Rubriky
Fototipy

Jak vybrat fotobrašnu a fotobatoh. Co je lepší?

Fotografické vybavení je třeba v něčem bezpečně přenášet. Právě k tomuto účelu slouží fotografické brašny a batohy, jež mají oproti obyčejnému batohu mnoho předností a promyšlených detailů. Jaká jsou kritéria při jejich výběru? Zjistěte výhody a nevýhody fotobatohu a fotobrašny, včetně konkrétních rad, které vám pomohou v rozhodování.

Proč používat fotobrašnu nebo fotobatoh místo obyčejného zavazadla

V klasickém batohu nebo jiném zavazadle je sice dostatek místa, ale vnitřní prostor bohužel není dostatečně vyztužený a členěný. Fotoaparát a objektivy se mohou vzájemně dotýkat a při otřesech odřít a poškodit.

Fotobrašny a fotobatohy jsou vyrobené z odolných materiálů. Uvnitř najdete polstrované přihrádky a kapsy, které ochrání vaši výbavu před poškozením při nárazu nebo se speciální pláštěnkou zabrání proniknutí deště.

Jednotlivé oddíly fotografických brašen a batohů jsou oddělené přepážkou se suchými zipy, tudíž si velikost přihrádky snadno přizpůsobíte dle rozměru objektivu nebo foťáku.

Je lepší fotobatoh nebo fotobrašna?

Fotobrašna se nosí v ruce nebo přes rameno. Do hlavního prostoru brašny uložíte fotoaparát a další objektiv. Okolní kapsy použijete například na filtry, baterii, paměťové karty. Záleží na tom, jak velkou brašnu si pořídíte. Do malých brašen se vám vejde jen fotoaparát a příslušenství, bez druhého objektivu.

Výhody

  • Při cestování do velkých měst oceníte to, že brašnu máte na boku nebo vpředu, a můžete tak hlídat zip před případnými kapsáři.
  • S brašnou jste méně nápadní. Dámy navíc ocení, že menší brašna nepokazí jejich outfit. Třeba jako brašny od National Geographic.
Fotobrašny.
Fotobrašna National Geographic 2250 a National Geographic Australia Holster 2250, Megapixel.cz.
Fotobrašna Tenba Messenger.
Tenba Messenger DNA 13 Graphite, Megapixel.cz

Nevýhody

  • Při delším nošení větší fotobrašny s těžkou výbavou vás bude bolet rameno.

Fotografický batoh

Fotobatoh má dva ramenní pásy, případně další popruhy (bederní, náprsní), pro pohodlné nošení na zádech. Stejně jako u brašny, do hlavního prostoru uschováte zrcadlovku a do okolních přihrádek umístíte další objektivy, baterie, filtr, paměťovou kartu, čisticí příslušenství, externí blesk.

Do fotobatohu přehledně uložíte větší foto výbavu, která je už příliš těžká pro nošení v brašně na rameni.

Výhody

  • V batohu máte prostor i pro svačinu nebo bundu, což se hodí třeba při focení vycházejícího slunce v horách. K některým batohům lze připevnit také stativ.
  • Při delším nošení vás nebudou bolet záda.

Nevýhody

  • Nevýhodou foto batohu může být soustavné nasazování a snímání, ovšem pokud budete fotit delší dobu na jednom místě, batoh můžete odložit.

Existují rovněž batohy, které mají pouze jeden silnější popruh. Tak si batoh snadno přetáhnete dopředu a zase zpět, bez sundávání. Jako například LowePro SlingShot Edge 250 AW.

LowePro SlingShot Edge 250 AW.
LowePro SlingShot Edge 250 AW, Megapixel.cz

Jaká jsou kritéria při výběru foto brašny

Ujistěte se, že je otevírání praktické. Je dobré, když je brašna doplněná pláštěnkou, aby vám technika v dešti nenavlhla. Pozornost věnujte vnitřnímu členění. Oddělující přepážky zabraňují jednotlivým komponentům výbavy, aby na sebe netlačily.

Jaká jsou kritéria při výběru foto batohu

U batohu dbejte na pohodlnost. Jelikož se chystáte nosit těžší vybavení, musí batoh na zádech pevně sedět. Další pásy (bederní, náprsní) zajistí co nejmenší pohyb batohu na zádech. Vyberte fotobatoh s přiloženou pláštěnkou. Kromě vnitřních výplní se při výběru soustřeďte na výztuhu zad a dna, kvalitu zipů a možnosti ukládání osobních věcí.

Pokud potřebujete v batohu nosit stativ, vyberte si takový, u kterého je možné stativ upevnit vpředu, ne na boku. Jinak vás bude batoh s těžším stativem táhnout k jedné straně.

Jakou fotografickou brašnu a batoh používám?

Občas se mě někdo zeptá, v čem nosím svoje fotovybavení. Vezmu to tedy popořádku.

Jelikož vlastním bezzrcadlovku, full-frame zrcadlovku a další objektivy, mám fotobrašen více.

Když vyrážím nalehko s bezzrcadlovkou, beru si malou brašnu Vanguard Oslo 15. Bohužel v ní nemám už moc prostoru na peněženku, telefon a polarizační filtr. Nyní bych si koupila o něco větší. Třeba Vanguard Oslo 22 nebo Lowepro Adventura SH 140.

Vanguard Oslo 22.
Vanguard Oslo 22, Megapixel.cz

Full-frame zrcadlovku nosím ve fotobrašně Peak Design Everyday Messenger 13” s praktickým zavíráním na magnet. Na kratší vzdálenosti, zakázky v terénu a cestování letadlem je skvělá. Vejde se tam full-frame fotoaparát, druhý objektiv, osobní věci a případně i 13” notebook. Značka Peak Design je poměrně drahá. Tenkrát jsem brašnu zakoupila se slevou v Megapixel bazaru.

Peak Design Everyday Messenger 13”.
Peak Design Everyday Messenger 13”, Megapixel.cz

Moje kamarádka, portrétní fotografka, používá fotobrašnu Lowepro Passport Sling III, protože není tak neforemná a vypadá spíše jako taška.

Lowepro Passport Sling III.
Lowepro Passport Sling III, Megapixel.cz

Pokud se chystám fotit na horách nebo plánuji minimálně půldenní fotovýlet, půjčuji si od kolegy Mariána z Piny.cz fotobatoh s jedním ramenním popruhem LowePro SlingShot 200 AW, který se už ale neprodává. Nová verze tohoto batohu je LowePro SlingShot Edge 250 AW.

Líbí se mi také Tenba Solstice 10L Sling, Vanguard VEO Discover 42 i větší Manfrotto Travel Backpack Advanced.

Fotobatohy.
Fotobatohy.

Tip: Hledáte fotobatoh, který nevypadá jako fotobatoh? Pak vypadá dobře kupříkladu Vanguard VEO Travel 41BK a Tenba Cooper Slim Backpack. Jsou vhodné třeba při focení ve městě.

Fotobatohy.
Fotobatohy.

Jak vybrat fotobrašnu a fotobatoh v otázkách a odpovědích

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, možná vám pomohou tipy níže.

1) Máte zrcadlovku, více objektivů, baterií, filtrů? Pokud potřebujte přenášet větší množství vybavení, bude pro vás batoh tou správnou volbou. Do fotografického batohu se vejde všechno toto vybavení najednou.

2) Vlastníte menší zrcadlovku nebo bezzrcadlovku s výměnnými objektivy? Potom zvolte ramenní brašnu, do které uložíte fotoaparát spolu s dalším objektivem, baterie a paměťová karta.

3) Fotíte kompaktním fotoaparátem? Pak vyberte pouze pouzdro. Pouzdro připevníte k opasku nebo vložíte do cestovního batohu.

4) Jste krajinář, krajinářka a vyrážíte s foťákem často do přírody nebo na hory? Pořiďte si foto batoh, ve kterém budete mít prostor i na své další osobní věci, jako je bunda, čepice, čelovka, peněženka, svačina.

5) Když fotíte, přesunujete se spíše autem? Pak je asi jedno, co si pořídíte. Hlavně je důležité, aby se vám do ramenní brašny nebo batohu všechno vešlo. Nepotřebujete prostor na osobní věci.

6) Fotíte reportáž, portrét nebo zakázku v exteriéru? Dobrou volbou je pro vás fotografická brašna nebo batoh pro fotografy reportéry.

Tip na závěr

Naskládejte si celou svou fotovýbavu na stůl a pořiďte si 1,5x větší batoh, než je vaše výbava.

Každý fotograf má jiné potřeby, tudíž se soustřeďte na svá vlastní kritéria, která ovlivní volbu fotobrašny či fotobatohu. Záleží na vašich finančních možnostech a vkusu. Dámy navíc ocení nenápadný vzhled. Na e-shopech je většinou zboží popsáno s ukázkovými fotkami a v kamenné prodejně vám jistě rádi poradí.

Dobré pořízení!

Pozn. Článek obsahuje affiliate odkazy.

Plánujete koupi stativu, ale nevíte, jaký je pro vás vhodný? Které typy foto stativů existují? Zjistěte v článku, jak vybrat stativ a na co se při nákupu zaměřit.