Rubriky
Fotovýlety

Na cestách: Linie písečných dun Dunas de Maspalomas na Gran Canaria

Kanárské ostrovy je souostroví sedmi velkých ostrovů. Každý ostrov má své kouzlo a je něčím rozdílný. V zimě roku 2016 jsme se vydali na ostrov Gran Canaria, který je známý svými písečnými dunami Dunas de Maspalomas na jihu ostrova. Jak to v písečných dunách, které jsou vysoké až 20 metrů, vypadá? A které další lokality stojí na Gran Canaria za vidění? Zjistěte v článku s videem.

Na úvod pár základních informací o Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy jsou autonomní společenství Španělska a souostroví sedmi hlavních ostrovů a několika dalších menších ostrůvků sopečného původu. Najdete je v severním Atlantiku, přibližně 100 km západně od břehů Afriky.

Název „Kanárské ostrovy“ pochází z latinského označení pro psa: „canis“. Podle legendy byly ostrovy hlídány obrovskými psy.

Maspalomas – co je zde zajímavého k fotografování?

Maspalomas naleznete na jihu ostrova Gran Canaria.

Na jižním cípu stojí maják Faro de Maspalomas, odkud začíná několik kilometrů dlouhá pláž. Ráno vyrazte na pláž fotit siluety běžců, sportovců a večer fotografujte siluetu majáku s procházejícími turisty nebo rybáři při západu slunce.

Silueta běžce na pláži v Maspalomas.
Silueta běžce na pláži v Maspalomas.

Vydejte se fotografovat do písečných dun – chráněné přírodní rezervace Dunas de Maspalomas. Tato pouštní krajina je velmi fotogenická, některé duny jsou vysoké 20–30 metrů. Do dun zavítejte na východ slunce. Kromě toho, že brzy ráno slunce vytváří příjemné měkké stíny, které dodají fotografii hloubku a plasticitu, zdobí duny nafoukané vlnky písku bez šlápot turistů.

Siluety lidí při západu slunce na pláži v Maspalomas.
Siluety lidí při západu slunce na pláži v Maspalomas.

Jak to v dunách vypadá během brzkého rána, uvidíte ve videu na konci článku.

Maspalomas má však i své mínusy. Jelikož je jednou z hlavních turistických oblastí, jsou zde jen hotelové resorty, nákupní centra a zábavné parky. Lokalita je bez historického centra a malebných uliček. Takže nic jiného už zde fotografování není. Navíc 99 % turistů jsou němečtí důchodci. Takto na mě Maspalomas působilo, na vás ale může působit jinak.

Které další lokality stojí na Gran Canaria za vidění?

Město Las Palmas leží na severu ostrova. V Las Palmas navštivte pláž Las Canteras a nedaleké pobřeží. Dále je pěkné historické centrum s koloniální architekturou a Katedrálou svaté Anny s výše zmiňovanými sochami hlídacích psů.

Rozbouřené vlny v Las Palmas.
Rozbouřené vlny v Las Palmas.

San Bartolomé de Tirajana

Podívejte se do odlehlého horského městečka San Bartolomé de Tirajana, které leží 900 m vysoko v srdci Gran Canaria, přímo pod nejvyšší horou ostrova Pico de las Nieves (1949 m n. m.). Jsou zde pěkné výhledy na hřebeny hor a malebná zákoutí. Jízda autobusem po úzkých, klikatých silničkách je adrenalinový zážitek.

Zákoutí v San Bartolomé de Tirajana.
Zákoutí v San Bartolomé de Tirajana.

Puerto de Mogán

Zavítejte rovněž do malebného přístavu Puerto de Mogán. Městečko má přezdívku Malé Benátky, kvůli několika úzkých kanálů. Terasy a zahrady domů jsou plné barevných rozkvetlých květin. Na můj vkus opět příliš turistické místo.

Ulička v Puerto de Mogán.
Ulička v Puerto de Mogán.

Za vidění stojí určitě i další místa, my jsme však tentokrát navštívili pouze tato.

Pro cestovatele – počasí, ubytování a doprava

Na ostrov jsme se s kolegou a přítelem Mariánem vydali v únoru 2016.

Během února bylo v Čechách deset stupňů pod nulou, na severu Gran Canaria však příjemných 18 °C a na jihu ostrova až 28 °C. Sever ostrova je o něco chladnější než na jih a fouká zde více vítr. Chcete-li se v zimě vydat do teplejších krajin, Gran Canaria je dobrou volbou.

V Las Palmas jsme se ubytovali přes Airbnb, byt v centru města jsme si pronajali ještě před odletem. V Maspalomas jsme bydleli v hotelu přes Booking, který jsme si díky internetovému připojení zarezervovali až na Gran Canaria.

Po ostrově jsme se přepravovali místní autobusovou dopravou. Na našich několik přesunů to bylo dostačující. Chcete-li procestovat celý ostrov, pronajměte si auto.

Závěrem

Na Gran Canaria se mi líbilo, ale příště bych ráda navštívila i další ostrovy – například ostrov Fuerteventura, známý plážemi s průzračnou vodou. Dále ostrov Tenerife pro jeho krásnou přírodu, anebo vulkanický ostrov La Palma. Také nás napadlo, že v budoucnu uspořádáme fotoexpedici do písečných dun.

Ale zpět k Dunas de Maspalomas. Pohodlně se usaďte, zapněte si zvuk a zhlédněte mé video písečných dun.