fbpx
Korekce expozice.

Fotografujete v režimu Priorita clony nebo Priorita času? Kompenzace, neboli korekce expozice je užitečnou funkcí pro ty, kdo používá poloautomatické režimy. Pomocí korekce expozice můžete snadno a rychle snímek zesvětlit nebo ztmavit. Kde tlačítko kompenzace expozice na fotoaparátu najdete, jak jej ovládat a využít v praxi? Zjistěte více v článku.

K čemu je korekce expozice dobrá?

Pomocí funkce korekce expozice vlastně opravíte „chybu“ měření fotoaparátu. Kompenzací expozice do plusu fotoaparátu řeknete, aby pořídil fotku světlejší. Naopak korekcí expozice do mínusu fotoaparát pořídí fotku tmavší.

Nejvíce ji využijete při focení scén s velkým rozdílem jasů a stínů a v protisvětle.

Kdy kompenzaci/korekci expozice použít?

Tuto funkci lze použít v režimu Priorita clony (Nikon A, Canon Av), Priorita času (Nikon S, Canon Tv) a v režimu P.

Využijte ji tehdy, když exponovaný snímek není podle vašich představ – je příliš tmavý nebo příliš světlý.

U většiny zrcadlovek můžete kompenzaci expozice nastavit až do ±3 či ±5 EV, u některých bezzrcadlovek do ±3 EV, a to nejčastěji v přírůstcích po 1/3 EV. Záleží na typu vašeho přístroje. 

Níže vidíte snímky s různým nastavením korekce expozice do plusu nebo do mínusu.

Kompenzace expozice v hodnotách EV.

Kde najdete tlačítko korekce či kompenzace expozice?

To záleží na vašem fotoaparátu. Většinou tlačítko bývá označeno symboly plus a mínus. 

Tlačítko korekce expozice.

Tlačítko korekce expozice a otočný volič u zrcadlovky Nikon D3100. 

Korekce expozice Nikon D3100.

U bezzrcadlovek Fujifilm, například u X-E2, je to o něco jednodušší. U nich najdete nastavení korekce už v otočném voliči.

Korekce expozice Fujifilm X-E2.

U některých fotoaparátů slouží na korekci expozice druhý otočný ovladač (kolečko). Pokud stále nevíte, podívejte se do manuálu k vašemu fotoaparátu.

Použití funkce kompenzace expozice v praxi

Chcete-li nastavit korekci expozice, podržte stisknuté tlačítko se symbolem plus/mínus a otáčejte příkazovým voličem, dokud se v hledáčku nebo na LCD displeji nezobrazí požadovaná hodnota.

Takto popisují výrobci korekci/kompenzaci expozice v manuálu pro Nikon D5500:

Korekce expozice Nikon.

Takhle v manuálu pro Canon EOS 700D:

Kompenzace expozice Canon.

Je fotografie světlá?

Pro její ztmavení nastavte kompenzaci do mínusu – podržte stisknuté tlačítko se symboly plus/mínus a otočte voličem u Nikonu doprava (u novějších Nikonů doleva), u Canonu doleva.

V režimu priority clony přístroj zkrátí expoziční čas, v prioritě času nastaví vyšší clonové číslo. V režimu P mění foťák clonu i rychlost závěrky.

Je fotografie tmavá?

Pro jeho zesvětlení nastavte kompenzaci do plusu – podržte stisknuté tlačítko se symboly plus/mínus a otočte voličem u Nikonu doleva (u novějších Nikonů doprava), u Canonu doprava.

V režimu priority clony přístroj prodlouží expoziční čas, v prioritě času zvolí nižší clonové číslo. V režimu P změní fotoaparát clonu i čas.

Hodnotu korekce uvidíte na LCD displeji a v hledáčku. Většinou vypadá takto:

Nastavení korekce expozice o 1,3 EV do plusu u Nikonu D3100

Zobrazení korekce expozice na LCD displeji.

Pozor! Po vypnutí a opětovném zapnutí fotoaparátu nastavení korekce expozice zůstává. Po vyfotografování snímku tedy zrušte kompenzaci expozice tím, že ji nastavíte zpět na hodnotu 0.

Na světlost a tmavost výsledného snímku má vliv také měření expozice. Co to je? Při exponování fotoaparát vybere oblast, ve které vyhodnotí světelné podmínky. U většiny moderních digitálních zrcadlovek najdete v menu několik režimů měření expozice. Režimy se liší velikostí měřené plochy – oblasti z celkové fotografované scény, kterou při určení expozičních hodnot fotoaparát zohlední.

Ať se vám exponování vydaří!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz