Podzimní momenty.

Podzim. Dny se zkracují, listy stromů a keřů se barví do zlaté a červené. Objevují se ranní mlhy a ptáci odlétají za teplem na jih. A nám fotografům začíná atraktivní období na fotografování. Jak fotit podzim? V článku se dozvíte několik tipů pro zlepšení podzimních krajinářských fotografií. Udělejte si výlet. Vyrazte do přírody, na hory nebo do nedalekého parku. Inspirujte se 13 radami.

1) Využijte světlo zlaté hodinky

Můžete fotografovat během dne, ale nejlepších snímků dosáhnete při pořizování snímků během zlaté hodiny. Je to čas přibližně 1-2 hodiny před západem nebo po východu slunce kdy měkké zlatavé světlo. Teplé světlo zlaté hodiny podzimní barvy více zvýrazní.

Jeřabiny.

2) Zaznamenejte ranní mlhy

Podzimní mlhy vytvářejí tajuplnou náladu. Jak vzniká mlha? Nejčastěji vzniká tehdy, když se teplý, vlhký vzduch ochlazuje. Počkejte na teplý den s chladnou, jasnou nocí a ráno můžete očekávat přízemní mlhy. Vyšlápněte někam na kopec a vyfotografujte povalující se mlhu v údolí, mezi skalami nebo k rybníku. Pamatujte, že při fotografování za mlhy je málo světla, takže budete muset použít delší expoziční časy nebo vyšší ISO než obvykle.

Ranní mlha na poli.

3) Fotografujte rybník, jezero či potok

Voda v jezerech je ideální pro zachycení odrazů. Dostanete-li se až k břehu rybníka či potoku, můžete vytvořit symetrické kompozice – krajina bude zaujímat horní polovinu záběru a její odraz na hladině spodní polovinu. Převislé stromy oblečené v podzimním listí vytváření krásně barevné odrazy.

Odrazy na rybníku.

4) Zachyťte odrazy v kalužích

Podzim je deštivé období. Vyrazte po dešti do ulic a najděte velké kaluže od odrazy domu či podvečerního osvětlení města.

Podzim v Benátkách - Ghetto.

5) Zakomponujte do snímku zajímavé popředí

Máte-li širokoúhlý objektiv, bude se vám hodit k fotografování nejen podzimní krajiny hodit. S „širokáčem“ se vám do úhlu záběru vejde více prvku a krátká ohnisková vzdálenost dodá scéně zajímavou perspektivu. Já používám objektiv s ohniskovou vzdáleností 10-24 mm od Nikonu.

Najděte si nějaký objekt, který můžete zahrnout do popředí. Například neobvykle zkroucený kořen stromu, zajímavý kámen, rezavý vřes nebo barevné listí.

Vyhlídka U Lvíčka, Hrubá Skála.

6) Zaměřte se na lesní detaily – listy, kapradí i houby

Při procházce v lese najdete mnoho podzimních motivů detailů. Třeba barevné listy, kapradí, šišky, žaludy, kaštany, ale i houby. Při fotografování detailů komponujte tak, aby bylo pozadí za objektem jednoduché. Pro rozostření pozadí nastavte malé clonové číslo (f/4) a zazoomujte objektivem. Scénu si ukliďte. Špinavé, nevzhledné listy a větvičky budou na snímku rušit a odvádět pozornost od hlavního motivu.

Houby.

Jak fotit houby? Podrobný návod na fotografování hub najdete v článku 10 rad, jak fotit houby, anebo houbová sezóna jinak.

7) Fotografujte plody podzimu – šípky a jeřabiny

K podzimu patří různé plody. Fotografujte červené šípky a jeřabiny. Ale i jablka a hrušky.

Jeřabiny.

8) Pokuste se na fotografii zachytit příběh

Pokuste se najít záběr, na kterém se něco děje – kde probíhá nějaký děj. Já měla při podzimní foto procházce na Hruboskalsku štěstí – v chaloupce se svítilo a kouřilo z komína. Hned bych se zastavila na šálek horkého čaje:-)

Arboretum, Hrubá Skála.

9) Nestarejte se o špinavá kolena

Pokud chcete mít ty nejlepší záběry, nesmíte se bát kleknout na kolena a přikrčit k zemi. Tak vytvoříte kreativní záběry. Na foto výlet si přibalte třeba igelitovou tašku, kterou případně využijete během deštivého počasí k ochraně fotoaparátu.

Kořeny stromů.

10) Všímejte si kontrastů

Barvy podzimu nabízejí spoustu kontrastů. Dívejte se kolem sebe a zachyťte různé kontrastní barvy. Například zlaté listí v pozadí s modrou oblohou nebo červený list na svěží zelené trávě.

Červené podzimní listy stromu.

11) Fotografujte zátiší

Příroda skýtá mnoha zátiší. Třeba lavičky, schody či lávky zapadané listím. Stačí se pozorně dívat okolo sebe.

Lávka přes lesní cesty. Hruboskalsko.

Na podzim se také fotí pavučiny. Jak fotoaparátem zachytit jejich dokonalost? Stáhněte si zdarma příručku 17 fíglů, jak fotit pavučiny a objevte jejich kouzlo.

Ještě 3 důležité tipy z oblasti techniky. Čtěte dál.

12) Použijte polarizační filtr

Pomocí polarizačního filtru budou barvy listů, trávy či modrého nebe sytější. Filtr zároveň odfiltruje odlesky na vodní hladině a listech. Efekt filtru nenahradíte v žádném programu na úpravu fotografií. Jedinou jeho nevýhodou je to, že ubírá množství světla, které prochází fotoaparátem. Budete tak muset zvýšit ISO nebo nastavit delší expoziční čas, popřípadě použít stativ.

Hlídejte si rychlost závěrky. Ujistěte se, že expoziční čas je dostatečný rychlý, abyste snímek nebyl rozmazaný. Pokud budete například fotit zrcadlovkou Nikon či Canon na ohniskovou vzdálenost 35 mm, použijte nejpomalejší čas 1/60 sec. Jedná se o problematiku takzvaného crop-faktoru, kterou popisuji v ebooku 8 věcí, které musíte vědět, než začnete fotit.

Pozimní les na Hrubé Skále.

13) Hrajte si s vyvážením bílé

Někdy automatický režim vyvážení bílé nezachytí barvy tak, jak je vidíte ve skutečnosti. Barvy na snímku „oteplíte“ tak, že nastavíte vyvážení bílé na Zataženo. Pokud fotografujete do RAWu, bez problému pak upravíte vyvážení bílé v programu na úpravu fotek.

Věřím, že jsem vás článkem inspirovala a že už tento víkend půjdete vytvořit skvělé podzimní fotografie! 

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.