fbpx
Polarizační filtr.

Co je polarizační filtr? Polarizační filtr je asi nejdůležitější a nejznámější filtr. Zjistěte, jak správně používat polarizační filtr, anebo podle jakých kritérií filtr vybrat, pokud jej ještě nemáte. V článku se také dozvíte, jak filtry správně čistit a k čemu jsou dobré redukční kroužky.

Co je polarizační filtr

Polarizační filtr, slangově „polarizák”, je fotografický filtr, který připevníte na objektiv fotoaparátu.

Polarizační filtr odfiltruje odlesky z vodní hladiny, zeleně, skla, nekovových předmětů. Zvýrazňuje barvy, modrá obloha je sytější, tmavší a vyniknou tak bílá oblaka.

Nemá smysl ho používat při východu, západu slunce a při zamračené obloze. Avšak kromě situace, když fotíte vodní hladinu, květiny nebo v lese. V lese eliminuje odlesky z listů stromů, trav, potoků a zvýrazní barvy.

Polarizační filtry.

Jak používat polarizační filtr

Sílu účinku „polarizáku“ nastavíte otáčením filtru. Jeho účinek se nejvíce projeví při jasném počasí během dne. Nejsilnějšího efektu ztmavení oblohy docílíte, pokud bude směr vašeho pohledu svírat s místem pozice slunce 90 stupňů. Slunce tedy musí být buď vlevo či vpravo od vás, anebo přímo nad vaší hlavou. Čím víc se úhel zmenšuje, tím více slábne i síla účinku polarizačního filtru.

A jak poznáte, že „polarizák“ funguje? Jednoduše s ním rukou zatočte. Buď uvidíte v hledáčku rozdíl, anebo ne.

S filtrem otáčejte do požadované polohy až ve chvíli, kdy už máte zaostřeno. Pokud nejprve natočíte filtr a pak až zaostříte, následnou rotací pohyblivé části objektivu se otočí i filtr, a tím se změní také účinek polarizace. Toto však neplatí, pokud máte objektiv, jehož pohyblivá část se při ostření neotáčí.

Podívejte se na různé situace s použitím polarizačního filtru. Obrázek vlevo je s filtrem, obrázek vpravo bez filtru.

Obloha
Polarizační filtr.

Okenní tabulePolarizační filtr.

Vodní hladinaPolarizační filtr.

Zeleň
Polarizační filtr zeleň.

Květiny
Polarizační filtr.

Kovové předměty
Polarizační filtr kovové předměty.

Nevýhody „polarizáku”

Nevýhodou polarizačního filtru je, že ubírá světlo procházející na snímač. Takže při fotografování ve špatně světelných podmínkách budete muset použít delší expoziční časy nebo přidat ISO.

Jak vybrat polarizační filtr

Obecně se při koupi polarizačního filtru nevyplácí moc šetřit. Filtry mají různé povrchové úpravy, antireflexní vrstvy a tím různou náchylnost k reflexím (prasátkům). Fotografové někdy chybují tím, že si na kvalitní objektiv koupí levný, nekvalitní filtr.

Co se týká výběru polarizačního filtru, záleží na vašem objektivu. Pokud máte setový objektiv (v hodnotě třeba 5000 Kč), asi nemá cenu investovat do kvalitního a drahého polarizačního filtru za 2000 Kč. A funguje to i naopak. Když máte kvalitní objektiv třeba za 15-30 tisíc, nekupujte si super levný „polarizák“. Kvalita optické soustavy by pak mohla dost klesnout. V tomto případě se vyplatí si připlatit. 

Zvolte správný průměr filtru. Každý objektiv má totiž jiný průměr. Průměr závitu filtru vyberte podle průměru závitu objektivu, který většinou bývá uvedený na spodní části objektivu.

Objektiv Nikon.

Mezi renomované výrobce polarizačních filtrů, u nichž máte jistotu, že jsou kvalitní, patří B+W, HOYA nebo český výrobce VFFOTO. Ovšem tomu odpovídá i jejich cena. Cenově dostupnější jsou filtry Haida.

Čím větší průměr filtru, tím je cena samozřejmě vyšší.

S jakými polarizačními filtry mám zkušenost?

Používám B+W polarizační cirkulární filtr MRC 58 mm. Průměr tohoto filtru je 58 mm a cena je okolo 2800 Kč. Mívám jej nasazený na objektivu Fujifilm 18-55 mm f/2.8-4 a na pevném objektivu Nikon 50 mm f/1,4.

Dříve jsem si půjčovala od kolegy z Piny filtr B+W polarizační cirkulární filtr MRC 77 mm. Ten má průměr 77 mm a jeho cena se pohybuje kolem 4500 Kč. Nyní mám 77mm filtr od značky VFFOTO, se kterým jsem rovněž spokojená, narozdíl od B+W propouští více světla, ale má teplejší zabarvení.

K filtrům obecně

- Pamatujte, že každý další filtr na objektivu o něco zhoršuje kvalitu fotografie. Takže například nešroubujte na UV filtr polarizační filtr. To raději nechte nasazený jen ten polarizační.

- Pokud vlastníte širokoúhlý objektiv, může se vám stát, že nevhodný filtr způsobí vinětaci – tmavnutí světla v rozích snímku. Vinětaci způsobuje silná obruba filtru. Proto existují, kromě normálních filtrů, také SLIM filtry s tenkou obrubou. Na extrémně širokoúhlé objektivy, typu fish-eye, standardní filtr nenasadíte, čočka objektivu je už příliš vypouklá. 

Jak ušetřit za filtry, když máte více objektivů? Využijte redukční kroužky

Existují takzvané závitové redukční kroužky, které mají dva závity – vnitřní a vnější. Jak fungují? Uvedu jeden příklad: Máte-li například filtr o průměru závitu 77 mm, můžete jej pomocí redukčního kroužku použít i na objektiv o průměru závitu 58 mm. Vnější závit redukce našroubujete na objektiv a filtr do vnitřního závitu redukce.

Redukční kroužek.
Redukční kroužek 58/77mm.
Zdroj obrázku: Megapixel.cz

Redukce stojí oproti filtru pár stovek korun.

Redukci samozřejmě využijete i pro neutrální šedé filtry. 

Čistění filtrů – foukat nebo leštit?

Stejně jako čistíte optiku objektivu, je nutné udržovat v čistotě také filtry. S leštěním to ale nepřehánějte. Přílišným čištěním můžete vrstvu filtru poškodit. Nečistoty a prach stačí jen ofouknout speciálním balónkem a omést štětečkem. 

To je o polarizačním filtru pro tentokrát vše. Povedené fotografie!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz