Rubriky
Fototipy

17 nápadů, jak vytvořit poutavé fotografie květin

Jaro je tady! Zahradníci oprašují zahradnické náčiní, ale fotografové vytahují své fotoaparáty. Je na čase užít si venku slunce a zachytit květiny v celé jejich kráse. Vyrazte za květinami na zahradu, na louku či do botanické zahrady. Jak fotografovat květiny? Kdy je ideální doba pro focení, jak komponovat? Vyzkoušejte 15 nápadů pro lepší květinové snímky.

1) Udělejte si čas, květiny neutíkají

Až dorazíte na zahradu, louku nebo do parku, místo nejprve projděte. Nasajte atmosféru a v klidu si rozmyslete, které květiny a jakým způsobem budete fotografovat.

Heřmánek.
Heřmánek. ISO 100; clona f/3,2; čas 1/200 s. Ohnisková vzdálenost 100 mm.

2) Fotografujte během zlaté hodiny

Nejlepší denní dobou pro fotografování květin je brzy ráno nebo navečer, během zlaté hodinky. Zlatá hodina je hodina až dvě po východu, anebo před západem slunce. Brzy ráno a v pozdním odpoledni slunce vytváří příjemné měkké světlo a stíny, které dodají fotografii hloubku.

Světlo má teplejší barvu, takže celá scéna vypadá mnohem lákavěji. Díky tomuto světlu i zdánlivě jednoduchá scéna vypadá zajímavě. V průběhu zlaté hodiny je slunce blízko horizontu. Sluneční paprsky osvítí květinu z boční strany a dodají jí na plasticitě.

Jetel inkarnát.
Jetel inkarnát. ISO 100; clona f/2,2; čas 1/2500 s. Ohnisková vzdálenost 75 mm.

3) Nechte kvítky rozzářit v protisvětle

Svítí sluníčko? Vyfoťte květiny v protisvětle. Protisvětlo je světlo objevující za fotografovaným objektem. Bývá obtížnější na zvládnutí nastavení expozice, ale při správném použití patří k těm nejhezčím. Květiny v protisvětle vypadají jako když září, protože světlo jimi spíš prochází než se odráží. Fotografie v protisvětle pořizujte v době zlaté hodiny.

Sakura.
Sakura. ISO 250; clona f/3,2; čas 1/320 s. Ohnisková vzdálenost 100 mm.

4) Dodejte květinám svěžest

Jak snímkům dodat svěžest? Fotografujte po deštivé noci, když jemně prší nebo je zrovna po dešti. V jemném letním dešti zachyťte kapky stékající z okraje listu, anebo dešťové kapky, které ulpěly na listech a květech.

Žádnou rosu jste na rostlinkách nenašli? Vytvořte si vlastní. Naplňte rozprašovač vodou a květiny jím postříkejte.

Jetel.
Jetel. ISO 100; clona f/1,8; čas 1/4000 s. Ohnisková vzdálenost 75 mm.

5) Vyberte jednoduché pozadí

Chaotické pozadí ruší a odvádí pozornost od hlavního motivu. Snažte se mít pozadí za rostlinkou jednoduché a málo výrazné, a to i skladbou barev.

Jetel inkarnát.
Jetel inkarnát. ISO 500; clona f/3,2; čas 1/125 s. Ohnisková vzdálenost 100 mm.

6) Ukliďte nepořádek

Nepořádek v popředí či pozadí dokáže snímek zcela pokazit. Zahrady a městské parky jsou plné věcí, které mohou na snímku rozptylovat oko diváka, například nářadí, zahradní nábytek, šňůra na prádlo nebo lavička či popelnice. Je-li to možné, přemístěte předměty jinam. Pokud ne, najděte jiný úhel záběru. Vyfotografujte květinku z druhé strany, shora nebo se ke květince více přibližte.

Odstraňte okolní stébla trávy, uschlé rostlinky, listy, klacíky, ale i malé broučky. Brouky nezabíjejte, jen je oklepte nebo přesuňte vedle.

Bledule.
Bledule. ISO 200; clona f/3,2; čas 1/200 s. Ohnisková vzdálenost 100 mm.

7) Najděte nejlepší úhel pohledu

Portréty lidí a zvířat vypadají mnohem působivěji, když je vyfotografujete v úrovni očí. Podobně i u květin. Záleží na tvaru květu rostliny nebo na její velikosti. Obecně však platí, že květiny nejlépe vypadají, když je vyfotografujete mírně nad úrovní květu.

Další možností, jak zachytit květiny, je z nadhledu nebo podhledu.

Kopretiny.
Kopretiny. ISO 100; clona f/4; čas 1/500 s. Ohnisková vzdálenost 75 mm.

8) Foťte „skrz“ květy nebo traviny

Oblíbenou technikou pro dosažení zajímavého vzhledu fotky je fotografovat takzvaně „skrz květy”. Najděte několik stejných rostlinek, anebo travinu v popředí, a potom si vyberte jeden konkrétní květ jako hlavní. Přibližte se a nastavte malé clonové číslo. Foťte je tak, že zahrnete do záběru stébla trávy i některé květy blíže k vám.

Narcis.
Narcis. ISO 100; clona f/3,2; čas 1/1250 s. Ohnisková vzdálenost 100 mm.

9) Objevte vzory a textury

Když se pozorně podíváte na rostliny zblízka, objevíte různé textury a struktury. Texturou může být detail nějakého povrchu, například kůra stromu. Struktura je obvykle seskupení několika podobných prvků, které tvoří harmonický celek. Jako například letokruhy na sobě narovnaných kmenů stromů. U květin je to kupříkladu seskupení plátků květu růže.

Růže.
Růže. ISO 250; clona f/2,8; čas 1/320 s. Ohnisková vzdálenost 100 mm.

10) Dávejte pozor na vítr

Při fotografování květin je častým problémem vítr. Dokonce i jemný vánek může způsobit pohyb malé květiny a rozmazání snímku. Záleží na rychlosti větru, ale pokud fouká, nastavte rychlejší expoziční čas, alespoň 1/500 s, nejlépe však 1/1000 s. Tak pohyb květin „zmrazíte“. Je-li silný vítr, focení přeložte na jindy.

Na louce.
Na louce. ISO 100; clona f/2; čas 1/3200 s. Ohnisková vzdálenost 75 mm.

11) Zachyťte s květinami hmyz

K pořizování snímků květin patří i záběry motýlů, včel a čmeláků, kteří létají okolo. Postup najdete v článku Zachyťte čmeláky a motýly v akci.

Levandule a bělásek.
Levandule a bělásek. ISO 800; clona f/2,8; čas 1/4000 s. Ohnisková vzdálenost 100 mm.

12) Zvolte správné clonové číslo

Záleží na vašem záměru. Při pořizování detailních snímků květin zvolte clonu co nejnižší – f/2,8, f/4 nebo f/5,6. Tím bude ostrá jen část květiny, což většinou na fotce vypadá zajímavěji. Záleží na světelnosti vašeho objektivu. Já používám pevný objektiv 50 mm f/1.4, takže si mohu dovolit odclonit na clonu f/1,4.

Fotíte-li scénu, kde je květina jen jako doplněk, třeba horská louka s rozkvetlými květinami a chalupou, stromy nebo vrcholky hor v pozadí, nastavte univerzální clonu f/8 či f/11.

Chrpa.
Chrpa. ISO 250; clona f/2,8; čas 1/200 s. Ohnisková vzdálenost 100 mm.

13) Ať jsou květiny ostré

Nastavte na objektivu přepínač na A – Autofocus. Ostřete na j eden středový ostřicí bod. Soustřeďte se na to, kam ostříte. Pokud se vám zaostřit nedaří, zkuste aparát od květiny malinko oddálit, anebo ostřete manuálně – pomocí otočného prstence na objektivu. Pro manuální ostření nastavte přepínač na objektivu na M.

Vlčí mák.
Vlčí mák. ISO 100; clona f/2,2; čas 1/500 s. Ohnisková vzdálenost 75 mm.

14) Používejte polarizační filtr

Polarizační filtr sice ubere trochu světla procházejícího na snímač, takže budete muset zvolit delší expoziční časy, ale eliminuje odlesky na listech a barvy květin budou sytější.

Kakost.
Kakost. ISO 400; clona f/4; čas 1/125 s. Ohnisková vzdálenost 70 mm.

15) Odražte dopadající světlo a kvítky prosvětlete

Odrazná deska je lesklá plocha. Stříbrná a bílá odrazka světlo jen odrazí, zlatá fólie světlo zabarví do teplejších odstínů. Odrazná deska se používá k odražení dopadajícího světla ze základního zdroje světla na fotografovaný objekt – ve vašem případě květinu. V exteriéru je základním zdrojem světla slunce.

„Odrazku“ použijte při focení květiny v protisvětle nebo když není kytka přímo osvětlená sluncem, je například ve stínu.

Krokus v Podtroseckém údolí.
Krokus v Podtroseckém údolí. ISO 200; clona f/4; čas 1/1000 s. Ohnisková vzdálenost 80 mm. Foceno s odraznou deskou.

16) S úpravami květinových snímků to nepřehánějte

Začátečníci při úpravě snímků květin příliš zvyšují sytost barev. Po zvýraznění sytosti barev bude sice fotografie barevnější, ale může dojít u jednotlivých barevných kanálů také k přepalům.

Květiny mají krásné, pestré barvy i bez dodatečného zvýraznění. Kontrast je mnohdy to jediné, co musíte udělat, aby se z fádního snímku stal působivý. V případě barevných obrázků je zvýšení kontrastu skvělým způsobem, jak nechat barvy vyniknout. Případně ještě můžete „doladit“ vyvážení bílé barvy a oříznout přebytečné okraje.

Máky.
Máky. ISO 100; clona f/2; čas 1/4000 s. Ohnisková vzdálenost 75 mm.

17) Vyzkoušejte převod do čb

U květin s bílými květy, třeba sasanek, vyzkoušejte v programu na úpravu fotek převést snímek do černobílého provedení.

Sasanky.
Sasanky. ISO 200; clona f/2,8; čas 1/125 s. Ohnisková vzdálenost 70 mm.

Přeji dobré světlo při focení květin!