fbpx
Siluety lidí na Kozákově.

Siluety jsou skvělý způsob, jak pomocí fotografie vyjádříte drama, tajemství, emoce a náladu. Fotografie se siluetami mám osobně moc ráda. Mají čistý střih, dokážou ztvárnit příběh a zapojit divákovu fantazii. Jak fotografovat siluety? Jednoduše. Čtěte tipy v článku.

Základním krokem k vytvoření siluet je umístění fotografovaného objektu před zdroj světla – slunce nebo jiný zdroj. Většinou lidé fotografují siluety při východu nebo západu slunce, ale siluety také můžete fotografovat během dne.

Vytvořte skvělé siluety pomocí 5 jednoduchých kroků:

1) Soustřeďte se na tvar hlavního objektu

Siluety zdůrazňují tvar a obrys. Vyberte si objekt s jednoduchým a čitelným obrysem, který bude v dvourozměrné formě pro diváka zajímavý. Nehleďte na barvu či texturu předmětu, ale jen na jeho obrys.

Co fotografovat? Lidské postavy a profily tváří, stromy, rostliny nebo lampy pouličního osvětlení. Anebo cokoliv, co bude mít zajímavý tvar. Někdy věci, které vypadají během dne nezajímavě, večer vyniknou jako siluety.

Siluety spodního prádla na prádelní šňůře.

2) Buďte připraveni

Než vyrazíte fotit, připravte se – nabijte si baterii a zkontrolujte, zda máte dostatek místa na paměťové kartě.

Během východu nebo západu slunce se barvy na obloze mění velkou rychlostí. Proto buďte na vybraném místě s dostatečným předstihem – minimálně 30–45 min, až obloha začne kouzlit ty nejdramatičtější barvy.

Plánujete-li fotogravat lidi, je třeba vědět o vhodné lokalitě předem. Najděte tedy v okolí svého bydliště nějaký kopec, za kterým bude vidět pouze horizont a obloha. Jestli jste z Českého ráje, na úvodní fotografii jste možná poznali siluety během inverze na Kozákově.

Silueta letícího parašutisty při západu slunce.

3) Kompozice

Aby silueta nejlépe vynikla, ujistěte se, že pozadí za hlavním objektem je světlé, například jasná obloha bez mráčku při západu slunce. Objekt umístěte před jasnou část pozadí. Fotografujete-li více než jeden objekt, třeba postavy lidí, siluety mějte oddělené, popřípadě jen spojené rukou. Když budou postavy spojené, splynou do jednoho tvaru a divák pak nepozná, o co se jedná.

Siluety lidí na turistické cestě v Krkonoších.

4) Blesk ano či ne?

Máte-li fotoaparát nastavený v automatickém režimu expozice, fotoaparát bude chtít použít blesk. Blesk scénu osvětlí a siluetu zničí, proto blesk vypněte.

Silueta odkvétající pampelišky na louce ve Všeni v Českém ráji.

5) Nastavte správně expozici fotoaparátu

Doporučuji fotografovat v manuálním expozičním režimu nebo v režimu priorita clony s použitím korekce expozice. Expozici nastavte podle nejjasnější části na scéně. Jak? Začněte s nastavením citlivosti ISO na hodnotě 100. Potom fotoaparát namiřte na jasnou část pozadí/oblohu, nikoliv na hlavní objekt. Tak docílíte toho, že hlavní objekt bude podexponovaný – velmi tmavý až černý. Zvolte clonu f/8 a rychlost závěrky dorovnejte podle expozimetru. Vytvořte zkušební snímek a v případě potřeby přenastavte expoziční čas, aby nebyla fotografie příliš tmavá nebo světlá.

Je-li hlavní objekt příliš světlý, snímek ještě více podexponujte. To znamená, že nastavíte rychlejší čas závěrky nebo vyšší clonové číslo. V režimu priorita clony využijete funkci korekce expozice, pomocí které snímek podexponujte o 1–2 EV.

Lidské siluety na mostě na Plaza Roma v italských Benátkách.

Tip: Fotografii převeďte do černobílého provedení, abyste siluety ještě více zvýraznili.

Neváhejte a vyrazte fotit siluety!

Tipy na fotografování siluet jsou součástí ebooku 18 návodů pro skvělé fotografie z cest. Pořiďte si oblíbený ebook a získejte ještě více rad a nápadů.

Ještě předtím se však inspirujte na dalších fotografiích siluet:

Siluety procházejících se lidí na pláži v Maspalomas, Kanárské ostrovy.

Silueta odkvetlého máku při zapadajícím slunci.

Silueta rybáře.

Silueta racka na pláži při západu slunce.

Siluety stromů při východu slunce na Malé Skále.

Silueta plující gondoly v Lido di Venezia.

Siluety v odrazu kaluže.

 

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz