fbpx
Jak fotit panning.

Co je panning? Panning, neboli švenkování, je ideální technikou pro zachycení pohybu. Hodí se pro scény, kterým chcete dodat dynamiku. Snímek focený technikou panning poznáte tak, že pohybující se objekt je úplně nebo částečně ostrý, zatímco pozadí je zcela rozostřené. I když panning vyžaduje trochu více praxe, je to zábava. Naučte se kreativně fotografovat dopravní prostředky, běžce nebo cyklisty. Zjistěte, jak na to.

Jaký je princip panningu?

Nejprve nastavíte delší expoziční čas, běžný čas pro techniku panning je 1/60, 1/30 s nebo 1/15 s. Pak si vyberete pohybující se objekt, sledujte jej v hledáčku po jeho dráze, a stiskněte spoušť. Tak dosáhnete toho, že objekt zůstane ostřejší než zbytek scény a pozadí bude pohybově rozmazané.

Vybírejte si takové objekty, které se na scéně pohybují ze strany na stranu (zprava doleva nebo naopak), ne směrem k vám či od vás.

Vyberete-li objekt s pozadím, které není úplně ploché a jednotvárné, efekt pohybového rozostření se ještě více zvýrazní.

Neexistuje žádná jediná správná rychlost závěrky. Záleží na rychlosti pohybu objektu a na tom, jak moc rozmazané chcete mít pozadí, což si jinak než praxí a metodou pokusu a omylu neosvojíte.

Tip: Co se týká kompozice, tak ponechte více prostoru ve směru pohybu objektu.

Objekty vhodné pro focení technikou panning

běžec

Panning bežec.

ISO 100; clona f/11; čas 1/8 s. Ohnisková vzdálenost 62 mm.
Běžec v polském Gdaňsku.
 

cyklista

Panning cyklista.

ISO 100; clona f/16; čas 1/15 s. Ohnisková vzdálenost 42 mm.
Cyklistka v polském Gdaňsku.
 

motorkář

Panning motorka.

ISO 200; clona f/16; čas 1/30 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.
Motorkář v českorajské Sobotce.

auto, nákladní vůz

Panning nákladní vůz.

ISO 400; clona f/11; čas 1/15 s. Ohnisková vzdálenost 18 mm.
Nákladní vůz na hlavní silnici do Turnova.

tramvaj nebo vlak

Panning tramvaj.

ISO 400; clona f/5,6; čas 1/8 s. Ohnisková vzdálenost 25 mm.
Tramvaj na Václavském náměstí v Praze.
 

zvířata nebo koňské dostihy

Panning koně.

ISO 100; clona f/5,6; čas 1/30 s. Ohnisková vzdálenost 85 mm.
Zdroj fotografie: Pixabay.
 

sáňkaři

Sáňkaři u rozhledny Štěpánka.

ISO 100; clona f/22; čas 1/30 s. Ohnisková vzdálenost 42 mm.
Sáňkaři pod rozhlednou Štěpánka.

Jak fotit panning? Tady je postup v pěti krocích:

1) Fotoaparát přepněte do režimu priority času nebo do manuálního režimu. Nastavte delší expoziční čas – pro fotografování dopravních prostředků je ideální expoziční čas 1/60 s nebo 1/30 s. U běžců a cyklistů nastavte čas 1/15 s či 1/30 s. Dále nastavte sekvenční snímání.

Tip: Pro začátek je lepší fotit do formátu JPEG, tak se vám budou snímky rychleji ukládat na paměťovou kartu.

2) Vyberte si pohybující se objekt.

3) Jakmile máte vybraný objekt, stoupněte si kolmo na místo, odkud na něj dobře uvidíte.

4) Jak se objekt blíží, zaostřete na něho – namáčkněte spoušť do poloviny, a sledujte v hledáčku fotoaparátu jeho pohyb – zprava doleva nebo zleva doprava.

5) Až bude objekt opravdu zaostřený a dostane se do požadovaného místa, fotografujte – domáčkněte spoušť.

Povedlo se? Z prvních pokusů vám možná vzniknou snímky s rozmazanými objekty. Je to proto, že jste špatně sladili váš pohyb s pohybem objektu. Vyzkoušejte znova.

Naučte se ovládat svůj fotoaparát a začněte dělat skvělé fotky! Děláme fotokurzy v Praze a Českém ráji. Vyberte si a foťte lépe >>

Tip: Pokud fotoaparát nezaostří pohybující se objekt automaticky, zkuste ručně zaostřit na místo, kde si myslíte, že se objekt bude nacházet až zmáčknete spoušť. Tak se objekt zaostří, jakmile se dostane do dané pozice. Přepínač z autofokusu na manuální ostření najdete na objektivu (AF/MF), u kompaktů to může být v menu přístroje.

Nebuďte zklamaní, pokud se vám prvních pár pokusů nepovede. Každý další bude o něco lepší.

Na jakých místech můžete panning trénovat?

Ideálním místem k nacvičování může být třeba nějaký park, kde bývá hodně běžců, cyklistů, bruslařů nebo rušná část města s automobily nebo tramvajemi. Až si techniku panningu trochu osvojíte, vyzkoušejte fotit na závodech aut či motocyklů, ale i na koňských dostizích. Pro fotografování pohybu formule je však potřeba více praxe, než když fotíte běžce.

Vyrážíte-li například do italských Benátek, skvělým místem k nácviku panningu je benátská laguna s rychlými čluny a vaporetty.

Panning gondoly, Regata di Burano.

ISO 100; clona f/11; čas 1/8 s. Ohnisková vzdálenost 62 mm. Regata di Burano 2016.
Každoročně v září se koná na ostrově Burano závod gondol.

Ať už bude vaším hlavním motivem jakýkoliv pohybující se objekt z jedné strany na druhou, princip zůstává stejný – plynule sledujte pohyb a při tom fotografujte.

Přeji spoustu povedených snímků!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz