fbpx
Podzimní momenty.

Podzim. Dny se zkracují, listy stromů a keřů se barví do zlaté a červené. Objevují se ranní mlhy a ptáci odlétají za teplem na jih. A nám fotografům začíná atraktivní období na fotografování. Jak fotit podzim? V článku se dozvíte několik tipů pro zlepšení podzimních krajinářských fotografií. Inspirujte se 13 radami a udělejte si výlet do přírody.

1) Využijte světlo zlaté hodinky

Můžete fotografovat během dne, ale nejlepších snímků dosáhnete během zlaté hodiny. Zlatá hodina je čas přibližně 1–2 hodiny před západem nebo po východu slunce, kdy je měkké a zlatavé světlo. Tento typ světla podzimní barvy lépe zvýrazní.

Jeřabiny.

ISO 400; clona f/8; čas 1/140 s.

2) Zaznamenejte ranní mlhy

Podzimní mlhy vytvářejí tajuplnou náladu. Jak vzniká mlha? Nejčastěji vzniká tehdy, když se teplý, vlhký vzduch ochlazuje. Počkejte na teplý den s chladnou, jasnou nocí a ráno můžete očekávat přízemní mlhy. Vyšlápněte někam na kopec a vyfotografujte povalující se mlhu v údolí, mezi skalami nebo k rybníku. Jak fotit mlhu? Podívejte se do článku 12 způsobů, jak zaznamenat atmosféru ranní mlhy.

Jak fotit podzim – mlha na poli.

ISO 400; clona f/5,6; čas 1/80 s.

3) Fotografujte rybník nebo jezero

Voda v jezerech je ideální pro zachycení odrazů. Dostanete-li se až k břehu rybníka či potoku, můžete vytvořit symetrické kompozice – krajina bude zaujímat horní polovinu záběru a její odraz na hladině spodní polovinu. Převislé stromy s zbarveným listím vytváření pěkné odrazy. Jste-li z Českého ráje, vyrazte třeba k Věžickému rybníku.

Jak fotit podzim – odrazy na vodní hladině.

4) Vyšlápněte na vyhlídku nebo rozhlednu

Výhled do krajiny s barevnými stromy stojí za to.

Výhled na Malou Skálu, Český ráj.

ISO 400; clona f/11; čas 1/450 s.

Naučte se ovládat svůj fotoaparát a začněte dělat skvělé fotky! Děláme fotokurzy v Praze a Českém ráji. Vyberte si a foťte lépe >>

5) Zakomponujte do snímku zajímavé popředí

Máte-li širokoúhlý objektiv, bude se vám hodit k fotografování podzimní krajiny. S „širokáčem“ se vám do úhlu záběru vejde více prvku a krátká ohnisková vzdálenost dodá scéně zajímavou perspektivu. Najděte si nějaký objekt, který můžete zahrnout do popředí. Například neobvykle zkroucený kořen stromu, zajímavý kámen, rezavý vřes, podzimní plodinu nebo barevné listí.

Jak fotit podzim – všeňský kostel s jeřabinou.

ISO 1000; clona f/22; čas 1/140 s.

Na podzim, když jsou zbarvené stromy, pravidelně vyrážím fotografovat na Mariánskou vyhlídku v Hruboskalsku v Českém ráji. Kde vyhlídku najdete a jak to tam vypadá? Podívejte se do článku Fotovýlet: Východ slunce na Mariánské vyhlídce v Hruboskalsku.

6) Zaměřte se na lesní detaily – listy, kapradí i houby

Při procházce v lese najdete mnoho podzimních motivů. Třeba barevné listy, kapradí, šišky, žaludy, kaštany, ale i houby. Při fotografování detailů komponujte tak, aby bylo pozadí za objektem jednoduché. Pro rozostření pozadí nastavte malé clonové číslo (například f/4) a zazoomujte objektivem. Scénu si ukliďte. Špinavé, nevzhledné listy a větvičky budou na snímku rušit a odvádět pozornost od hlavního motivu.

Jak fotit podzim – houba.

ISO 100; clona f/8; čas 1 s.

Jak fotit houby? Podrobný návod na fotografování hub najdete v článku 10 rad, jak fotit houby – houbová sezóna jinak.

7) Fotografujte plody podzimu

K podzimu patří různé plody. Fotografujte žaludy, kaštany, šípky, jeřabiny, ale také jablka.

Jak fotit podzim – šípky.

ISO 400; clona f/2,5; čas 1/1000 s.

8) Pokuste se na fotografii zachytit příběh

Pokuste se najít záběr, na kterém se něco děje – kde probíhá nějaký děj. Já měla při podzimní foto procházce na Hruboskalsku štěstí – v chaloupce se svítilo a kouřilo z komína. Hned bych se zastavila na šálek horkého čaje:-)

Arboretum na Hruboskalsku, Český ráj.

ISO 800; clona f/8; čas 1/60 s.

9) Zachyťte tekoucí vodu v potocích a vodopádech

Ke konci podzimu, když je listí už spadané na zemi, fotografujte potoky nebo vodopády. Vezměte si s sebou stativ, polarizační nebo šedý filtr a použijte delší expoziční časy k zachycení tekoucí vody.

Jak fotit podzim – vodopády Jedlová.

ISO 200; clona f/22; čas 0,6 s.

10) Všímejte si kontrastů

Barvy podzimu nabízejí spoustu kontrastů. Dívejte se kolem sebe, podívejte se vzhůru a zachyťte různé kontrastní barvy. Například zlaté listí v pozadí s modrou oblohou nebo červený list mezi zelenými.

Jak fotit podzim – barevné listy.

ISO 100; clona f/1,8; čas 1/1000 s.

11) Fotografujte zátiší

Příroda skýtá mnoho zátiší. Třeba lavičky, schody či lávky zapadané listím. Stačí se pozorně dívat okolo sebe.

Jak fotit podzim – zátiší.

ISO 800; clona f/4,5; čas 1/80 s.

12) Použijte polarizační filtr

Pomocí polarizačního filtru budou barvy listů, trávy či modrého nebe sytější. Filtr zároveň eliminuje odlesky na vodní hladině či listech. Jedinou nevýhodou polarizačního filtru je to, že ubírá množství světla, které prochází fotoaparátem ke snímači.

13) Vyzkoušejte různé nastavení vyvážením bílé barvy

Někdy automatický režim vyvážení bílé barvy (AWB) nezachytí barvy tak, jak je vidíte ve skutečnosti. Barvy na snímku „oteplíte“ tak, že nastavíte vyvážení bílé na režim Zataženo. Pokud fotografujete do RAWu, bez problému pak upravíte vyvážení bílé v programu na úpravu fotek.

Věřím, že jsem vás článkem inspirovala a že už tento víkend půjdete vytvořit skvělé podzimní fotografie! 

 

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz