fbpx
Jak fotit mlhu v lese.

Focení za mlhy má několik výhod. Mlha zakryje část rušivých prvků v pozadí, scéna není tolik kontrastní a při měkkém světle dokážete zachytit více detailů. Vyrazte s fotoaparátem během mlžného rána do lesa a užijte si čerstvý vzduch. Inspirujte se tipy, jak fotit mlhu a jaké motivy v lese hledat.

3 výhody focení za mlhy

1) Mlha zakryje část rušivých prvků v pozadí, takže je snadné najít kompozičně čisté záběry.
2) Při focení v mlze nedochází k velkým rozdílům světla a jasu. Scéna není tolik kontrastní a na fotografiích nejsou přepaly – přesvětlená místa.
3) V mlžném pošmourném dni je světlo měkké a lze tak zachytit více detailů.

1) Zakomponujte cesty

Linie cest jsou na fotografiích oblíbeným prvkem. Vytvářejí dojem hloubky, prostoru a zároveň budí pozornost diváka. Pořiďte snímky esovitých křivek nebo rovných linií cest.

2) Fotografujte skály

V Českém ráji je skal spousta. Možná i u vás nějaké najdete, když sejdete z hlavních turistických tras. Pokud zapojíte fantazii, třeba objevíte skálu ve tvaru zvířete. Díky mlze v pozadí skály lépe vyniknou.

Skály.

ISO 1250; clona f/8; čas 1/125 s.

Skála ve tvaru želví hlavy.

Želví hlava. ISO 1600; clona f/4; čas 1/200 s.

3) Najděte lesní zákoutí

Les skýtá mnohá zákoutí. Až budete prolézat mezi stromy, nalezněte místo, kde jsou objekty zajímavě seskupeny a spolu dohromady tvoří celek.

Les v mlze.

ISO 1600; clona f/8; čas 1/30 s.

Osvojte si rady na focení zátiší hub, tekoucí vody, dešťových kapek, pavučin nebo podzimních listů. To a ještě mnohem více najdete v ebooku Jak fotit barvy i mlhy podzimu.

4) Objevte kapky rosy

Během mlhy bývá v lese vlhko a na listech stromů nebo větvičkách jehličnanů se tvoří rosa. Vyfotografujte ji. Nastavené malé clonové číslo a zazoomujte, tak dosáhnete malé hloubky ostrosti a objekt oddělíte od pozadí.

Kapky rosy.

ISO 1600; clona f/2,8; čas 1/200 s.

5) Zaznamenejte lesní detaily

Až se mlha rozpustí, zaměřte se na detaily jakou jsou listy, kapradiny nebo malé jehličnany.

ISO 800; clona f/3,2; čas 1/160 s.

Malá borovička.

ISO 1250; clona f/2,8; čas 1/320 s.

Více nápadů pro fotografování v přírodě i na cestách najdete v ebooku 18 návodů pro skvělé fotografie nejen z cest.

6) Hledejte textury

Kde v lese hledat textury? Pátrejte po strukturovaném povrchu, například letokruhy pařezu, kůra stromu nebo reliéf skály. Měkké světlo je pro focení textur ideální.

Reliéf skály.

ISO 1250; clona f/4; čas 1/160 s.

Kůra stromu.

ISO 1600; clona f/4; čas 1/125 s.

7) Dolaďte snímky v postprocesu

Specifickou úpravou fotografie jí můžete dodat požadovanou atmosféru nebo snímky sladit do jednoho tónu. Pro úpravu fotografií používám Adobe Lightroom. U snímků v článku jsem využila preset Matte z řady Color od Adobe, aby měly všechny snímky stejný nádech.

Právě světlo, tonalita a barevnost dotvoří atmosféru a to, jak bude fotografie na diváka působit. Před zmáčknutím spouště přemýšlejte, jaké pocity ve vás scéna vyvolává a tuto náladu se pokuste fotografií ztvárnit.

Přejete se více tipů pro lesní fotografování? Mrkněte do dalšího článku a zachyťte svěžest lesa.

Zhlédněte fotografie z Českého ráje a inspirujte se 12 tipy o focení ranní mlhy u rybníka, na poli nebo z vyhlídky.

Užijte si atmosféru mlžného lesa!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz