Rubriky
Fototipy

Naučte se pracovat se světlem a dodejte snímkům šťávu

Chybí vašim snímkům „šťáva“? Možná pracujete špatně se světlem. Světlo má na fotografii velký vliv. Fotografování je vlastně takové malování světlem. Proč myslíte, že si fotografové přejí „dobré světlo“? Naučte se rozpoznat tvrdé a měkké světlo. Kdy je nejlepší doba pro focení krajiny? Využijte světlo ve svůj prospěch.

Otestujte se – roztřiďte fotografie na „dobré“ a „špatné“

Udělejte si takový test. Projděte všechny své snímky a rozdělte je na „dobré“ a „špatné“. To, zda je snímek dobrý či špatný je subjektivní, ale třiďte je intuitivně. Podle toho, jakou na vás dýchají atmosféru. Vsadím se, že ty „dobré“ máte pořízené v ranních nebo pozdních odpoledních hodinách. A scéna na snímcích je zcela či částečně nasvícená sluncem.

Tip – dobu pořízení fotografie najdete v EXIFu – data uložená uvnitř souboru fotografie, které v počítači zobrazíte pomocí foto editoru.

Vlastnosti světla

Světlo má mnoho vlastností. Ovlivňují jej faktory jako zdroj světla, denní doba, roční období a lokalita. Teplé, měkké světlo a barvy, světelné odlesky navodí pocit klidu a útulnosti. Naopak ztlumená barevnost a nevýrazné studené světlo evokuje pocit nevlídnosti a prázdnoty. Teplotu světla můžete ovlivnit nastavením Vyvážení bílé barvy. Podívejte se do článku Zvládněte vyvážení bílé – pro svěží barvy.

Kdy je obecně nejlepší doba pro focení?

a) Nejlepších snímků dosáhnete při focení během zlaté hodiny. Zlatá hodina je hodina až dvě po východu, anebo před západem slunce. Brzy ráno a v pozdním odpoledni slunce vytváří příjemné měkké stíny, které dodají fotografii hloubku a plasticitu. Světlo má teplejší barvu, takže celá scéna vypadá mnohem lákavěji. Díky tomuto světlu i zdánlivě jednoduchá scéna vypadá zajímavě.

Praha na Letné.
Praha na Letné během zlaté hodiny.

Ale pozor. Zlatá hodinka nastane, když svítí sluníčko. Je-li celý den zataženo, na zlatou hodinku večer nečekejte.

Tip – Během zlaté hodinky nastavuji ve fotoaparátu vyvážení bílé na režim Zataženo. Teplá barevnost se tím ještě umocní.

b) Další atraktivní dobou pro focení je modrá hodina. Modrá hodinka znamená dobu svítání a soumraku. Je to zhruba hodina po západu nebo před východem slunce, kdy už, anebo ještě, není denní světlo, ale ani úplná tma. Obloha bývá tmavě modrá, pouliční osvětlení už, anebo ještě, svítí.

Italské Benátky během modré hodiny.
Italské Benátky během modré hodiny.

c) Zajímavých snímků můžete dosáhnout také během ranních mlh. Fotografie v mlze mají tajuplnou atmosféru. Jak zachytit mlhu? Inspirujte se v článku 12 způsobů, jak zaznamenat atmosféru ranní mlhy.

Mlha v Příhrazích.
Mlha v Příhrazích.

d) Existuje ještě jeden typ světla, který je jen párkrát za rok – je to takzvané černé světlo, které je zpravidla před nebo po bouřce, kdy je obloha tmavá, temná a těžká.

Světlo může být tvrdé a měkké. Kdy vzniká a jak jej poznáte?

Co je tvrdé světlo

Tvrdé světlo vzniká uprostřed slunečného dne bez mráčku, při kterém objekty a předměty vrhají ostré a hluboké stíny. Hlavním problémem tvrdého světla je kontrast – velký rozsah jasu (mezi plochami osvětlenými zdrojem světla a stínu). Snímač fotoaparátu neumí zaznamenat tento velký rozsah jasů. Snímky, které vyfotíte v poledním slunci, budou mít nevýrazné barvy, přepaly a detaily nebudou vykreslené.

Tvrdé světlo je nevhodné pro fotografování portrétů, protože tvrdé stíny vytvářejí příliš velký kontrast v obličeji modelky, což není lichotivé. Pokud přeci jen nemáte šanci fotografovat v jiné denní době, přesuňte se do stínu nebo použijte difuzní desku či blesk. Tvrdé světlo není vždy špatné, jen musíte rozpoznat, kdy focené scéně uškodí a kdy ne.

Budete-li fotit mužský model, můžete tvrdé světlo využít ve svůj prospěch a nechat vyniknout drsnost mužské tváře. Nejprve však přemýšlejte nad rozprostřením stínů ve tváři. Podmínkou však je, že budete fotiti do formátu RAW. Tak převedete snímek do čb bez ztráty kvality a do barevného provedení jej můžete kdykoliv převést zase zpět.

Co je měkké světlo

Při měkkém světle objekty nevrhají buď žádné stíny, anebo jen stíny s měkkými hranami. Tento druh světla je během zataženého dne. Měkké světlo usnadňuje fotoaparátu zaznamenat všechny důležité detaily. Během zatažené oblohy je světlo rozptýlené a obloha funguje jako jeden velký softbox. Pro focení krajiny je vhodnější než tvrdé světlo. Měkké světlo využijete pro focení tekoucí vody, lesních scén, hub i květin.

Vodopády Jedlová, Jizerské hory.
Vodopády Jedlová, Jizerské hory.

Příklady fotografií pořízených v různé denní době

Snímek nahoře jsem fotografovala mobilním fotoaparátem během zlaté hodinky (červen, okolo 21 hodiny). Na fotografii dole je stejná scéna, ale focená v odpoledních hodinách bez zajímavého světla.

Vyskeř.

Stejná situace je i u tohoto příkladu snímku rybníka Žabakoru, jen s tím rozdílem, že snímek nahoře jsem pořídila brzy ráno (duben, v 6 hodin ráno).

Žabakor.

A zde, u třetího příkladu, jsem fotografii nahoře fotila během ranních mlh. Dole opět stejná scéna, ale odpoledne.

Všeň.

Už vidíte ten rozdíl?

Věřím, že teď už víte, kdy vyrazíte příště fotit a že se vám podařilo pochopit klíčové rozdíly mezi tvrdým a měkkým světlem.

Přeji dobré světlo!