fbpx
Malování světlem.

Co fotografovat, když je venku ošklivo nebo sychravo? Mám pro vás jeden tip – malování světlem, neboli light painting. K této technice nepotřebujete sluníčko, ale naopak tmu. Naučte se malovat kreativní obrazce či nápisy pomocí světla. Zjistěte, co k této technice potřebujete, jak nastavit fotoaparát a jaké tvary je možné kreslit.

Jak se vybavit na malování světlem?

- Fotoaparát s nabitou baterií a prázdnou paměťovou kartou.
- Stativ. Budete fotografovat na dlouhý expoziční čas, tudíž musí být přístroj stabilizovaný.
- Dálkovou spoušť, která omezí záchvěvy ruky při stisknutí spouště. Používám konkrétně kabelovou dálkovou spoušť.
- Baterku svítící bílým, červeným, modrým nebo i zeleným světlem, pomocí které vytvoříte obrazce. Postačí i čelovka nebo červené světlo od cyklistického kola.
- Rukavice, aby vám nepromrzly ruce od častého mačkání spouště.

Jak se připravit na fotografování do terénu? Zjistěte také v článku Jak se připravit před fotografováním? Nenechte se zaskočit.

V kolika lidech na fotografování světelných obrazců vyrazit?

Musíte být minimálně dva. Jeden fotografuje a druhý maluje světlem.

Na jakých místech fotografovat

Fotografujte ve městě, na hradě, v lese či v jeskyni. Výběr je na vás. Najděte místo, kam bude možné postavit stativ s fotoaparátem.

Jaké tvary je možné malovat světlem?

Fantazii se meze nekladou. Malujte cokoliv, co vás napadne – kruh, strom, květinu, srdce, nápis, anebo obtahujte tvar auta či cyklistického kola. Čím jednoduší tvar, tím lepší. Hrajte si a zkoušejte.

Jakou nastavit expozici fotoaparátu? Vždyť je úplná tma!

Kolečko expozičních režimů fotoaparátu otočte do pozice Manuálního režimu. ISO, clonu a čas nastavte podle aktuálních světelných podmínek. Začněte na citlivosti ISO 200, popřípadě 400. Zacloňte na f/8 a zkuste nastavit expoziční čas 15 s. Je snímek světlý? Zkraťte čas na 8 s. Je fotografie tmavá? Odcloňte na f/4 nebo prodlužte čas na 30 s.

Pokud váš fotoaparát nenabízí možnost nastavení tak dlouhého času expozice, obrazce jsou vidět při expozičním času od 2 sekund. Čas také volte podle toho, co máte v plánu světlem kreslit. Čím větší a složitější tvar, tím delší čas expozice budete potřebovat k jeho zachycení.

Vyzkoušejte také tlačítko Bulb. Co je Bulb?

Bulb umožní dlouhou expozici, jejíž délku si řídíte vy sami. Závěrka fotoaparátu zůstane otevřená tak dlouho, dokud máte stisknutou spoušť. U některých přístrojů tlačítko stisknete jednou pro otevření závěrky a po druhé pro její zavření.

Kde bulb najdete? Když nastavujete expoziční čas, otáčejte kolečkem tak dlouho, dokud se neobjeví na displeji Bulb (u Canonu písmeno B).

Připraveni?

Light painting v akci

Řekněte parťákovi, aby se postavil tam, kde chcete mít na snímku obrazec, například srdce. Ve chvíli zmáčknutí spouště váš parťák maluje světlem ve tmě obrazec. Stále dokola obtahuje stejný tvar do té doby, než skončí expozice – moment, kdy se zavře závěrka fotoaparátu. Díky pomalému času postava na fotografii nebude vůbec vidět a ze tmy bude svítit jen zmíněné srdce.

Na několika zkušebních snímcích si vyzkoušejte, která clona vám bude nejvíce vyhovovat, aby byly obrazce ostré. V případě potřeby expozici upravte dle aktuálních podmínek.

Užijte si zábavu při malování světlem!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz