fbpx
Jak fotit pampelišku.

Během jarních dní jsou louky poseté pampeliškami. Vyrazte navečer se svým fotoaparátem na nedaleký palouk a vytvořte romantické snímky těchto žluto-oranžových slunéček. Vyzkoušejte 5 tipů, jak zachytit pampelišky.

Tip 1 – Odkvétající pampeliška jako svítící lucernička

Počkejte na západ slunce až bude slunce blízko horizontu. Na louce vyberte odkvétající pampelišku s vyšším a rovným stonkem, za kterou nebude nevzhledné roští či jiné rostliny. Přikrčte se, tak aby byla pampeliška přímo před sluneční koulí.

Potom nastavte fotoaparát. Zvolte ISO 100 a odcloňte, třeba f/4 či f/2,8. Pokud fotíte v režimu priority clony, expoziční čas za vás dopočítá fotoaparát. Avšak jelikož fotografujete v protisvětle, snímek bude třeba podexponovat, proto nastavte korekci expozice do mínusu o -1 EV. V manuálním expozičním režimu zvolte čas podle expozimetru – hýbající se čárky na stupnici v hledáčku. Ukazatel expozimetru však držte v zóně podexpozice.

Pampeliška při západu slunce.

ISO 100; clona f/4; čas 1/2000 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Tip 2 – Žlutě kvetoucí pampeliška ve zlatavém světle

Pampelišky a květiny obecně fotografujte přibližně hodinu před západem slunce nebo ráno po východu slunce, kdy je slunce blízko horizontu. Během zlaté hodinky je totiž měkké boční světlo.

Vyrazte v podvečer na nedalekou louku, najděte žlutě kvetoucí pampelišky a zalehněte do trávy. Pro rozostření pozadí nastavte malé clonové číslo a zazoomujte. Žlutá „slunéčka“ vyfotografujte v protisvětle.

Žluté pampelišky ve zlatavém světle.

ISO 100; clona f/1,8; čas 1/2500 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Jak fotografovat květiny? Kdy je ideální doba pro focení, jak komponovat? Vyzkoušejte 15 nápadů pro lepší květinové snímky.

Tip 3 – Odkvétající orosená pampeliška 

Chcete-li zachytit pampelišku v ranní rose, musíte si přivstat. Po deštivém dni a noci bývají ráno v trávě kapky rosy, které po rozostření dodají snímku zasněnou atmosféru.

Jak dosáhnete rozostřených koleček v pozadí, takzvaného bokehu? Pampelišku a kapky rosy zakomponujte tak, aby byly v protisvětle. Nastavte malé clonové číslo a zazoomujte alespoň na ohniskovou vzdálenost 50 mm či delší. Čím světelnější objektiv máte, tím menší clonové číslo si můžete dovolit nastavit. Proto pro tento typ snímků používám pevný objektiv se světelností F1.4. 

Pampeliška v ranní rose.

ISO 100; clona f/2,2; čas 1/4000 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Tip 4 – Černobílá pampeliška

Při úpravě převeďte snímky do černobílého provedení. Bílé pampeliškové chmýří na černém pozadí mnohem lépe vynikne.

Odkvétající pampeliška v černobílém provedení.

ISO 100; clona f/2; čas 1/4000 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Tip 5 – Létající pampeliškové chmýří

Nastavte na fotoaparátu sériové snímaní a krátký expoziční čas, nejlépe 1/500-1/1000 s. Vezměte si na pomoc asistenta či asistentku a poproste ho/ji, aby vám do pampelišky foukl. Musí však fouknout velmi jemně, tak stihnete létající chmýří vyfotografovat.

Pampeliškové chmýří.

ISO 200; clona f/5,6; čas 1/500 s. Ohnisková vzdálenost 105 mm. Zdroj: Pixabay

Přeji hodně zábavy při focení pampelišek!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz