Rubriky
Fototipy

Expoziční trojúhelník pro začátečníky

Expoziční trojúhelník se skládá ze tří veličin – ISO, clony a expozičního času. Chcete se posunout ve fotografování dál? Pak je důležité porozumět tomu, jak spolu tyto prvky fungují. Jakmile pochopíte, jak funguje expoziční trojúhelník, je už jen krůček k tomu, abyste začali fotit v poloautomatických režimech, a hlavně v manuálním režimu expozice. Pro snadnější pochopení je možné vztah mezi ISO, clonou a expozičním časem popsat pomocí různých přirovnání. V článku vám jedno prozradím.

Na začátek – co je expozice?

Expozice je okamžik stisku spouště a vlastního zaznamenání obrazu. Expoziční trojúhelník se skládá ze třech veličin, které ovlivňují množství procházejícího světla fotoaparátem:

1) Clona

Clona u fotoaparátu.
Clona u fotoaparátu.

Clona je otvor v objektivu tvořený lamelami, který reguluje množství světla procházejícího na snímač fotoaparátu.

Při malé (úzké) cloně se na snímač dostane (za dobu, po kterou je otevřená závěrka) málo světla. Clona je vyjádřena pomocí clonového čísla jako zlomek ve tvaru f/číslo, například f/5,6 nebo f/16. Menší clonové číslo znamená větší otevření clony.

Pro technické povahy: Písmeno „f“ představuje ohniskovou vzdálenost a hodnota zlomku pak odpovídá průměru clonového otvoru v objektivu.

Clona u fotoaparátu.
Otevření clony při různém nastavení clonového čísla.

Clona je jedním z faktorů, který ovlivňuje hloubku ostrosti. Více o hloubce ostrosti se dozvíte v článku 9 nejčastějších otázek na téma hloubka ostrosti.

2) Rychlost závěrky neboli expoziční čas

Doba, po kterou dopadá během expozice světlo na snímač fotoaparátu.

Rychlost závěrky se udává v sekundách nebo zlomcích sekundy. Záleží na typu vašeho fotoaparátu, většinou se rozsah expozičního času pohybuje od 30 sekund (velmi dlouhý) do 1/4000 sekund (velmi krátký). Čím kratší čas, tím méně světla se dostane ke snímači.

Pokud budete chtít vyfotografovat pohyb, vaším pomocníkem bude nastavení expozičního času. Jaký čas je ten „správný“? To je záludná otázka. Záleží na tom, o jaký výsledek se snažíte – zda chcete pohyb zmrazit, naznačit, rozmazat nebo jen prostě pořídit snímek scény.

Skejťák na Letné.
Skejťák na Letné. Zmrazení pohybu pomocí krátkého expozičního času. ISO 1600; clona f/4; čas 1/2000 s.
Pražská tramvaj.
Pražská tramvaj. Panning. ISO 400; clona f/5,6; čas 1/8 s.

Jak na focení panningu? Zjistíte v článku Jak dodat snímkům pohybujících se objektů dynamiku? Naučte se fotit panning.

3) ISO neboli citlivost

Vánoční Jičín.
Vánoční Jičín. ISO 1600; clona f/2,8; čas 1/60 s.

Udává míru citlivosti digitálního snímače na světlo.

Čím vyšší ISO, tím více je snímač citlivější. Zvyšováním ISO je snadný způsob, jak fotoaparátu pomoci dosáhnout správné expozice, zvlášť, když fotíte krátkým časem nebo při slabém osvětlení. Nevýhodou vyšších hodnot citlivosti je na fotografiích viditelný digitální šum.

Co je „správně“ exponovaná fotografie?

Výhled na Trosky.
Výhled na Trosky. ISO 200; clona f/8; čas 1/125 s.

Jen správnou kombinací těchto třech prvků – ISO, clony a času dosáhnete optimálně exponovaného snímku. Špatně exponovaná fotografie je buď přeexponovaná – přesvětlená, podexponovaná – velmi tmavá, zašuměná nebo rozmazaná.

Pro pochopení expozičního trojúhelníku mám pro vás jednu metaforu, kterou jsem i já ve svých foto začátcích používala.

Přirovnání pro expozici – opalování

Představte si, že expozice digitálního fotoaparátu je něco jako efekt opálení.

Rychlost závěrky je v tomto případě doba, kterou strávíte venku na slunci. Čím déle budete na slunci, tím vyšší bude šance, že se spálíte – přeexponujete fotografii.

Citlivost ISO je typ pleti, která je různě citlivá na sluneční záření, například blondýnka se spálí mnohem dříve než brunetka.

Clona je jako opalovací krém, který si natřete na kůži a slouží jako ochrana proti slunečnímu záření. Ochranný faktor krému označuje sílu ochrany. Čím vyšší číslo, tím méně slunečního záření se na pokožku dostane. A díky tomu i osoby s velmi citlivou pokožkou mohou strávit více času na slunci.

Co dělat, když je vaše fotografie příliš tmavá nebo světlá?

Pokud je snímek moc tmavý, máte tři možnosti, jak jej zesvětlit:

a) odclonit = nastavit nízké clonové číslo
b) použít delší čas
c) nastavit vyšší ISO

Jestliže je snímek naopak přesvětlený, udělejte opak:

a) zaclonit = nastavit vysoké clonové číslo
b) použít kratší čas
c) nastavit nižší ISO

Mějte na paměti, že každý prvek neovlivňuje jen expozici snímku, ale má také vliv i na jiné aspekty – nastavení clony ovlivňuje hloubku ostrosti, hodnota ISO šum a rychlost závěrky zase způsob, jakým je zachycený pohyb.

Závěrem

Doufám, že jsem vám nezamotala hlavu, ale že jsem naopak pomohla pochopit propojení mezi základními veličinami expozice. Zvládnutí tohoto „umění“ vyžaduje hodně praxe. Naštěstí digitální fotoaparáty mají tu výhodu, že můžete vytvořit snímků kolik chcete a nepovedené potom smazat.

Zrcadlovky mají také poloautomatické režimy, jako je například Priorita clony nebo Priorita času, které umožňují, že nastavíte jednu nebo dvě veličiny z trojúhelníku a zbytek za vás dopočítá fotoaparát.

Nebojte se konečně přepnout fotoaparát do manuálního režimu a vyjděte vstříc skvělým fotkám!