fbpx
Expoziční trojúhelník.

Expoziční trojúhelník se skládá ze tří veličin – ISO, clony a expozičního času. Chcete se posunout ve fotografování dál? Pak je důležité porozumět tomu, jak spolu tyto prvky fungují. Jakmile pochopíte, jak funguje expoziční trojúhelník, je už jen krůček k tomu, abyste začali fotit v poloautomatických režimech, a hlavně manuálním režimu expozice. Pro snadnější pochopení je možné vztah mezi ISO, clonou a expozičním časem popsat pomocí různých přirovnání. V článku vám jedno prozradím.

Na začátek – co je expozice?

Expozice je okamžik stisku spouště a vlastního zaznamenání obrazu. Expoziční trojúhelník se skládá ze třech veličin, které ovlivňují množství procházejícího světla fotoaparátem:

1) Clona

Otvor v objektivu tvořený lamelami, který reguluje množství světla procházejícího na snímač fotoaparátu.

Při malé (úzké) cloně se na snímač dostane (za dobu, po kterou je otevřená závěrka) málo světla. Clona je vyjádřena pomocí clonového čísla jako zlomek ve tvaru f/číslo, například f/5,6 nebo f/16. Menší clonové číslo znamená větší otevření clony.

Pro technické povahy: Písmeno „f“ představuje ohniskovou vzdálenost a hodnota zlomku pak odpovídá průměru clonového otvoru v objektivu.

2) Rychlost závěrky neboli expoziční čas

Doba, po kterou dopadá během expozice světlo na snímač fotoaparátu.

Rychlost závěrky se udává v sekundách nebo zlomcích sekundy. Záleží na typu vašeho fotoaparátu, většinou se rozsah expozičního času pohybuje od 30 sekund (velmi dlouhý) do 1/4000 sekund (velmi krátký). Čím kratší čas, tím méně světla se dostane ke snímači.

Pokud budete chtít vyfotografovat pohyb, vaším pomocníkem bude nastavení expozičního času. Jaký čas je ten „správný“? To je záludná otázka. Záleží na tom, o jaký výsledek se snažíte – zda chcete pohyb zmrazit, naznačit, rozmazat nebo jen prostě pořídit snímek scény.

3) ISO neboli citlivost

Udává míru citlivosti digitálního snímače na světlo.

Čím vyšší ISO, tím více je snímač citlivější. Zvyšováním ISO je snadný způsob, jak fotoaparátu pomoci dosáhnout správné expozice, zvlášť, když fotíte krátkým časem nebo při slabém osvětlení. Nevýhodou vyšších hodnot citlivosti je na fotografiích viditelný digitální šum.

Podrobněji se těmto třem veličinám věnuji v ebooku 8 věcí, které musíte vědět, než začnete fotit. Stáhněte si jej zdarma na stránkách Fotocesty.

Co je „správně“ exponovaná fotografie?

Jen správnou kombinací těchto třech prvků – ISO, clony a času dosáhnete optimálně exponovaného snímku. Špatně exponovaná fotografie je buď přeexponovaná – přesvětlená, podexponovaná – velmi tmavá, zašuměná nebo rozmazaná.

Pro pochopení expozičního trojúhelníku mám pro vás jednu metaforu, kterou jsem i já ve svých foto začátcích používala.

Naučte se ovládat svůj fotoaparát a začněte dělat skvělé fotky! Děláme fotokurzy v Praze a Českém ráji. Vyberte si a foťte lépe >>

Přirovnání pro expozici – opalování

Představte si, že expozice digitálního fotoaparátu je něco jako efekt opálení.

Rychlost závěrky je v tomto případě doba, kterou strávíte venku na slunci. Čím déle budete na slunci, tím vyšší bude šance, že se spálíte – přeexponujete fotografii.

Citlivost ISO je typ pleti, která je různě citlivá na sluneční záření, například blondýnka se spálí mnohem dříve než brunetka.

Clona je jako opalovací krém, který si natřete na kůži a slouží jako ochrana proti slunečnímu záření. Ochranný faktor krému označuje sílu ochrany. Čím vyšší číslo, tím méně slunečního záření se na pokožku dostane. A díky tomu i osoby s velmi citlivou pokožkou mohou strávit více času na slunci.

Co dělat, když je vaše fotografie příliš tmavá nebo světlá?

Pokud je snímek moc tmavý, máte tři možnosti, jak jej zesvětlit:

a) odclonit = nastavit nízké clonové číslo
b) použít delší čas
c) nastavit vyšší ISO

Jestliže je snímek naopak přesvětlený, udělejte opak:

a) zaclonit = nastavit vysoké clonové číslo
b) použít kratší čas
c) nastavit nižší ISO

Mějte na paměti, že každý prvek neovlivňuje jen expozici snímku, ale má také vliv i na jiné aspekty – nastavení clony ovlivňuje hloubku ostrosti, hodnota ISO šum a rychlost závěrky zase způsob, jakým je zachycený pohyb.

Závěrem

Doufám, že jsem vám nezamotala hlavu, ale že jsem naopak pomohla pochopit propojení mezi základními veličinami expozice. Zvládnutí tohoto „umění“ vyžaduje hodně praxe. Naštěstí digitální fotoaparáty mají tu výhodu, že můžete vytvořit snímků kolik chcete a nepovedené potom smazat. Zrcadlovky mají také poloautomatické režimy, jako je například Priorita clony nebo Priorita času, které umožňují, že nastavíte jednu nebo dvě veličiny z trojúhelníku a zbytek za vás dopočítá fotoaparát.

Tipy na další články pro začínající fotografy

Zjistěte, jaké existují druhy neostrosti a jak se jim vyhnout, aby byly snímky ostré.

Který režim vyvážení bílé nastavit, aby byla barevnost na fotografii přirozená? Zjistěte, co je teplota chromatičnosti světla a jaké režimy vyvážení bílé barvy existují.

Nebojte se konečně přepnout fotoaparát do manuálního režimu a vyjděte vstříc skvělým fotkám!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.