Rubriky
Využití fotek

Jak vytvořit fotoknihu? Vyrobte fotoalbum, které bude bavit vás i přátele

V počítači máte tisíce fotografií. Dokud však fotku nedržíte v ruce, není to ono. Poslední dobou si stále více nechávám své fotografie vytisknout, anebo vyrábím fotoknihy, fotokalendáře či různé fotodárky. V tomto díle ze seriálu o využití fotek se naučíte, jak si vyrobit fotoknihu. Dozvíte se užitečné tipy, jaké fotografie do fotoknížky použít. Zjistěte, jak snímky ve fotoalbu uspořádat, aby diváka bavilo.

Jaké fotografie vybrat do foto knihy?

Vždy je lepší zvolit fotografie s určitým zaměřením. Foto knížku z dovolené a své svatby už zřejmě vlastníte. Máte doma malé dítko? Vyrobte fotoalbum od její či jeho narození do 3 let věku. Fotíte architekturu? Vytvořte sbírku fotek z českých měst. Existuje mnoho dalších možností. Záleží na vaší fantazii.

Tip

Povalují se vám v krabicích vytištěné fotky z doby, kdy ještě nebylo možné fotografovat digitálně? Vyrobte z nich fotoknihu. Jak?

Naskenujte fotografie do formátu jpg nebo tiff. Určitě znáte v okolí někoho, kdo má skener, anebo zajděte do kopírovacího centra. Tam však budete muset za naskenování zaplatit. Oscenované snímky potom upravte v editoru. Pokud bude potřeba, ořízněte okraje a přidejte kontrast.

Fotokniha inspirace

Mám fotoknihu na téma Krajina 2015, kam jsem vybrala své nejlepší krajinářské snímky za zmiňovaný rok. Také vlastním fotoknížku našeho domácího mazlíka. Během dlouhých zimních večerů mám v plánu vytvořit fotoknihu Benátky, kam použiji snímky z mých cest po italských Benátkách. A také album Zima, složené ze zimních přírodních detailů a krajiny.

Každý rok tvořím fotoknihu z fotek mého syna vytvořených za jeden celý rok.

Tvorba fotoknihy – jak snímky uspořádat?

  • Pěkně působí kontrast celku a detailu. Fotíte-li například krajinu, umístěte na jednu stranu snímek krajiny a na protější stranu detailní záběr květiny či listu. U portrétních fotografií dejte k sobě fotografii celé nebo části postavy a vedle třeba snímek rukou.
  • Udržujte sled vyprávění. Máte-li snímky z nějaké akce, svatby, oslavy narozenin, vkládejte fotografie v pořadí, jak činnost probíhala.
  • Přemýšlejte nad pestrým rozvržením snímků ve fotoknížce. Když zaplníte jednou fotografií dvoustranu, na další dvoustranu vložte fotografií více (například čtyři), na další dvoustranu zase umístěte jen dva snímky a na další třeba opět jen jednu fotku na dvoustranu.
  • Dávejte vedle sebe rozdílné fotky, aby se divák nenudil.
  • V jednoduchosti je síla. Vyhněte se příliš barevnému pozadí za fotografiemi, kytičkám, mašlím a jiným kýčovitým ozdobám.
  • Obálka je první věc, kterou každý uvidí. Vyberte 1-3 snímky, které budou vystihovat téma foto knihy. Připište název alba, případně datum či rok události. Na zadní stranu foto knížky nezapomeňte napsat své jméno.
  • Je dobré k některým fotografiím vložit text – místo, kde jste snímek vytvořili či jména osob na fotce. Po několika letech si už nevzpomenete, kde jste snímek pořídili.

Do fotoknihy vyberte jen kvalitní fotografie

Pracujte vždy s co nejvyšší kvalitou snímků. Já převážně vkládám do fotoknih fotografie s rozlišením minimálně 2400 × 1600 px a s velikostí souboru 1,5–3 MB. Ve většině editorů výrobců fotoknih se vám po vložení snímku ukáže ikona, která symbolizuje, zda je rozlišení snímku pro tisk dostačující.

Nepoužívejte fotky z facebookové galerie. Facebook fotografii zkomprimuje a zmenší. Její kvalita není pro tisk dostačující.

Jakého zvolit výrobce fotoknih?

Na trhu je mnoho výrobců fotoknih. Osobně mám nejlepší zkušenost se společností Fotolab a Saal Digital. Mrkněte se na recenzi jedné z mých fotoknih od Saal Digital. U Fotolabu se mi líbí, že si fotky skládám podle sebe, mohu přidat kliparty, měnit pozadí a upravovat text podle potřeby. Což jsem u jiných výrobců postrádala.

Hurá do tvorby fotoknihy!