fbpx
Jak fotit mlhu.

Jak fotografovat mlhavé ráno? Po technické stránce není těžké fotografovat mlhu. Během mlhy je měkké světlo a sluneční paprsky vycházejícího slunce nejsou tolik intenzivní. Spíše je důležité umět zachytit tu pravou náladu. Zhlédněte fotografie z Českého ráje a inspirujte se 12 tipy o focení ranní mlhy.

Kdy vzniká mlha?

Kvůli velkým rozdílům teplot ve dne a v noci bývají na jaře, v pozdním létě a na podzim často mlhy. Existuje několik typů mlhy, ale nejběžnější mlhou je mlha radiační. Vznikne během jasné a bezvětrné noci při poklesu teploty zemského povrchu pod hodnotu rosného bodu. Protože studený vzduch je těžší než teplý, stéká po povrchu země do údolí a tam se hromadí.

Za jak dlouho se mlha rozplyne? Většinou hodinu až dvě po východu slunce. Někdy se však rozplyne dříve, jindy později.

Jak na focení krajiny zahalené v mlze?

1) Vyrazte včas

Nařiďte si budík a brzy vstaňte. Jakmile se vzbudíte, na nic nečekejte. Během hodiny může být mlha pryč. Vydejte se za mlhou na pole, louku nebo vylezte na skály či kopec s vyhlídkou, odkud bude výhled do lesů a údolí.

Stará Hrada Český ráj.

ISO 100; clona f/8; čas 1/640 s

2) „Nasajte“ atmosféru

Až dorazíte na místo, rozhlédněte se kolem sebe a nasajte atmosféru. Nadechnete se čerstvého vzduchu, poslouchejte zpěv ptáků. Pokud se dokážete do místa vcítit, třeba se vám potom podaří lépe ztvárnit momentální náladu ve fotografii.

Ranní mlha na poli v Českém ráji.

ISO 100; clona f/8; čas 1/125 s

3) Zachyťte mlhu v lese

Pokud procházíte lesem, vyfotografujte mlhu mezi stromy. Převede-li pak snímek do černobílého provedení, světlo a stíny lépe vyniknou a fotografie bude navíc působit více melancholicky.

Mlha v lese.

ISO 800; clona f/8; čas 1/500 s

4) Komponujte podle zlatého řezu

Komponujte podle pravidla třetin a zlatého řezu – to znamená, že hlavní objekt, například osamělý strom, umístíte do průsečíku třetin. Dobře komponovaná fotografie je líbivější.

Ranní mlha na poli.

ISO 100; clona f/8; čas 1/500 s

5) Zaznamenejte tajemné mlhy u rybníka

Bělavé vodní páry se vznášejí i nad vodní hladinou. Bydlíte-li nedaleko rybníka, stejně jako já, vydejte se tam během mlhavého rána.

Při komponování vodních ploch dodržujte pravidlo třetin. To znamená, že linii horizontu umístěte do spodní nebo horní třetiny snímku, ne doprostřed. Rovněž si pohlídejte, aby byl horizont rovně. Jaké jsou nejčastější kompoziční chyby? Zjistěte v článku 10 kompozičních chyb začínajících fotografů. Jak se jich vyvarovat?

Žabakor.

ISO 200; clona f/8; čas 1/125 s

6) Vyfotografujte slunce

Vykoukne-li z pod mlhy vycházející slunce, zazoomujte a zachyťte jeho žhavý kotouč. Neostřete do slunce, ale vedle něho, například na horizont nebo soubor stromů.

Svítání u Žabakoru.

ISO 100; clona f/8; čas 1/500 s

7) Snažte se o jednoduchý záběr

Komponujte tak, aby ve snímku nebyl zbytečný balast a chaos (kupříkladu nevzhledné větve), což je při fotografování v přírodě někdy poměrně těžké. Případné rušivé elementy vyretušujte nebo ořízněte v počítači při úpravě fotografie.

Možná jste se už ve fotografii setkali s minimalismem. Co je minimalismus? V minimalistické fotografii fotograf do snímku zakomponuje co nejméně prvků.

Příhrazské skály.

ISO 200; clona f/8; čas 1/250 s

8) Vyzkoušejte fotit v protisvětle

Sluneční paprsky vycházejícího slunce nejsou v mlze tak intenzivní. Proto je pořizování snímků v protisvětle expozičně jednodušší. Najděte scénu, kde bude slunce přímo nebo částečně proti vám.

Stará Hrada v Českém ráji.

ISO 100; clona f/8; čas 1/640 s

Jak to na skalní vyhlídce Stará Hrada v Českém ráji vypadá během ranních mlh? Omrkněte snímky z mého fotovýletu.

9) Zaměřte se na špičky smrků

Budete-li fotografovat třeba na skalní vyhlídce, zachyťte vysoké smrky v údolí, jejichž špičky vykukují z mlhy.

Mlha mezi stromy.

ISO 100; clona f/11; čas 1/250 s

10) Dodejte snímkům teplejší nádech

Vyzkoušejte zvolit vyvážení bílé barvy na Zataženo. Dodáte snímkům teplejší, příjemnější nádech. Fotíte-li do RAW, můžete vyvážení bílé barvy měnit dodatečně v programu na úpravu fotografií.

Žabakor.

ISO 100; clona f/8; čas 1/250 s

11) Fotografujte také detaily

Zaměřte se na detaily, třeba na pavučiny, které bývají během mlhavého rána pěkně orosené. 

Pavučina.

ISO 100; clona f/1,8; čas 1/4000 s

12) Dejte si pozor při nastavení expozice

Stejně jako při fotografování zasněžené krajiny, automatika vašeho fotoaparátu se snaží snímek expozičně způměrovat a výsledná fotografie může být příliš tmavá. Jak tento problém vyřešit? V automatickém nebo scénickém režimu (například Krajina) to bohužel neovlivníte. Pokud používáte režim priorita clony, nastavte korekci expozice do plusu o +1 EV, ale to jen v případě, když nefotografujete v protisvětle. V manuálním režimu expozice se na expozimetru pohybujte v zóně přeexpozice.

Mlha na polích v Českém ráji.

ISO 100; clona f/8; čas 1/320 s

Vstaňte z postele dříve. Ranní mlhy za to rozhodně stojí!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz