fbpx

Jak je možné, že jsou budovy či postavy focené proti sluníčku tak tmavé? Anebo proč jsou na obloze „přepaly“? Se sladěním světlých a tmavých míst na scéně bývá často problém. Co je to dynamický rozsah? Poznejte 5 postupů, jak fotografovat příliš kontrastní scény. Například městské uličky, skalní údolí, anebo květiny či postavy s oblohou v pozadí.

Dynamický rozsah, neboli Dynamic Range

Nejprve je třeba vědět, co je dynamický rozsah fotografované scény. Je to rozdíl mezi nejsvětlejší a nejtmavší oblastí na scéně.

Potom existuje dynamický rozsah fotoaparátu, což je rozpětí jasů a stínů, které je aparát schopen zachytit – u digitálního fotoaparátu na snímač. Uvádí se v expozičních stupních EV.

V čem je problém?

Rozsah citlivosti snímače je mnohem menší než co vidí lidské oko. Proto je pak na snímcích obloha „přepálená“ a spodní část (budova, zeleň, skály, cesta, obličej) hodně tmavá nebo úplně černá, jako silueta.

Jak se svým fotoaparátem dosáhnete většího dynamického rozsahu?

- používejte nižší hodnoty ISO – 200 nebo 400
- fotografujte do formátu RAW. Do formátu RAW je fotoaparát schopen zachytit větší dynamický rozsah.

Jak fotografovat při velkém rozdílů světla a stínu? Základních možností je 5:

1) Vyvážit expozici podle nejsvětlejších tónů – například oblohy

To uděláte tak, že namíříte fotoaparát k nebi. V momentě, kdy zaberete do hledáčku oblohu, nastavte expozici v manuálním režimu podle expozimetru, v režimu priority clony si fotoaparátem naměřenou expozici zablokujte (blokování expozice). Potom překomponujte zpět a foťte. Další možností je snímek záměrně podexponovat o -1 EV.

Počítejte s tím, že pokud nastavíte expozici podle světlých oblastí, tím budou méně osvětlené části snímku (zeleň, ulice, domy) ještě tmavší.

 Musíte je proto zesvětlit. Buď:

- V počítači v programu na úpravu fotografií, kde „vytáhnete“ tmavá místa – zesvětlíte je a zároveň lokálně jemně ztmavíte zase světlá místa. Toto jde skvěle provést například v Adobe Lightroom.

Ostrov Burano, Itálie.

ISO 400; clona f/8; čas 1/125 s.

Na ostrově Burano v Itálii jsou tyto krásné uličky s barevnými domky.
Jelikož část scény zabírala světlá obloha a část tmavé domy, snímek jsem záměrně podexponovala o -1 EV, aby nedošlo k úplnému přeexponování oblohy. A to i za cenu toho, že budovy budou tmavší. V Lightroomu jsem potom lokálně ztmavila a zvýraznila oblohu, zároveň zesvětlila domky a „vytáhla“ stíny.

Fotografie níže je před úpravou, snímek nahoře po úpravě.

- Přímo na místě odraznou deskou. Nemáte-li odraznou desku, postačí vám kus alobalu přilepený na kartonu. U menších objektů, třeba květin, někdy postačí i bílá čtvrtka. Tuto metodu však můžete použít jen tehdy, je-li objekt, který chcete přisvětlit, blízko vás.

Bílý krokus v Podtroseckém údolí.

ISO 200; clona f/4; čas 1/2000 s.
Snímek vlevo bez odrazné desky, pravé foto s odraznou deskou.

Tyto bílé krokusy v Podtroseckém údolí jsem se rozhodla zachytit v protisvětle, protože tak pěkně vyniknou kapky rosy. Zlatou odraznou desku jsem nasměrovala tak, aby se sluneční paprsky odrazily na bílý květ a tak jej nasvítily.

- Přímo na místě příbleskem – například u portrétů nebo květin v protisvětle. Dosah interního blesku bývá 3-5 metrů.

Bílý mák v protisvětle.

ISO 200; clona f/22; čas 1/180 s.
Snímek bílých máků jsem záměrně podexponovala o -1,33 EV. Pro prosvětlení předních máků jsem použila interní blesk.

Proč exponovat podle světlého místa?

Protože ztmavit světlá místa jde mnohem hůře než zesvětlovat tmavá místa. Pokud je už obloha přeexponovaná – „vypálená“, neuděláte s tím nic.

2) Použijete šedý přechodový filtr

Pokud jste pokročilejší uživatel zrcadlovky, budete jej jistě znát. Šedý přechodový filtr je z jedné poloviny či třetiny šedý a z druhé poloviny čirý. Zejména letní fotografie se často potýká s výrazným rozdílem jasů ve scéně – v horní části snímku je světlá obloha a dole tmavá krajina nebo budovy.

Existuje celá řada filtrů s různou intenzitou šedého odstínu, různou strmostí přechodu anebo s podílem čiré a ztmavené plochy, například 1/3, 1/2 či 2/3.

3) HDR fotografie – pokročilejší technika skládání více expozic do sebe

Možná jste už slyšeli o technice HDR. Co to je? High Dynamic Range, neboli vysoce dynamický rozsah expozice. Stejnou scénu vyfotografujete alespoň 3× s různými nastaveními expozice – první snímek podexponujete (například -1 EV), druhý exponujete normálně (0 EV), třetí přeexponujete (například +1 EV).

Nejpřirozenějšího výsledku však dosáhnete, když vyfotografujete 6 nebo i více snímků s různou expozicí. Všechny snímky pak sloučíte v softwaru do jedné fotografie, třeba v programech Zoner Photo Studio, Photomatix nebo Adobe Photoshop.

Technika HDR. Zdroj snímku: Pixabay.

U této techniky postupujte ale opatrně. Pokud to přeženete, výsledný efekt nebude vypadat reálně a fotografie bude vypadat jako omalovánky. Pro začátečníky je technika HDR poměrně složitá.

U zrcadlovek a bezzrcadlovek vyšší třídy najdete funkci fotografování s různými expozicemi již v menu.

4) Foťte v době, kdy nejsou tak velké rozdíly stínů a jasů

Během jasného dne je rozsah stínů a jasů mnohem větší než třeba v mlžném pošmourném dni. Kdy nejsou velké rozdíly stínů a jasů? Je to ráno, večer během zlaté hodiny a když není ostré světlo, je pod mrakem.

Benátky, Itálie.

ISO 800; clona f/4; čas 1/500 s.
Zlatá hodinka u kanálu Grande v italských Benátkách.

5) Scénu zkomponujte tak, aby na scéně rozdíl jasů nebyl

Co mám na mysli? Objekty umístěte tak, aby nebyly v protisvětle. Třeba tak, že slunce bude osvětlovat scénu z boku. U scény s oblohou prostě nebe nezakomponujete do snímku. Foťte ve stínu. Při fotografování portrétu řekněte modelce či modelu, aby si stoupl/a do stínu. Zvolte také stinné pozadí za modelem.

Ostrov Burano, Itálie.

ISO 200; clona f/8; čas 1/125 s.
Tuto uličku na ostrově Burano osvětluje slunce z boku. To, že je chodník ve stínu, vůbec nevadí.

Ostrov Burano, Itálie.

ISO 800; clona f/5,6; čas 1/60 s.
Buranský barevný domeček je celý ve stínu.

Snad jsem vám pomohla tuto problematiku lépe pochopit.

Přeji vydařené snímky!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz