fbpx
Jak se připravit před focením.

Fotografujete. Najednou se fotoaparát zasekne a nechce spolupracovat. Podíváte se na displej a zjistíte, že baterie je vybitá nebo že už není místo na paměťové kartě. Ano, to je pech. Nejste sami, už jsem na to také párkrát doplatila. Jak se připravit na fotografování do terénu? K čemu slouží sluneční clona a polarizační filtr? Čtěte dál.

 Než vyrazíte do terénu, řádně se připravte. V první řadě si nachystejte fotoaparát a brašnu.

1) Uložiště pro fotky – paměťová karta

Nejprve zkontrolujte, zda máte paměťovou kartu vloženou ve fotoaparátu a jestli je na ní dostatek místa. Přístroj na displeji ukazuje, kolik snímků ještě můžete vyfotografovat. Pokud místo už nemáte, fotografie si stáhněte do počítače nebo vymažte.

Pozor. Při vyjmutí karty vždy vypněte fotoaparát. Doporučuji mít jednu či více paměťových karet navíc v brašně. Zvlášť o dovolené se bude další karta hodit. Osobně mám jednu SD paměťovou kartu 64GB a druhou SD paměťovou kartu 32GB. S těmi si vystačím i na cestách. 

2) Zásoba energie – nabitá baterie

Prověřte si, zda je nabitá baterie. Baterii dobíjejte na maximum. Současné baterie se dají nabíjet kdykoliv, bez toho, aby u nich vznikal paměťový efekt. Ten dříve snižoval životnost a kapacitu baterie. Já osobně používám dvě baterie. Jednu mám ve fotoaparátu a druhou nosím v brašně. Je to jistota.

Důležité. V zimě, hlavně v mrazu, se baterie vybíjí rychleji. Pokud jde do tuhého a vidíte, že už vám na ní moc energie nezbývá, vyndejte ji z fotoaparátu a dejte si ji do kapsy. Tím, že bude v teple, vydrží o něco déle . Můžete se na chvíli třeba zastavit v nějaké hospůdce na čaj.

3) Klobouk na objektiv – sluneční clona

Sluneční clona je součástí základní výbavy. Je to umělohmotný nebo gumový nástavec, který se připevní na objektiv. Chrání před šikmým bočním světlem dopadajícím na objektiv, kvůli kterému vznikají na snímku odlesky. Sluneční clona slouží i jako ochrana objektivu. Částečně ho chrání proti nárazu a mechanickému poškození, přední část před deštěm a trochu i před prachem.

5) Polarizák – polarizační filtr

Odfiltruje vám odlesky z vodní hladiny, skla, nekovových předmětů. Zvýrazňuje barvy, modrá obloha je tmavší a vyniknou tak bílá oblaka. Sílu účinku polarizáku, máte-li cirkulační, nastavíte otáčením filtru. Nejsilnějšího efektu ztmavení oblohy docílíte, pokud bude směr vašeho pohledu svírat s místem pozice slunce 90 stupňů. Slunce tedy musí být buď vlevo či vpravo od vás, anebo přímo nad vaší hlavou. Čím se úhel zmenšuje, slábne i síla účinku polarizačního filtru.

Nejlepší zkušenost mám s polarizačními filtry od značky B+W. Mám například B+W polarizační cirkulární filtr o průměru 77 mm a s antireflexní vrstvou. Na 50mm pevný objektiv používám B+W polarizační cirkulární filtr o průměru 58 mm a s antireflexní vrstvou. Kvalitní polarizační filtry má i značka HOYA. Více polarizačních filtrech si přečtěte v článku Polarizační filtr – odstraňte odlesky a zvýrazněte barvy.

Jak správně používat polarizační filtr? Podívejte se do článku Polarizační filtr – odstraňte odlesky a zvýrazněte barvy.

4) Klacek na foťák – stabilní stativ

Stativ se používá na fotografování při nedostatku světla. Když fotografujete večer nebo v noci, zpravidla používáte dlouhé expoziční časy. Při nichž už fotoaparát neudržíte v ruce tak, aby snímek nebyl rozmazaný. Stativ použijte i v situaci, když chcete například zvýraznit tekoucí vodu. Záleží na různých faktorech, ale od expozičního času 1/30 sec. a delších už přístroj na stativ nasaďte. Pokud s sebou stativ nemáte, nezoufejte. Fotoaparát si položte na nějakou stabilní podložku, třeba kámen, zeď či auto. 

Užitečné rady k výběru stativu najdete v článku Jak vybrat stativ na fotoaparát. Kdy má smysl si připlatit?

Fajnšmekři si sebou mohou zabalit termosku s čajem a kousek čokolády.

Tip:

Vytvořte si seznam věcí (check list), které k fotografování potřebujete. Nalepte si jej na skříň s vaším foto vybavením. Příště už nezapomenete. To, že se budete připravovat podle tohoto seznamu, má ještě jednu kladnou stránku. Nebudete už muset celý den myslet na to, co si vzít a na co nesmíte zapomenout. Budete mít čistou hlavu a můžete myslet na něco zábavnějšího nebo se lépe soustředit na svou práci.

Přeji stále plnou brašnu!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz