Expoziční trojúhelník.

Nevíte, proč je fotografie přesvětlená či naopak velmi tmavá? Pak byste měli znát, jak funguje expoziční trojúhelník. Zjistěte, jak nastavit fotoaparát pro optimálně exponovaný snímek. Vztah mezi ISO, clonou a časem je totiž možné, pro lepší pochopení, popsat pomocí různých přirovnání. V článku vám jedno prozradím.

Na začátek - co je expozice?

Expozice je okamžik stisku spouště a vlastního zaznamenání obrazu. Expoziční trojúhelník se skládá ze třech veličin, které ovlivňují množství procházejícího světla fotoaparátem:

1) ISO - udává míru citlivosti digitálního snímače na světlo
2) Clona - otvor tvořený lamelami, který reguluje množství světla procházejícího objektivem na snímač fotoaparátu
3) Rychlost závěrky neboli čas - doba, po kterou dopadá během expozice světlo na snímač fotoaparátu

Jen správnou kombinací těchto třech prvků dosáhnete optimálně exponovaného snímku. Špatně exponovaná fotografie je buď přeexponovaná - přesvětlená, podexponovaná - velmi tmavá, zašuměná nebo rozmazaná.

Uvědomte si, že změna jedné veličiny má dopad na ostatní. To znamená, že nikdy nemůžete izolovat jeden z prvků, ale vždy musíte myslet i na ty ostatní. Pro pochopení expozičního trojúhelníku mám pro vás jednu metaforu, kterou jsem i já ve svých začátcích používala.

Přirovnání pro expozici - opalování

Představte si, že expozice digitálního fotoaparátu je něco jako efekt opálení.

Rychlost závěrky je v tomto případě doba, kterou strávíte venku na slunci. Čím déle budete na slunci, tím vyšší bude šance, že se spálíte - přeexponujete fotografii.

Citlivost ISO je typ pleti, která je různě citlivá na sluneční záření, například blondýnka se spálí mnohem dříve než brunetka.

Clona je jako opalovací krém, který si natřete na kůži a slouží jako ochrana proti slunečnímu záření. Ochranný faktor krému označuje sílu ochrany. Čím vyšší číslo, tím méně slunečního záření se na pokožku dostane. A díky tomu i osoby s velmi citlivou pokožkou mohou strávit více času na slunci.

Je vaše fotografie příliš tmavá nebo světlá?

Pokud je snímek moc tmavý, máte tři možnosti, jak jej zesvětlit:

a) odclonit = nastavit nízké clonové číslo
b) použít delší čas
c) nastavit vyšší ISO

Jestliže je snímek naopak přesvětlený, udělejte opak:

a) zaclonit = nastavit vysoké clonové číslo
b) použít kratší čas
c) nastavit nižší ISO

Mějte na paměti, že každý prvek neovlivňuje jen expozici snímku, ale má také vliv i na jiné aspekty - nastavení clony ovlivňuje hloubku ostrosti, hodnota ISO šum a rychlost závěrky zase způsob, jakým je zachycený pohyb.

Jak ovlivňuje clona hloubku ostrosti? Jakou clonu nastavit pro rozostřené pozadí? Zjistěte, jak funguje clona fotoaparátu. Více se dozvíte v článku 9 nejčastějších otázek na téma hloubka ostrosti

Shrnutí na závěr

Doufám, že jsem vám nezamotala hlavu, ale že jsem naopak pomohla pochopit propojení mezi základními veličinami expozice. Zvládnutí tohoto “umění” vyžaduje hodně praxe. Naštěstí digitální fotoaparáty mají tu výhodu, že můžete vytvořit snímků kolik chcete a nepovedené potom smazat. Zrcadlovky mají také poloautomatické režimy, jako je například Priorita clony nebo času, které umožňují, že nastavíte jednu nebo dvě veličiny z trojúhelníku a zbytek za vás dopočítá fotoaparát.

Spoustu začátečníků trápí také neostrost fotografií. V článku Jak ostřit při fotografování krajiny, detailů a lidí vám představím jednoduché základní postupy ostření pro statické objekty, které vás snad navedou k ostřejším snímkům.

Nebojte se konečně přepnout fotoaparát do manuálního režimu a vyjděte vstříc skvělým fotografiím!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.