fbpx
Jak fotit v lese.

Představte si, že si vás najala lesní cestovka. Máte jí dodat super skvělou foto práci pro katalog, z níž bude čišet lesní atmoška, svěžest, čerstvost, barvy lesu vlastní a vyvolání touhy u klientů „Joooo, tsybrďo! Tam chci jet! Hned!“ Vyrazte do přírody a vyfoťte svěžest lesa. Zjistěte, kterých lesních motivů si všímat a jak nastavit fotoaparát.

Čistý snímek bez balastu

Fotografovat les je velmi těžké, zvlášť když chcete dosáhnout čistého snímku bez balastu. Všude je spousta nepořádku, poházené větve, kmeny, křivé stromy, roští. Proto si vyberte místo bez křivých kmenů stromů a nevzhledného roští. Při focení lesních detailů si scénu ukliďte. Odeberte klacíky, uschlé jehličí, listy. Rušily by od hlavního motivu.

Je lepší fotografovat ráno nebo večer?

Do lesa vyrazte brzy ráno. Nejlépe, když předchozí den a noc pršelo. Tak budou listy a lesní rostlinky krásně orosené a svěží. Je jedno, zda je zataženo či svítí sluníčko. Ranní, ale i pozdně odpolední, boční sluneční paprsky však dokážou krásně prosvítat mezi stromy.

Sluneční paprsky prosvítající mezi stromy.
ISO 1600; f/16; 1/20 s

Hledejte motivy

Najděte místo, které je ve stínu, popřípadě lehce nasvícené sluníčkem. V podmáčených částech lesa je vegetace mnohem pestřejší. Dívejte se kolem sebe a fotografujte například:

- trojlístky, čtyřlístky, přesličky, lesní květiny nebo zajímavě obrostlý pařez

Obrostlý pařez.
ISO 100; f/2; 1/250 s

- kapradí

Kapradina v protisvětle.ISO 500; f/4; 1/180 s

- houby. Podrobný návod na fotografování hub najdete v oblíbeném článku 10 rad, jak fotit houby, aneb houbová sezóna jinak.

Houba.ISO 100; f/2,8; 1/30 s

- kapky rosy, která ulpěla na větvích stromů nebo jehličnanů.

Kapky rosy na borovicové větvičce.ISO 800; f/4; 1/200 s

- listy stromů

Listy.ISO 800; f/4; 1/160 s

- mech, borůvky, vřes

Borůvky.ISO 1600; f/4,5; 1/80 s 

- zajímavý strom, který se na první pohled liší od ostatních

Mechem obrostlý strom.ISO 400; f/8; 1/20 s

Více nápadů pro lesní fotografování najdete v ebooku 18 návodů pro skvělé fotografie nejen z cest.

Jaký zvolit objektiv k fotografování v lese?

K fotografování lesa jako celku využijete širokoúhlý objektiv. Postačí vám však také standardní zoom objektiv. K fotografování detailů použijte světelný objektiv. Většinu snímků detailů jsem fotografovala objektivem Nikon s pevnou ohniskovou vzdáleností 50mm/1.4

Tip: Použijte polarizační filtr. Polarizační filtr vám eliminuje odlesky na listech rostlin, stromů a dodá barvám sytost. Více o polarizačním filtru se dozvíte v článku Polarizační filtr – odstraňte odlesky a zvýrazněte barvy.

Nastavení fotoaparátu

Expoziční režim

Pokud máte kompaktní fotoaparát, detaily fotografujte v režimu Makro a lesní scénu v režimu Krajina. Vlastníte-li zrcadlovku nebo jiný fotoaparát s možností poloautomatických režimů, fotografujte v režimu priorita clony. Zkušenější mohou využít manuální režim.

ISO

Prosvítá-li sluníčko skrz stromy, nastavte ISO 100, 200. Pokud je v lese málo světla, začněte s ISO 400. Pamatujte, že při vyšších hodnotách ISO vzniká na fotografii viditelný šum. Záleží na kvalitě vašeho fotoaparátu, konkrétně snímače. Třeba ten váš zvládne vyšší ISO bez problému.

Clona a expoziční čas

Když fotografujete les jako celek, nastavte clonu f/8. Při pořizování snímků detailů nastavte co nejnižší clonu, například f/2,8 a zazoomujte, aby jste dosáhli rozostřeného pozadí. Fotíte-li v režimu priorita clony, expoziční čas za váš dopočítá fotoaparát. V manuálním režimu dorovnejte čas podle expozimetru.

Na lesní cestě.ISO 400; f/4; 1/15 s

Jestliže část fotografované scény silně osvětluje sluneční paprsek nebo fotíte-li v protisvětle, snímek podexponujte o 1 EV či 2 EV, aby nedošlo k přepalům světlých míst. Tmavá místa pak zesvětlete v programu na úpravu fotografií.

Divočina volá. Hurá do lesa!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz