fbpx
Úprava fotografií v on-line editoru PicMonkey.

On-line editor PicMonkey jsem vám představila již v prvním díle, kde jste se naučili vytvořit koláž z fotek. V tomto druhém díle najdete návod, jak rychle a jednoduše upravit své fotografie. PicMonkey nabízí základní úpravy, jako třeba ořez či úpravu expozice, ale také efekty, například filry, vinětace. Ke snímku můžete přidat i různé rámečky. Zjistěte více. PicMonkey už od 19. září 2017 není zdarma.

Nejprve otevřete webové stránky www.picmonkey.com. Připraveni? Čtěte návod níže.

Jednoduchá úprava fotografií

1) Na úvodní stránce vyberete tlačítko „Edit“ s ikonkou krajiny a nahrajete fotku z počítače. Po jejím nahrání se automaticky přesunete do editoru. Vlevo je menu, ve kterém si vybíráte, jaké nástroje a efekty chcete k úpravě použít.

Jak otevřít fotku v PicMonkey.

2) Začněte se základními úpravami. Na levé liště vyberte ikonu rámečku „Basic Edits“.

Jak upravit fotky v PicMonkey.

V nabídce najdete:

Auto adjust – automatická úprava. Po zmáčknutí tlačítka editor snímek automaticky upraví.
Crop – ořez
Canvas color – barva pozadí
Rotate – otočení
Exposure – expozice, kde si upravíte jas, zvýrazníte světlo, stíny či kontrast
Colors – barvy, kde měníte saturaci a teplotu barev
Sharpen – zde si můžete fotku doostřit
Resize – změna rozměrů snímku

Tip

Chcete-li danou úpravu zrušit, klikněte na tlačítko „Cancel“. Pokud se chcete vrátit o úpravu zpět, zmáčkněte CTRL+Z nebo se vraťte šipkou v liště nad obrázkem.

3) Další možností, jak upravit fotografii, je pomocí kouzelné hůlky „Effects“ – je to hned druhá ikona od shora v levé liště. Po kliknutí na ikonu se dostanete do nabídky různých efektů a tónování.

Nabídka je velmi široká – filtry, vinětace, změkčení, převod do čb či sépie, lomo. Dále přidání bookehu, rozostření, zoomování, zrna a posterizace. A spousta dalších efektů, které ani nevyužijte. V nabídce jsou i placené efekty, které jsou označené korunkou.

Podívejte se na příklady:

Možnosti úpravy fotografie v PicMonkey.

Možnosti úpravy fotografie v PicMonkey.

Tip

Foto návody – tutoriály pro začátečníky najdete také přímo na blogu PicMonkey. S efekty to nepřehánějte, aby se z fotografie nestal kýč.

5) Až fotografii uložíte, stáhněte si ji zpět do počítače. K tomu slouží tlačítko „Save“ na horní liště.

Uložení upraveného snímku z PicMonkey do počítače.

Jak snímek zarámovat – přidat rámeček

Jako další na liště je ikona rámečku „Frames“, kde máte na výběr z několika rámečků, třeba i rámeček z polaroidu. Pomocí posuvníků změňte šířku, barvu či zaoblení rohů. Pamatujte, že úpravy s korunkou jsou placené.

Jak přidat k fotce rámeček v PicMonkey.

Na závěr

V PicMonkey je možné upravovat fotografie ve formátu JPEG (nikoliv RAW), tudíž při jakékoliv úpravě snímku dochází k degradaci jeho kvality. Do on-line editoru proto nahrajte proto snímek v největším možném rozlišení, minimálně alespoň 2400 px delší strany.

On-line editor PicMonkey nabízí spoustu dalších možností. Třeba úpravy vhodné pro portréty, možnost přidání všelijaké grafiky do snímku nebo různé šablony pro tvorbu grafiky. Jejich objevení už ale nechám na vás.

Přeji spoustu nápadů při úpravě fotografií!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.