Rubriky
Fototipy

Jaké existují druhy neostrosti? Vyvarujte se jich a mějte ostré fotky

Zdá se vám fotografie na displeji pěkná a v počítači pak zjistíte, že není ostrá? Neostrost fotografie může být způsobená několika faktory. Zjistěte, jaké existují druhy neostrosti a jak se jim vyhnout, aby byly snímky ostré. V článku se také dozvíte, jak správně držet fotoaparát, jak nejlépe zaostřit nebo jaký expoziční čas zvolit pro zmrazení pohybujících se objektů.

Druhy neostrosti

a) Neostrost způsobená pohybem vaší ruky při fotografování

Pokud nedržíte správně fotoaparát a navíc se vám klepou ruce, může se stát, že snímek bude rozmazaný.

Řešení:

1) Zapněte si stabilizátor obrazu, který vibrace částečně eliminuje. Některé fotoaparáty mají stabilizátor na objektivu, jiné jej mají zabudovaný přímo v těle fotoaparátu.

2) Fotoaparát držte pevně v rukou, tak jako vidíte na obrázku vlevo, a při mačkání spouště nehýbejte fotoaparátem.

Jak držet fotoaparát.
Jak držet fotoaparát.

b) Neostrost při chybném zaostření

ISO 800; clona f/4; čas 1/30 s.

Pokud bod či objekt na fotografii není ostrý, jak si představujete, možná váš fotoaparát zaostřil vedle.

Řešení:

1) V menu fotoaparátu nastavte ostření na statický objekt – Nikon: AF-S, Canon: One shot. Nejlepší zkušenost mám s ostřením na jeden středový ostřicí bod. Je prý nejcitlivější. Jeden ostřicí bod vyberte pomocí voliče fotoaparátu v zaostřovacích polích (uvidíte je zřejmě na LCD displeji). Fotoaparát teď bude ostřit na objekt ve vybraném zaostřovacím poli, který uvidíte v hledáčku fotoaparátu.

2) Zaostřete znovu a pořádně.

Fotoaparát nezaostřil? Je-li scéna plochá a bez kontrastu, fotoaparát v automatickém režimu (autofokus) většinou nezaostří. V tom případě musíte přepnout do manuálního ostřicího režimu MF. U zrcadlovek je přepínač na objektivu, u kompaktů v menu přístroje.

Více o zaostřovacích režimech se dozvíte v článku Jak funguje ostření u zrcadlovky.

c) Neostrost zapříčiněná špatným nastavením expozice

ISO 800; clona f/16; čas 1 s.

Pokud fotografujete v automatickém nebo v poloautomatickém režimu (kromě priority času), dopočítá expoziční čas fotoaparát podle aktuálních světelných podmínek. Je-li navíc nedostatek světla, přístroj za vás může nastavit až příliš dlouhý expoziční čas, který se už nedá v ruce udržet, aniž by snímek nebyl rozmazaný.

Řešení:

Jaký expoziční čas v ruce udržíte, aby fotografie nebyla rozmazaná? K výpočtu tohoto času potřebujete znát crop faktor, neboli faktor ořezu snímače vašeho fotoaparátu. Canon má crop faktor 1,6; Nikon 1,5 a Olympus 2,0.

1) Zjistěte si, jaký crop faktor má váš fotoaparát a vynásobte jím aktuálně nastavenou ohniskovou vzdálenost objektivu, na kterou fotografujete. Vyjde vám číslo, které je jmenovatelem zlomku – a to je hodnota nejdelšího bezpečně udržitelného expozičního času. Výpočet bezpečného času detailněji popisuji v ebooku zdarma 7 věcí, které musíte vědět, než začnete fotit.

Obecně se dá říct, že čas, při kterém můžete fotit z ruky je 1/30 s či 1/15 s. Delší časy už většinou udržet nejdou.

2) Zapněte si stabilizátor obrazu. Tak udržíte při fotografování „z ruky“ expoziční čas v průměru o 2 EV delší. Dále vám pomůže, když si při fotografování opřete lokty o tělo nebo se zapřete o zeď, sloup nebo strom. Dokážete pak udržet i expoziční čas 1/8 s.

Pokud situace vyžaduje natolik dlouhý čas, že ho už neudržíte, musíte použít stativ nebo fotoaparát na něco položit.

d) Neostrost způsobená pohybem fotografovaného objektu

ISO 800; clona f/8; čas 1/8 s.

Jelikož bylo v lese málo světla, fotoaparát v prioritě clony nastavil expoziční čas 1/8 s. Tento expoziční čas možná ještě udržíte v ruce, ale pro ostré zachycení pohybujícího člověka je už příliš dlouhý.

Při fotografování pohyblivých objektů, jako jsou třeba zvířata, děti nebo sportovci, musíte mít nastavenou vhodnou rychlost závěrky, neboli expoziční čas. Pokud bude expoziční čas delší, bude pohybující se objekt rozmazaný.

Řešení:

Jak fotografovat rychle se pohybující objekty? Záleží na rychlosti pohybu objektu. Pokud je vaším záměrem pohyb „zmrazit“, vyzkoušejte pro zmrazení pohybu dětí a zvířat čas 1/500 s, u sportu 1/1000 s, u hmyzu 1/2000 s či ještě kratší 1/4000 s. Pokud je pohybující se objekt stále rozmazaný, nastavte ještě kratší čas – pokud jej na fotoaparátu najdete. Pamatujte, že pro práci s krátkými časy během horších světelných podmínek budete muset zvýšit ISO, případně odclonit.

Tip: Nastavte si na fotoaparátu sériové snímání.

Fotografujte v režimu priority času nebo v manuálním režimu expozice.

Dobré světlo a ostré snímky!