fbpx
Bezzrcadlovka Fujifilm X-E2.

Váháte mezi koupí zrcadlovky a bezzrcadlovky? Zjistěte, které důvody vedly k výměně zrcadlovky za Fujifilm X-E2 mě. Poznejte, jaké mám dojmy a zkušenosti po půl roce používání, podívejte se na ukázkové fotografie. Na závěr připojuji i srovnání fotoaparátů Fujifilm řady X. Co je to vlastně bez-zrcadlovka? Čtěte v článku.

Na úvod: cílem článku není dělat reklamu značce Fujifilm. Jde jen o mé názory ovlivněné tím, co fotím a jaké mám na fotografování požadavky. 

Co je vlastně bezzrcadlovka?

Bezzrcadlovka neboli mirrorless fotoaparát je jakýsi hybrid mezi zrcadlovkou a kompaktem. Přístrojům tohoto provedení se také říká “systémové kompakty s výměnnými objektivy”. Nemají zrcátko a skleněný hranol, jako zrcadlovky. Ve většině případů jsou menší než zrcadlovky, ale přitom stejně výkonné. Hledáček mají buď elektronický, anebo jej nemají vůbec. 

Proč jsem zrcadlovku strčila do skříně?

Vedly mě k tomu tyto důvody:

  • Velikost a hmotnost výbavy. Do přírody chodím několikrát týdně a ráda cestuji. Už mě nebavilo tahat těžkou brašnu se zrcadlovkou a dvěma objektivy.

  • Nemožnost použití vysokého ISO. U mé zrcadlovky bylo maximální použitelné ISO jen 800. U vyšších hodnot byl na fotografiích dost viditelný šum. Zdůrazňuji, u mého fotoaparátu Nikonu D3100. Nové řady dnešních zrcadlovek už zvládají vyšší ISO lépe.

  • Nápadnost. S velkým fotoaparátem jsem moc nápadná, a to je mi nepříjemné hlavně na cestách.

Rozhodovala jsem se dlouho. Nejsem typ člověka, který se ze dne na den rozhodne koupit drahou věc. Pročítala jsem spoustu recenzí a diskuzí týkajících se bezzrcadlovek, a ve většině případech byly pozitivně laděné. Zjistila jsem, že i spousta profesionálních fotografů přešla ze zrcadlovky na mirrorless. 

Proč Fujifilm a ne jiná značka bezzrcadlovky?

Pořídila jsem si Fuji X-E2 s výměnným objektivem. Prozatím používám setový objektiv typu zoom 18-55 mm f/2.8-4. Je to ideální fotoaparát na cestování. Do budoucna si plánuji pořídit nějaký ze světelných pevných objektivů, například Fujifilm XF 23 mm f/1.4 a Fujifilm XF 56 mm f/1.2. 

Na trhu jsou i jiné značky bezzradlovek, například Sony nebo Olympus. Avšak Sony nemá na výběr z tolika objektivů jako Fuji, objektivy jsou dražší. Olympus má dobrou reklamu, ale prodává sety s podprůměrnými objektivy.

Znáte ten pocit, kdy se vám něco prostě líbí a nedokážete vysvětlit, proč? Protože mám ráda designové věci a líbí se mi retro styl, Fujifilm byl pro mě jasnou volbou.

Zamlouvá se mi také komunita fotografů okolo Fuji, třeba česká Facebooková stránka Fuji X fotografové nebo zahradniční Fuji X Photography

Co se mi líbí na Fuji X-E2

  • Elektronický „živý“ hledáček, na kterém vidím reálné zobrazení fotografovaného snímku přímo v hledáčku. Už při fotografování tak vidíte, zda je snímek přeexponovaný nebo příliš tmavý. Díky živému hledáčku nemusím kontrolovat vyfocený snímek na LCD displeji a znovu přenastavovat expoziční hodnoty. Je to fakt skvělá věc.

  • Praktické ovládání. Všechny důležité ovladače jsou manuální, čili bez nutnosti vstupovat do menu. Jelikož fotografuji v poloautomatickém a manuálním režimu, potřebuji mít rychlý přístup k tlačítku nastavení clony, času a korekce expozice. Na těle přístroje mám po ruce otočná kolečka s nastavením času a korekce expozice. I když korekce expozice jde trochu ztuha. Clona se nastavuje otočným prstencem na na objektivu.

Bezzrcadlovka Fujifilm X-E2 - pohled shora.

  • Možnost fotografovat na vyšší ISO.

  • Možnost WiFi připojení. Díky tomu si mohu snímky poslat rovnou do počítače, popřípadě hned publikovat na sociálních sítích. 

X-E2 má i nevýhody

  • Například autofokus je trochu pomalejší než u zrcadlovek. Ale zdá se mi, že ostří přesněji a fotografie jsou více ostré.

  • Designové tlačítko se častokrát odšroubuje a vypadává.

  • Stejně jako všechny kompakty, i bezzrcadlovky nejsou po zapnutí tak rychle připravené k focení. Zrcadlovku zapnete a hned můžete zmáčknout spoušť. 

Za kolik?

Fujifilm X-E2 se setovým objektivem 18-55 mm f/2.8-4 stál na jaře roku 2016 24 990 Kč.

Fuji X-E2 už se bohužel neprodává, ale jeho nástupcem je Fujifilm X-E2s, jehož cena je 27 990 Kč. Jeden v současnosti z nejprodávanějších je Fujifilm X-T10 v setu s objektivem XC16-50, který myslím, že je v poměru cena/kvalita, rozumnější. Stojí 22 900 Kč (léto 2016). A v setu navíc se zoomem XC50-230 mm jej pořídíte ze 27 900 Kč.

Podívejte se na několik ukázkových fotografií s různým nastavením expozice:

Snímky jsou upravené v Lightroomu.

 

Bílý krokus v protisvětle.

ISO 200; f/4; 1/1100 s

 

Ranní rosa v trávě.

ISO 200; f/4; 1/500 s

 

  Hruboskalsko.

ISO 800; f/8; 1/125 s

 

Silueta posedu a stromu při západu slunce.

ISO 800; f/8; 1/180 s

 

Pobřeží Las Palmas na Gran Canaria.

ISO 250; f/8; 1/160 s

 

Písečné duny v Maspalomas na Gran Canaria.

ISO 400; f/18; 1/180 s

 

Modrá hodinka na Ještědu.

ISO 1600; f/8; 1/125 s

 

Modrá hodina na Ještědu.

ISO 2000; f/5,6; 1/60 s

 

Úplněk nad Libercem.

ISO 2500; f/3,2; 1/8 s

 

S ”Fujinou" fotografuji už pět měsíců, od ledna 2016. Fotografování mě teď baví mnohem více. Zrcadlovky jsem se ale nezbavila. S pevným objektivem 50 mm ji občas použiji na focení detailů nebo s širokým objektivem 10-22 mm na pořizování snímků krajiny.

 

Tady je srovnání fotoaparátů Fujifilm řady X

Srovnávací tabulka fotoaparátů Fujifilm - Fujifoto.cz

Pro zvětšení obrázku klikněte sem.

Zdroj: Fujifoto.cz 

Budoucnost bezzrcadlovek

Domnívám se, že fotoaparáty typu mirrorless budou stále více oblíbenější. Zrcadlovky budou mít v budoucnu uplatnění pouze pro studiové fotografování či focení svateb, a to jen fotoaparáty profi třídy.

Pokud se momentálně rozhodujete, jaký fotoaparát si zakoupit, pořiďte si bezzrcadlovku. Je to ideální řešení pro rodinné focení a cestování.   

Já se do Fuji zamilovala, třeba se to stane i vám.

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz