Rubriky
Fototipy

Jak funguje ostření u zrcadlovky? Prozkoumejte ostřicí režimy

„Mám nechat ostření na fotoaparátu nebo ostřit manuálně? Je lepší nastavit více ostřicích bodů nebo jen jeden?“ Stejně jako spousta začátečníků jsem si tyto otázky také kladla a měla problém s ostřením. Předejděte neostrým snímkům a zjistěte, jak funguje ostření u vaší zrcadlovky, jak u značky Nikon, tak Canon.

Máte dvě možnosti, jak ostřit. Buď automaticky nebo manuálně. V automatice máte na výběr z několika režimů.

Zaostřovací režimy

A) Automatický režim

1) Statické ostření

Nikon: AF-S
Canon: One shot

Vyberte si objekt, na který chcete ostřit. Máte-li nastavený středový ostřicí bod (více o ostřicích bodech se dozvíte níže v části o zaostřovacích polích) a objekt není uprostřed, existuje tento trik – metoda „zaostři, namáčkni a foť“: Zaostřete na vybraný objekt, namáčkněte spoušť do poloviny a držte ji stále stisknutou. Teď překomponujte a spoušť domáčkněte. Tuto techniku provádějte jen v případě, když je objekt stále ve stejné vzdálenosti od vás. Fotoaparát si totiž pamatuje vzdálenost, při které byla spoušť zmáčknutá.

Zámek Humprecht.
Zámek Humprecht po západu slunce. ISO 400; clona f/8; čas 1/125 s.

Pokud fotografujete při statickém ostření pohyblivý objekt, stále jej sledujte nebo dopředu odhadněte, jakým směrem poběží nebo pojede.

2) Kontinuální ostření

Nikon: AF-C
Canon: AI Servo

Je vhodné pro fotografování pohybujících se objektů. Při namáčknutí spouště fotoaparát stále ostří na aktuálně vybraný ostřicí bod. A to i když se objekt pohybuje směrem k vám nebo od vás.

První český pohár na řece Kamenici.
První český pohár 2018, řeka Kamenice, Navarov. ISO 1250; clona f/3,5; čas 1/4000 s.
Běžící zakrslý králíček.
Zakrslý králík Julie. ISO 400; clona f/2,2; čas 1/4000 s.

Pozor. Chcete-li mít focení pohybující se objekt ostrý, musíte nastavit rychlý expoziční čas, například 1/1000 s a kratší.

Pro pohyblivé objekty nastavte sériové snímání, to znamená, že fotoaparát udělá za sekundu namísto jednoho snímku, několik snímků najednou.

3) Plná automatika

Nikon: AF-A
Canon: AI Focus

Fotoaparát automaticky vybere statické nebo kontinuální ostření, podle toho, zda je fotografovaný objekt na místě nebo se hýbe. Občas tento režim nefunguje úplně správně.

B) Manuální režim

U tohoto režimu ostříte pomocí prstence na objektivu, se kterým otáčíte doprava či doleva, dokud nezaostříte. Některé objektivy však ostřicí prstenec nemají. U fotoaparátů Nikon a Canon je přepínač mezi automatickým a manuálním režimem ostření většinou umístěn na objektivu a označen AF/MF. Manuální ostření využijete při fotografování různých detailů a na stativu.

Pavučina.
Pavučina v ranním světle. ISO 100; clona f/1,8; čas 1/4000 s.

Pokud jste začátečník, nejprve se naučte ostřit v automatickém režimu a manuální ostření si nechte na později.

Pokračujeme. Teď k režimům zaostřovacích polí.

Umíte už správně nastavit expozici, ovládáte práci s hloubkou ostrosti? Zaměřte se na kompozici. Základní i pokročilá kompoziční pravidla najdete v ebooku Komponujte fotky lépe a vynikněte v davu

Režimy zaostřovacích polí

Fotoaparát ostří pomocí přednastavených ostřicích bodů, které vidíte v hledáčku fotoaparátu.

1) Automatická volba zaostřovacích polí

V tomto případě necháváte výběr ostřicího bodu na fotoaparátu. Ten si většinou vybere nejbližší objekt na scéně a podle něho zaostří. To je pro vás ale nevýhoda – co když chcete ostřit na objekt v dálce nebo ve větší blízkosti?

2) Jednotlivá zaostřovací pole

Další z možností je, že si sami vyberete ostřicí bod pomocí voliče na fotoaparátu. Přístroj zaostřuje pouze na objekt ve vybraném zaostřovacím poli. Tento režim používám nejčastěji. U každého modelu fotoaparátu se body nastavují jinak, podívejte se do manuálu.

3) 3D tracking

Tento způsob ostření najdete pouze u Nikonu, když máte nastaven ostřicí režim AF-C nebo AF-A. Fotoaparát sám sleduje pohybující se objekt a průběžně si vybírá ostřicí bod podle toho, jak se předmět nebo postava pohybuje. Nevýhodou je, že funguje pouze při dostatečném světle. Scéna musí být také kontrastní.

Jak poznáte, že fotoaparát už zaostřil?

U každého přístroje je to jinak. U některých fotoaparátů se po zaostření rozsvítí červené či zelené světýlko a ozve se krátké pípnutí (to se dá ale vypnout).

V jakých situacích fotoaparát nezaostří:

  • když je scéna plochá a bez kontrastu, přístroj totiž potřebuje pro zaostření nějakou hranu
  • když je objekt příliš blízko – odstupte a zkuste zaostřit znovu
  • když není dostatek světla

Tipy na závěr

  • Nejprve si vyzkoušejte všechny režimy ostření i zaostřovacích polí. Důležité je poznat, jak se fotoaparát v dané situaci chová. Pak si vyberte způsob, který vám nejvíce vyhovuje.
  • Nejlepší a nejrychlejší variantou je nastavit si statický režim s prostředním ostřicím bodem. Takto fotografuji i já. Pokud jste někde v terénu, není moc času před každou scénou režimy přenastavovat. Krom toho je vždy lepší se spolehnout na sebe a mít ostření pod kontrolou. Vy přece víte, co fotografujete a co chcete mít ostré.
  • Nenechte se zmást displejem fotoaparátu. Na displeji vypadají snímky pěkně, ostře a v počítači pak kolikrát zjistíte, že tomu tak není.

Nic si nedělejte z toho, že si domů přinesete málo ostrých fotografií. Je lepší si vytvořit od jedné scény více snímků a mít tak jistotu, že alespoň pár jich bude opravdu ostrých.

Hurá do terénu!