fbpx
Jak oříznout a komponovat portréty.

Vylepšete kompozici správným ořezem a dejte portrétním fotografiím druhou šanci. Jak komponovat či v postprocesu oříznout portrétní fotografie? Existuje několik základních kompozičních pravidel. Vyzkoušejte 7 tipů pro správnou kompozici portrétů. Pomohou vám k lepším snímkům.

Portréty fotíte málokdy? Jste spíše krajinář/ka? Přesto si článek přečtěte. Snad každý fotograf někdy pořídí snímek své drahé polovičky na dovolené nebo rodičů na oslavě narozenin.

K napsání tohoto článku mě inspirovala profesionální portrétní fotografka Gina Milicia z Austrálie. Je známá v Austrálii, i po celém světě. Fotografuje módu a slavné osobnosti do časopisů, na billboardy či obaly knih. Na svém blogu uvádí rady a tipy z mnohaleté fotografické praxe.

1) Ořízněte fotografii pod kolenem modelky, v půli stehen či nad předloktím

Oříznutí uprostřed lýtka nebo stehna vypadá vizuálně příjemněji než ořez v kotníku nebo v koleni.

Pokud má modelka šaty, ořízněte snímek nad hranicí sukně, tak aby nebyla vidět část stehna. Ořez pod hranicí šatů působí neuspořádaně.

Chcete-li řezat v úrovni pasu, je lepší, když má model/ka ruce nahoru. 

2) Umístění očí v horní třetině snímku je pro diváka vizuálně působivější

Oči umístěte v horní třetině fotografie. Vyhněte se ořezu brady, což je opticky nepříjemné. Pod bradou nechte dostatek prostoru, abyste vytvořili iluzi, že má modelka delší krk. Bude vypadat přitažlivěji.

3) Pravidlo třetin a zlatý řez je základ

Modelku nebo její obličej umístěte tak, aby zaplnila horní nebo pravou/levou třetinu snímku. Ne doprostřed.

“Není vhodnější okamžik pro oříznutí špatné kompozice, než okamžik předtím, než zmáčknete spoušť.”  Bryan Peterson.


Snažte se snímek zkomponovat a vyfotografovat tak, že už nebude potřeba žádný velký ořez. 

4) Volný prostor nechte vždy ve směru pohledu

Více volného místa ponechte na té straně, na kterou se osoba dívá.

5) Těsné záběry diváka zaujmou více

I přesto, že fotografujete objektivem s delší ohniskovou vzdáleností (zoom objektiv), někdy se nedostanete tak blízko, jak byste chtěli. V tom případě docílíte bližšího záběru jedině ořezem. Dle mého názoru jsou scény, kdy postava nebo její část vyplňuje velkou část snímku, mnohem zajímavější. 

Jak oříznout portrétní fotografii.

Tip

Nebojte se oříznout část těla nebo hlavy. U fotografie celé postavy nedoporučuji provádět výřez obličeje. Tak přijdete o kvalitu snímku. Snímky v nižším rozlišení mají méně detailů a nejsou ostré jako v plném rozlišení.

6) Buďte kreativní

Vytvořte zajímavé kompozice a odlište se. Pokaždé nemusí být v záběru obličej. Sice to už nebude úplně portrét, ale to nevadí:-) 

7) Experimentujte a najděte si svůj styl

Vyzkoušejte tipy z článku v praxi. Začněte nejprve komponovat či ořezávat podle těchto pravidel a pak zkuste pravidla porušit. Vnímání fotografie je subjektivní záležitost. Zjistěte, co se vám líbí a najděte si svůj styl. Čím více budete fotografovat, tím dříve získáte cit pro to, co vypadá dobře. Pokud zpočátku nevíte, jak na to, vytvořte dvě verze fotografie. Verze pak spolu porovnejte a vyberte tu pocitově lepší.

“Naučte se pravidla jako profík a porušte je jako umělec.”  Pablo Picasso


Zajisté máte své oblíbené portrétní profesionální fotografy. Zaměřte se při prohlížení jejich snímků na to, jak je fotografie komponovaná.  

Role fotografa není jen vidět, ale i hledat

Po přečtení článku si prohlédněte svou kolekci portrétních fotografií a znovu se zamyslete nad kompozicí. Možná sestavíte úplně jiné scény. 


Poznámka: Jelikož respektuji soukromí mých přátel a rodiny, v článku jsem použila fotografie z fotobanky Pixabay.

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.