejím vrcholu.

Skalní věž Mnich v Prachovských skalách.

 Z Všetečkovi vyhlídky v Prachovských skalách.

Z Všetečkovi vyhlídky v Prachovských skalách.

Na jižním okraji skalního města „Prachovek“ stojí za zmínku ještě Vyhlídka Šikmá věž.

Dle mého názoru nejsou výhledy na ostatních vyhlídkách z fotografického hlediska příliš zajímavé, některé vyhlídky jsou i zarostlé. Ale určitě se na ně podívejte, třeba vás inspirovat budou.

Co bylo při focení v Prachovských skalách nejtěžší?

V oblasti Prachovských skal je mnoho smrků, nevzhledných větví a spadaných kmenů, tudíž byl celkem „oříšek“ najít jednoduchou a „čistou“ scénu bez rušivého balastu.

Půjdete-li sem fotografovat, vytvořte dokumentární záběry skalního města, ale dejte si rovněž za úkol hledat „čisté“ scény. To vás donutí nad záběry přemýšlet.

Do skal plánuji zavítat ještě jednou během zimy a také na jaře. Ráda bych si skály nafotila během východu slunce nebo zlaté hodinky. Snad mi bude slunce přát.

Podívejte se na další snímky.

 Prachovské skály v zimě.

Zasněžené traviny.

Zasněžené jeřabiny.

Zima v Prachovských skalách.

Omrkněte i jiné fotovýlety. Třeba Východ slunce u zamrzlého Komárovského rybníka v Českém ráji nebo Podzimní odpoledne na hradu Frýdštejn.

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.