fbpx
Jak fotografovat květiny.

Jaro je tady! Zahradníci oprašují zahradnické náčiní, ale fotografové vytahují své fotoaparáty. Je na čase užít si venku slunce a zachytit květiny v celé jejich kráse. Vyrazte za květinami na zahradu, na louku či do botanické zahrady. Jak fotografovat květiny? Kdy je ideální doba pro focení, jak komponovat? Vyzkoušejte 15 nápadů pro lepší květinové snímky.

1) Udělejte si čas, květiny neutíkají

Až dorazíte na zahradu, louku nebo do parku, místo nejprve projděte. Nasajte atmosféru a v klidu si rozmyslete, které květiny a jakým způsobem budete fotografovat.

2) Fotografujte během zlaté hodiny

Nejlepší denní dobou pro fotografování květin je brzy ráno nebo navečer, během zlaté hodinky. Zlatá hodina je hodina až dvě po východu, anebo před západem slunce. Brzy ráno a v pozdním odpoledni slunce vytváří příjemné měkké světlo a stíny, které dodají fotografii hloubku.

Vlčí mák.

ISO 100; clona f/2,8; čas 1/4000 s.

Světlo má teplejší barvu, takže celá scéna vypadá mnohem lákavěji. Díky tomuto světlu i zdánlivě jednoduchá scéna vypadá zajímavě. V průběhu zlaté hodiny je slunce blízko horizontu. Sluneční paprsky osvítí květinu z boční strany a dodají jí na plasticitě.

3) Nechte kvítky rozzářit v protisvětle

Svítí sluníčko? Vyfoťte květiny v protisvětle. Protisvětlo je světlo objevující
za fotografovaným objektem. Bývá obtížnější na zvládnutí nastavení expozice, ale při správném použití patří k těm nejhezčím. Květiny v protisvětle vypadají jako když září, protože světlo jimi spíš prochází než se odráží. Fotografie v protisvětle pořizujte v době zlaté hodiny.

Koniklec.

ISO 200; clona f/2,8; čas 1/2000 s.

4) Dodejte květinám svěžest

Jak snímkům dodat svěžest? Fotografujte po deštivé noci, když jemně prší nebo je zrovna po dešti. V jemném letním dešti zachyťte kapky stékající z okraje listu, anebo dešťové kapky, které ulpěly na listech a květech. 

Žádnou rosu jste na rostlinkách nenašli? Vytvořte si vlastní. Naplňte rozprašovač vodou a květiny jím postříkejte. 

Pryskyřník.

ISO 100; clona f/1,8; čas 1/4000 s.

5) Vyberte jednoduché pozadí

Chaotické pozadí ruší a odvádí pozornost od hlavního motivu. Snažte se mít pozadí za rostlinkou jednoduché a málo výrazné, a to i skladbou barev.

Tulipán.

ISO 100; clona f/1,4; čas 1/1000 s. 

6) Ukliďte nepořádek

Nepořádek v popředí či pozadí dokáže snímek zcela pokazit. Zahrady a městské parky jsou plné věcí, které mohou na snímku rozptylovat oko diváka, například nářadí, zahradní nábytek, šňůra na prádlo nebo lavička či popelnice. Je-li to možné, přemístěte předměty jinam. Pokud ne, najděte jiný úhel záběru. Vyfotografujte květinku z druhé strany, shora nebo se ke květince více přibližte.

Odstraňte okolní stébla trávy, uschlé rostlinky, listy, klacíky, ale i malé broučky. Brouky nezabíjejte, jen je oklepte nebo přesuňte vedle.

Chrpa.

ISO 100; clona f/2,8; čas 1/4000 s.

Naučte se ovládat svůj fotoaparát a začněte dělat skvělé fotky! Děláme fotokurzy v Praze a Českém ráji. Vyberte si a foťte lépe >>

7) Najděte nejlepší úhel pohledu

Portréty lidí a zvířat vypadají mnohem působivěji, když je vyfotografujete v úrovni očí. Podobně i u květin. Záleží na tvaru květu rostliny nebo na její velikosti. Obecně však platí, že květiny nejlépe vypadají, když je vyfotografujete mírně nad úrovní květu.

Další možností, jak zachytit květiny, je z nadhledu nebo podhledu. Z nadhledu působí květiny pokorněji. 

Zvonek.

ISO 100; clona f/2,2; čas 1/1600 s.

8) Foťte „skrz“ květy

Oblíbenou technikou pro dosažení zajímavého vzhledu fotky je fotografovat takzvaně „skrz květy”. Najděte několik stejných rostlinek a vyberte si jeden konkrétní kousek jako hlavní. Přibližte se a nastavte malé clonové číslo. Foťte je tak, že zahrnete do záběru stébla trávy i některé květy blíže k vám.

ISO 1000; clona f/4; čas 1/150 s.

9) Objevte vzory a textury

Když se pozorně podíváte na rostliny zblízka, objevíte různé textury a struktury. Texturou může být detail nějakého povrchu, například kůra stromu. Struktura je obvykle seskupení několika podobných prvků, které tvoří harmonický celek. Jako například letokruhy na sobě narovnaných kmenů stromů. U květin je to kupříkladu seskupení plátků květu růže.

10) Dávejte pozor na vítr

Při fotografování květin je častým problémem vítr. Dokonce i jemný vánek může způsobit pohyb malé květiny a rozmazání snímku. Záleží na rychlosti větru, ale pokud fouká, nastavte rychlejší expoziční čas, alespoň 1/500 s, nejlépe však 1/1000 s. Tak pohyb květin „zmrazíte“. Je-li silný vítr, focení přeložte na jindy.

Čmelák u levandule.

ISO 400; clona f/4; čas 1/1600 s.

K pořizování snímků květin patří i záběry motýlů, včel a čmeláků, kteří létají okolo. Postup najdete v článku Zachyťte čmeláky a motýly v akci.

11) Zvolte správné clonové číslo

Záleží na vašem záměru. Při pořizování detailních snímků květin zvolte clonu co nejnižší – f/2,8, f/4 nebo f/5,6. Tím bude ostrá jen část květiny, což většinou na fotce vypadá zajímavěji. Záleží na světelnosti vašeho objektivu. Já používám pevný objektiv 50 mm f/1.4, takže si mohu dovolit odclonit na clonu f/1,4.

Fotíte-li scénu, kde je květina jen jako doplněk, třeba horská louka s rozkvetlými květinami a chalupou, stromy nebo vrcholky hor v pozadí, nastavte univerzální clonu f/8 či f/11.

12) Ať jsou květiny ostré

Nastavte na objektivu přepínač na A – Autofocus. Ostřete na j eden středový ostřicí bod. Soustřeďte se na to, kam ostříte. Pokud se vám zaostřit nedaří, zkuste aparát od květiny malinko oddálit, anebo ostřete manuálně – pomocí otočného prstence na objektivu. Pro manuální ostření nastavte přepínač na objektivu na M.

Vlčí mák.

ISO 100; clona f/2,2; čas 1/500 s.

13) Používejte polarizační filtr

Polarizační filtr sice ubere trochu světla procházejícího na snímač, takže budete muset zvolit delší expoziční časy, ale eliminuje odlesky na listech a barvy květin budou sytější.

Čemeřice.

ISO 100; clona f/2; čas 1/3200 s.

14) Odražte dopadající světlo a kvítky prosvětlete

Odrazná deska je lesklá plocha. Stříbrná a bílá odrazka světlo jen odrazí, zlatá fólie světlo zabarví do teplejších odstínů. Odrazná deska se používá k odražení dopadajícího světla ze základního zdroje světla na fotografovaný objekt – ve vašem případě květinu. V exteriéru je základním zdrojem světla slunce.

„Odrazku“ použijte při focení květiny v protisvětle nebo když není kytka přímo osvětlená sluncem, je například ve stínu.

Bílý krokus.

ISO 200; clona f/4; čas 1/1000 s.

15) S úpravami květinových snímků to nepřehánějte

Začátečníci při úpravě snímků květin příliš zvyšují sytost barev. Po zvýraznění sytosti barev bude sice fotografie barevnější, ale může dojít u jednotlivých barevných kanálů také k přepalům.

Květiny mají krásné, pestré barvy i bez dodatečného zvýraznění. Kontrast je mnohdy to jediné, co musíte udělat, aby se z fádního snímku stal působivý. V případě barevných obrázků je zvýšení kontrastu skvělým způsobem, jak nechat barvy vyniknout. Případně ještě můžete „doladit“ vyvážení bílé barvy a oříznout přebytečné okraje.

Fialový krokus.

ISO 200; clona f/4; čas 1/180 s.

Přeji dobré světlo při focení květin! 

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz