Rubriky
Fototipy

Jak fotit hmyz? Zachyťte čmeláky a motýly v akci

Bzzz…Během jarních a letních dní se to na rozkvetlých lukách a záhonech hemží bzučícími čmeláky, včelami i barevnými motýly. Získejte nové zkušenosti a prozkoumejte svět těchto malých tvorů žijících skrytě okolo vás. Nepotřebujete k tomu ani žádné speciální foto vybavení. Vyfoťte čmeláky na rozkvetlé louce. Čtěte návod, jak na to.

Mějte oči otevřené

Může to znít jako samozřejmost, ale prvním krokem k focení hmyzu je umět se dívat. Brouci většinou o své přítomnosti nedávají vědět, tedy kromě bzučících včel a čmeláků. Kde je najdete? Na jaře a v létě naleznete na zahradě, lukách, v parku u laviček, v trávě, u kvetoucích stromů, keřů a květin mnoho včel sbírajících pyl, barevných motýlů, bzučících čmeláků i jiný hmyz. Až půjdete s foťákem ven, ať už do parku nebo jen ven na dvorek, najděte si trochu času a zkoumejte svět kolem sebe.

Čmelák u levandule.
Čmelák u levandule. ISO 400; clona f/2,8; čas 1/1600 s.

Mějte výdrž a nevzdávejte to při prvním neúspěchu

Když fotografujete slušně vychovaného psa, stačí říct povel: „Stůj!”, „K noze!” nebo ho přesunout o kousek vedle. Tato metoda při pořizování snímků hmyzu bohužel nefunguje. Včelka ani motýl s vámi spolupracovat nebude. Musíte si na ten pravý okamžik počkat. Pohybujte se potichu. I sebemenší zvuk může malinkého kamaráda vylekat. Je možné, že se lekne a uletí. Počkejte si na dalšího.

Nastavte fotoaparát a sledujte letícího či lezoucího broučka v hledáčku s prstem na spoušti. Jakmile se dostane na místo, kde jej chcete mít, zmáčkněte spoušť. U focení motýla počkejte, až si sedne.

Bělásek.
Bělásek. ISO 100; clona f/2,8; čas 1/3200 s.

Tip: Pamatujte si, že brzy po ránu jsou malí letci ještě trošku ztuhlí po chladné noci. Létají o něco pomaleji než ve dne. Když si přivstanete, máte na pořízení pěkné fotografie více šancí.

Změňte úhel pohledu

Jednou z chyb, kterou můžete při fotografování hmyzu, malého broučka či motýla, udělat, je stoupnout si nad něj a fotoaparát namířit dolů. Takové typy snímků nebudou zdaleka tak působivé, jako když hmyzáky zachytíte z nějakého netradičního úhlu.

Čmeláci u vlčích máků.
Včelky u vlčích máků. ISO 100; clona f/2,2; čas 1/4000 s.

Zřejmě už víte, že děti, domácí mazlíčky i květiny je dobré fotit v úrovni jejich očí nebo výšky. Tento způsob dobře funguje i pro focení hmyzu. Nebojte se přikrčit k zemi, zalehnout do trávy nebo vylézt třeba na žebřík s cílem získat lepší pohled na tato malá zvířátka.

Tip: Pozadí za objektem má být co nejjednodušší. Kromě hlavního objektu si také všímejte prvků v pozadí, které by mohly rušit. Například okousaná či špinavá květina.

ISO 320; clona f/4; čas 1/550 s.

Nastavte správně fotoaparát – pro ideální expozici

  • Na fotoaparátu nastavte sekvenční snímání. To znamená, že fotoaparát po zmáčknutí spouště vytvoří několik snímků za sebou. V počítači pak vyberte nejostřejší záběr. Počítejte s tím, že budete vybírat z velkého množství fotek. Já například vybrala z 200 nafocených snímků jen 20 povedených.
  • Doporučuji fotografovat v manuálním režimu expozice. Je také možné použít poloautomatické režimy priorita clony a priorita času s využitím korekce expozice.
Čmeláci u vlčích máků.
Čmeláci u vlčích máků. ISO 100; clona f/2; čas 1/4000 s.
  • Nastavte malé clonové číslo. Záleží na světelnosti objektivu a vašem tvůrčím záměru. Dobrým výchozím bodem je clona mezi f/2–f/4.
  • Pamatujte, že čím menší clonové číslo, tím menší. Pro větší efekt rozostření pozadí jděte k objektu blíže a zazoomujte (s objektivem).
  • Včelky a motýli jsou v neustálém pohybu. Proto použijte krátký expoziční čas, nejlépe 1/2000 s–1/4000 s. Tak eliminujete jejich rozmazání.
Včela u náprstníku.
Včela u náprstníku. ISO 100; clona f/2; čas 1/800 s.

Při fotografování náprstníku mi do záběru vlétla včelka. Jelikož jsem s ní nepočítala při nastavení expozičního času, není bohužel ostrá.

  • Abyste mohli nastavit krátký expoziční čas a fotka nebyla podexponovaná (tmavá), možná bude třeba nastavit vyšší citlivost ISO. Záleží na momentálních světelných podmínkách – zda svítí slunce, je zataženo nebo fotíte ve stínu. Při fotografování během zataženého dne vyzkoušejte ISO 400–800, pokud bude svítit sluníčko, postačí ISO 100–200.
  • Ostřete na jeden prostřední ostřicí bod.
  • Použije kontinuální zaostřování, to znamená, že bude autofokus fotoaparátu při pohybu objektu přeostřovat. U Canonu se funkce nazývá AI SERVO, někdy však používám i AI FOCUS (fotoaparát průběžně přepíná z ONE SHOT na AI SERVO).

Přeji mnoho hmyzích fotografických příležitostí!