fbpx
Jak fotit východ a západ slunce.

Co si představíte, když se řekne „Slunce“? Světlo, teplo a energii? Fotografie vycházejícího nebo zapadajícího sluníčka jsou jedny z nejoblíbenějších. Jak fotit východ a západ slunce? Zjistěte, jak se před fotografováním připravit a proč je důležité dorazit na místo s předstihem. Jak nastavit fotoaparát, expozici a zvýraznit třeba paprsky slunce? Vyzkoušejte tipy v článku.

1) Předpověď počasí

Pokud se rozhodnete fotit východ nebo západ slunce, podívejte se na předpověď počasí. Za nejspolehlivější považuji předpověď počasí Českého hydrometeorologického ústavu nebo norského portálu YR.no.

Pro krátkodobou předpověď se vám může hodit model Aladin, který vypočítává vývoj počasí na několik hodin dopředu. Na webové stránce nahoře na liště si vyberte, co vás zajímá.

Sledujte také webové kamery místa, kam se chystáte vyrazit. Na web kamerách lehce zjistíte, jaké je na konkrétním místě aktuální počasí. V přehledu webových kamer od ČHMÚ najdete spoustu míst České republiky.

Západ slunce.

ISO 100; clona f/8; čas 1/640 s.
Západ slunce z vrchu Mužský.

2) Zabalte si vše potřebné

Fotografujete. Najednou se fotoaparát zasekne a nechce spolupracovat. Podíváte se na displej a zjistíte, že baterie je vybitá, anebo už není místo na paměťové kartě. Ano, to je pech. Jak se připravit na fotografování do terénu?

- Nabijte akumulátor k fotoaparátu. S sebou si přibalte ještě jeden náhradní.
- Vyprázdněte paměťovou kartu.
- Připravte si stativ, případně také polarizační filtr. Polarizační filtr využijete při focení během zlaté hodiny.
- Termoska s čajem a kousek čokolády se někdy hodí.
- Na kopcích často fouká vítr, proto v chladnějších měsících využijete rukavice, čepici nebo větrovku.

Termoska s čajem.

Horký čaj při podzimním focení východu slunce na Mariánské vyhlídce příjemně zahřál.

3) Dorazte na místo s dostatečným předstihem

Buďte na místě včas. Počítejte s tím, že nějakou dobu vám zabere se na místo dostat, a to zvlášť v zimě, když je sníh nebo náledí. Pak zaparkovat automobil, dojít na vyhlídku, najít vhodnou pozici, postavit stativ a nastavit fotoaparát.

Potom už stačí nasát atmosféru a čekat na představení, kde je hlavním hercem sluníčko.

Východ slunce na Hruboskalsku.

ISO 200; clona f/8; čas 1/15 s.
Východ slunce na Mariánské vyhlídce na Hruboskalsku.
Díky tomu, že jsme byli s MaKem z Piny.cz na skalách ještě před východem slunce, stihla jsem sluníčko zachytit v momentě, než se schovalo mraky.

4) Nastavte správně fotoaparát


Vyvážení bílé barvy, neboli White Balance

Při focení východu nebo západu slunce nastavuji vyvážení bílé barvy na Zataženo. Snímky mají teplejší nádech.

Východ slunce u Žabakoru.

ISO 200; clona f/11; čas 1/250 s.
Východ slunce u Žabakoru.

Expozice

Pro fotografování situací s velkým rozdílem jasů a stínů neexistuje jednotný návod. 

Vaší prioritou je, aby bylo správně exponované slunce. Proto pamatujte, že při fotografování proti slunci nebo v silném protisvětle je nutné snímek podexponovat o -1 až -2 EV. Tím, že bude fotografie podexponovaná, tak se jakýkoliv objekt v popředí mění v siluetu. Skály, stromy či budova budou tedy tmavé a bez detailů. Je to proto, že tak velké rozpětí jasů a stínů snímač vašeho fotoaparátu není schopen zachytit. Jedná se o takzvaný dynamický rozsah fotoaparátu. Dynamický rozsah snímače je mnohem menší než co vidí lidské oko.

Stíny a tmavá místa však můžete zesvětlit v programu na úpravu fotografií, nejlepší zkušenost mám s Adobe Lightroom.

Západ slunce v Maspalomas na Kanárských ostrovech.

ISO 200; clona f/11; čas 1/340 s.
Západ slunce v Maspalomas na Kanárských ostrovech.

Pokud stále nevíte, jak na to, mám pro vás jeden tip – seřiďte expozici podle oblohy. V manuálním režimu expozice nastavte ISO 200 a clonu f/8. Potom fotoaparát namiřte na oblohu a expoziční čas dorovnejte podle expozimetru – pohyblivé stupnice v hledáčku nebo na displeji zrcadlovky či bezzrcadlovky. Pak překomponujte, expozimetru si už nevšímejte a foťte. Vytvořte několik zkušebních snímků a expozici případně upravte.

Zvýrazněte sluneční paprsky

Při fotografování východu nebo západu slunce vyzkoušejte nastavit clonu f/16 nebo f/22. Proč tak vysokou clonu? Použité clonové číslo má totiž vliv na vzhled slunce. Konkrétně vysoká clona dokáže sluneční paprsky pěkně zvýraznit. Nemusí tomu ale tak být vždy, záleží totiž na viditelnosti, oblačnosti a na stavu ovzduší.

Západ slunce na Drábských světničkách.

ISO 800; clona f/18; čas 1/250 s.
Západ slunce na Drábských světničkách.

Ostření

Neostřete přímo do slunce, ale někam vedle – na horizont krajiny, stromy, skály, budovu.

Západ slunce u hradu Kost.

ISO 400; clona f/22; čas 1/160 s.
Západ slunce u hradu Kost.
Podobné fotografie můžete vytvořit na našem fotokurzu v Českém ráji.

5) Vytvořte poutavou kompozici

Horizont krajiny komponujte podle pravidla třetin, to znamená, že jej umístíte do spodní nebo do horní třetiny snímku. Sluneční kotouč umístěte do průsečíků třetin zlatého řezu. Středovou kompozici zvolte jen tehdy, když bude scéna symetrická.

Západ slunce u Humprechtu.

ISO 200; clona f/8; čas 1/250 s.
Západ slunce u Humprechtu.

Každý má jiné „oko” a každému se líbí něco jiného. Při fotografování přihlédněte k tomu, jak se kompozice v danou chvíli líbí hlavně vám.

6) Nikdy nevíte, co si příroda zamane

I přes pozitivní předpovědi počasí nemusí být východ či západ slunce fotogenický. Sluníčko se může během minuty schovat za mraky, zvedne se mlha z údolí nebo slunce zajde za horizont dříve, než předpokládáte. Možná budete muset na stejné místo vyrazit vícekrát za sebou. S tím nic nenaděláte, tak to má většina krajinářských fotografů. Pokud scéna přestane být fotogenickou, neodcházejte a užijte si atmosféru začínajícího nebo končícího dne.

Východ slunce u Baltského moře v Polsku.

ISO 100; clona f/8; čas 1/640 s.
Východ slunce u Baltského moře v Polsku.

Vydejte se za sluncem! 

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz