fbpx
Pracovní stůl fotografa.

„Ach jo, venku je zase zataženo, šedá obloha a mrholí. Dnes to na focení nebude.“  Zřejmě si toto také říkáte, když roztáhnete závěsy na okně. Existuje spousta možností, díky kterým se posunete ve fotografování dál. Využijte 6 nápadů, jak se jako fotograf zabavit během ošklivého počasí a dlouhých večerů.

1) Vyčistěte disk počítače od nepotřebných fotek

Pravděpodobně máte několik gigabajtů fotografií uložených na počítači, externím disku nebo na jiném úložišti. Všechny nepotřebné fotografie jen zabírají místo. Čím více budete ukládat, tím více budete potřebovat disků. A to stojí peníze. Čištění úložiště v pravidelných časových intervalech pomůže i rychlejšímu vyhledávání fotografií na disku. Až bude za oknem plískanice, věnujte trochu času na třídění fotografií. Snímky roztřiďte do složek a nepovedené smažte.

Jak na správu fotografií? Zjistěte v článku Úložiště fotek plné? Vytřiďte je a ušetřete hodiny.

2) Vytvořte fotoknihu

Když už budete u třídění fotografií, najděte takové, ze kterých vytvoříte plakát, obraz do obýváku nebo fotoknihu. Kdy jindy, než během sychravého dne nebo dlouhého večera. Vyrobte si fotoknihu zaměřenou jen na krajinu, anebo vaši dovolenou. Vyberte 10 nejlepších snímků za minulý rok a společně s rodinou zvolte jeden, ze kterého si necháte vyrobit třeba obraz do obýváku. Anebo zhotovte fotoalbum vašich ratolestí. Pak si je prohlížejte na návštěvě u prarodičů. 

Jak si vyrobit fotoknihu? Přečtěte si užitečné tipy, jaké fotografie do fotoknížky použít a jak snímky ve fotoalbu uspořádat.

Fotokniha.

3) Inspirujte se u jiných fotografů

Chybí vám inspirace k fotografování? Máte-li své oblíbené fotografy, prohlédněte, co nového mají ve svém portfoliu. Popřípadě hledejte inspiraci u mých oblíbenců. U prohlížení snímků kvalitních fotografů si všímejte kompozice, světla a motivů. Neřešte technickou stránku fotografie.

Jiří Šebek – fotograf architektury. Na fotografiích miluje strohost kompozice, čistotu linií a jednoduchost motivu. Upřednostňuje černobílé fotografie, kde linie a struktura motivu nejlépe vynikne. Inspirujte se jeho černobílými fotografiemi Prahy.

František Konopa – možná jste ho už zahlédli na Facebooku. Tento talentovaný mladý fotograf tvoří nejraději portréty a krajinu. Pomocí Photoshopu vytváří působivé snímky na hranici snu a skutečnosti, které u diváka vyvolávají emoce. Zhlédněte jeho snímky v kategorii Project.

Petr Jan Juračka – profesionální fotograf a přírodovědec. Kromě snímků krajiny najdete v jeho portfoliu mikrofotografie organismů, jelikož pracuje na Přírodovědecké fakultě. Pořizuje snímky pro Zoo Praha a Národní park České Švýcarsko. Podívejte se na jeho krajinářské fotografie. Tvoří také skvělá videa a time-lapse videa pomocí řízených vrtulníků. Za zhlédnutí stojí video z Českého Švýcarska.

Něco pro zajímavost

Rob Whitworth – fotograf a filmař pocházející z Velké Británie. Z několika tisíců fotografií vyrábí úžasná time-lapse videa, ve kterých zachycuje život z různých koutů světa. Za svou práci získal mnoho ocenění. Mezi nejoblíbenější patří video z katalánské Barcelony a Dubaje. Videa vás zcela vtáhnou do děje.

4) Vzdělávejte se

Namísto sledování televize čtěte knihy a ebooky o fotografování. V mých začátcích mi pomohly knihy sympaťáka Bryana Petersona, lektora fotografických kurzů a autora mnoha knih o focení. Knihy vyšly i v češtině a stojí za pozornost. Bryan napsal například Naučte se fotografovat dobře nebo Naučte se exponovat kreativně.

Jak lépe komponovat? Jak fotografovat na cestách? Kterak zachytit krásu květin? Jak fotit na podzim nebo v zimě? V Kolekci ebooků od Fotocesty najdete spoustu tipů a foto návodů pro začátečníky i mírně pokročilé. 

Další tipy na knihy o fotografování najdete třeba v článku Knihy o fotografování 1. díl – Jak se naučit fotit a jak pracovat se světlem.

Je zima a prší? Zajděte načerpat vědomosti a inspiraci do nedaleké knihovny. Já pravidelně navštěvuji městskou knihovnu v Liberci.

Městská knihovna v Liberci.

5) Naplánujte foto výlet

Naplánujte si výlet, na který vyrazíte, až bude ideální počasí na fotografování. Jakmile budou hlásit předpovědi počasí na druhý den sluníčko, nemusíte panikařit, že nevíte, kam jít. V článku Jak najít nové lokality k fotografování najdete několik tipů, jak najít zajímavá místa. Osobně mám na své nástěnce napsaný vždy dva až tři tipy na foto výlet.

6) Vyčistěte fototechniku

Vezměte si čistý, vlhký hadřík a očistěte tělo fotoaparátu a blesk. Setřete prach a špínu ze stativu a brašny. Z malých drážek dostanete špínu kartáčkem na zuby namočeným v mýdlové vodě. Mikroutěrkou na čištění optiky vyleštěte filtry. Sklo objektivu ofoukněte balónkem nebo vyčistěte speciálním perem Lenspen na optiku. Před zabalením a uložením nechte foto techniku oschnout. Snímač fotoaparátu vám vyčistí v prodejně s fototechnikou.

Věřím, že po přečtení článku se už nebudete večer nudit. Přeji dobré světlo a spoustu nápadů! 

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz