Paví žena na benátském karnevalu.

Portrétní fotografie je velmi obsáhlým žánrem, který by vydal na několik knih. Jak přirozeně fotografovat lidi? Sepsala jsem 13 nejdůležitějších pravidel, která by vám měla pomoci k lepším fotografiím. Začněte s focením portrétů a vytvořte snímky, z nichž budete mít vy i vaši blízcí radost.

1) Fotografujte lidi na jejich oblíbeném místě

Místo toho, abyste svého přítele či manžela – kutila nutili obléknout do košile, fotografujte ho při tom, co miluje. Sbírá váš děda rád houby? Vyrazte s ním do lesa a vyfoťte jej při sběru hub.

Pokud fotíte děti, zřejmě víte, že s nimi je to nejtěžší. Většinou je to nebaví, nevydrží sedět na jednom místě. Zkuste zachytit momenty, při kterých si děti hrají.

Máte doma malou slečnu? Dejte jí před focením kytku do vlasů a řekněte ji, že jí to sluší. Nedávno mi na foto kurzu říkala studentka, že své děti za pár minut pózování vždy něčím odmění.

Holčička foukající do bublifuku.

ISO 800; clona f/5,6; čas 1/800 s. Ohnisková vzdálenost 100 mm.
Zdroj snímku: Pixabay.

2) Ukažte příběh

Nastavte sériové snímání. Tak budete moci pořídit 2 či více fotografií najednou. Vyrazte s dětmi na výlet nebo s nimi dělejte něco vtipného. Zachyťte například fotoaparátem, jak si vaše malé dítko sype písek z kbelíku na hlavu, anebo jak si v parku hraje se spadanými listy stromů. Výsledné snímky pak spojte do filmového pásu – vytvořte koláž, kde bude vedle sebe několik snímků.

V jakém programu vytvoříte koláž? Čtěte návod v článku PicMonkey 1. díl - Vytvořte zdarma koláž z fotek.

3) Ostřete správně

Pokud

a) fotíte 1 osobu – ostřete na oči osoby.

b) fotíte 2 osoby – zaostřete na obličej osoby vpředu. Pokud stojí lidé vedle sebe, jsou ve stejné vzdálenosti od vás, budou stejně ostří. A to i když zaostříte jen na jeden obličej. Jestliže jedna postava stojí za tou první – je v jiné vzdálenosti od vás – bude zadní postava lehce rozostřená.

c) Fotíte 3 a více osob – zaostřete na obličeje postav uprostřed skupiny, ne někam mezi ně. Čím více lidí stojí v různých rovinách, tím vyšší clonu musíte nastavit, abyste docílili ostrých obličejů. Není-li tedy vaším záměrem mít ostrý pouze obličej jedné konkrétní osoby.

4) Fotografujte v úrovni očí

Tento tip už zřejmě znáte, ale opakování je matkou moudrosti. Pokud není vaším záměrem pořídit snímky shora či zdola, děti i zvířata fotografujte v úrovni jejich očí. Jenom u žirafy vám to půjde asi hůře.
  Maska z Benátského karnevalu.

ISO 100; clona f/1,4; čas 1/1600 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm. 
Maska na karnevalu v italských Benátkách.

Nebojte se sehnout nebo kleknout. Jestliže chcete, aby osoba na snímku vypadala vážnější či dominantnější, fotografujte ji z mírného podhledu. Z nadhledu zase do snímku „přenesete“ pocit pokory.

5) Vyberte jednoduché pozadí

Při focení portrétů si vždy všímejte pozadí. Pozadí by mělo být co nejjednodušší, aby neodvádělo pozornost od hlavního motivu. Častou chybou začátečníků při fotografování lidí bývá, že portrétované osobě trčí nějaká věc z hlavy, například stéblo trávy, větev stromu nebo sloup. Dávejte už při komponování scény pozor, zda za postavou není nějaká věc.

Zvolte raději tmavé pozadí. Pokud bude pozadí příliš světlé,nasvícené sluncem, obličej osoby bude tmavý. Proto najděte místo, kde je pozadí tmavší, třeba ve stínu.
Nastavte malé clonové číslo, popojděte dozadu a zazoomujte na větší ohniskovou vzdálenost objektivu. Tak pozadí rozostříte.

Je-li obličej osoby příliš tmavý, pomozte si přiblýsknutím blesku.

6) Počkejte, až bude zataženo nebo fotografujte během zlaté hodiny

Vyhněte se fotografování během slunečného dne mezi 11. až 15. hodinou. Raději pořizujte snímky portrétů při jemně zatažené obloze. Obloha funguje jako velký softbox a světlo je rozptýlené. Během zlaté hodiny má zase světlo teplejší barvu a pleť je na snímku vizuálně příjemnější.

Zjistěte, jak fotografovat portrét při západu slunce.

Dívka s kytarou při západu slunce.

Zdroj obrázku: Pixabay.

7) Své blízké pěkně uspořádejte

Přemýšlíte nad tím, jak své příbuzné na snímku zajímavě uspořádat? Ujistěte se, že vyšší příbuzní nezakrývají ty nižší. Dobrým způsobem je seřazení lidí ve tvaru trojúhelníku. To znamená, že někteří členové rodiny sedí na lavičce, na zemi nebo na velkých balvanech, a někteří stojí za nimi. Nedělejte si starosti z toho, že hlavy blízkých nejsou ve stejné úrovni. Skupinové fotky, kde jsou lidé seřazeni v dokonalých řadách, jsou dle mého názoru tak trochu nudné.

8) Sýr a budíček!

Fotka, na níž se celá skupinka mračí, nikoho moc nezaujme. Jak své modely rozesmát? Použijte staré známé zvolání „sýýýýr!“, anebo vtipněji „hermelín!“

Pozor také na zavřené oči portrétovaných. Udělejte vždy fotografií raději více. Můžete využít i předzáblesk fotoaparátu. Když předzáblesk přístroj odpálí, zpravidla všichni mrknou a hned oči otevřou. V ten moment už fotíte „naostro“.

9) Nefotografujte jen obličeje

Chápu, že chcete mít na snímku obličeje vašich blízkých, ale zkuste také něco jiného. Co pořídit snímky noh svých ratolesti v písku nebo jejich dlaně naplněné mušlemi? Anebo vrásčité ruce své babičky?

Detail rukou, stáří.

ISO 800; clona f/2; čas 1/80 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.
Na návštěvě mé 90leté babičky.

10) Postavte portrétovanou osobu vedle okna

Světlo procházející skrz okno je měkké a rozptýlené. Fotografujete-li v interiéru, umístěte postavu vedle okna, tak aby ní světlo dopadalo z boku – to znamená, že nebude dívat přímo ven z okna.

11) Nastavte měření expozice na zdůrazněný střed

U většiny moderních digitálních zrcadlovek najdete v menu několik režimů měření expozice. Režimy se liší velikostí měřicí plochy – oblasti z celkové fotografované scény, kterou při určení expozičních hodnot fotoaparát zohlední.

Pro portréty zvolte režim se zdůrazněným středem. Měřicí systém vytvoří průměr ze všech zón fotografované scény, ale větší důraz klade na střed. Focenou osobu umístěte na střed, nastavte expozici, namáčkněte spoušť do poloviny, překomponujte a foťte. 

12) Zachyťte lidské postavy či profil tváře jako siluetu

Základním krokem k vytvoření siluet je umístění fotografovaného objektu před zdroj světla slunce nebo jiný zdroj. Siluety fotografujte při východu nebo západu slunce, případně i během slunečného dne.

Siluety doporučuji fotografovat v Manuálním expozičním režimu. Expozici nastavte podle nejjasnější části na scéně. Začněte s nastavením citlivosti ISO na hodnotu 100. Zvolte clonu f/8. Potom fotoaparát namiřte na jasnou část pozadí, nikoliv na hlavní objekt, a dorovnejte rychlost závěrky podle expozimetru. Díky tomu docílíte, že hlavní objekt bude podexponovaný – velmi tmavý až černý. Vytvořte zkušební snímek a v případě potřeby přenastavte clonu a čas.

Podrobnější návod na focení siluet najdete v článku 5 jednoduchých kroků, jak fotografovat siluety.

Siluety lidí na pláži.

ISO 200; clona f/8; čas 1/4000 s. Ohnisková vzdálenost 55 mm.
Ženská silueta na kanárské pláži.

13) Fotografii ořízněte pod kolenem modelky, v půli stehen či nad předloktím

Začínající fotografové často pořizují záběry celého těla, protože si nejsou jisti, kde tělo oříznout. Jak na to?

Oříznutí uprostřed stehna vypadá vizuálně mnohem příjemněji než ořez v koleni. Chcete-li řezat v úrovni pasu, je lepší, když má model/ka ruce nahoru. Neořezávejte fotografii v úrovni lidských kloubů, kolen, loktů, kolen, zápěstí a prstů.

Více se dozvíte v článku 7 způsobů, jak komponovat či oříznout portrétní fotografii.

Užijte si fotografování svých blízkých!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.