Rubriky
Využití fotek

Návod: Jak vyrobit dřevěné obrázky s vlastní fotografií

„Jéé, to jsou pěkné obrázky!“ chválí návštěva, když vejde do předsíně a spatří nové obrázky na stěně. Nechte ožít své snímky, které vám leží ladem na disku počítače. Máte rádi různé DIY návody (v překladu „udělej si sám“)? Přeneste fotografie na dřevo a vyrobte si originální dřevěné obrázky. Čtěte návod, jak na to.

Co budete potřebovat

  • kus dřevěné desky nebo překližky. Rozměr záleží na vás. Já zvolila čtvercovou překližku o rozměrech 20 × 20 cm a tloušťce 0,5 cm, kterou jsem pořídila v Obi.
  • matné lepidlo a lak na decoupage techniku. Seženete je v papírnictví nebo v internetovém obchodě s výtvarnými potřebami. Já použila lepidlo i lak od firmy Stanger decor and create, ale funguje také lepidlo od značky Mod Podge.
  • plochý štětec
  • hadřík
  • houbičku na nádobí
  • noviny
  • háček na připevnění obrázku, pokud chcete obrázky pověsit na zeď

Postup, jak přenést fotku na dřevo

1) Vybranou fotografii vytiskněte v požadované velikosti na obyčejný papír (například 80 g/m2 či slabší) na laserové tiskárně. Tiskárna musí být laserová, ne inkoustová.

Vyberte si fotku s kontrastními barvami a jednoduchým motivem. Před tiskem obrázek zrcadlově otočte, zvlášť, pokud máte na obrázku nějaký nápis.

2) Vytištěný obrázek položte na noviny motivem nahoru a důkladně jej plochým štětcem přetřete po celé ploše lepidlem.

Jak přenést fotku na dřevo.

3) Potom obrázek položte na dřevěnou desku motivem dolů. Opatrně na něj zatlačte, aby se odstranily bublinky. Použijte třeba houbičku na nádobí.

Jak přenést fotku na dřevo.

4) Počkejte až lepidlo pořádně zaschne. Dobu schnutí najdete v návodu na použití u lepidla. Já čekala pro jistotu 6 hodin.

5) Teď na obrázek položte vlhký hadřík po dobu 3–5 minut. Tak papír odmočíte.

Jak přenést fotku na dřevo.

6) Jemnými kruhovými pohyby papír odstraňte. Buďte opatrní, jinak odřete i obrázek. Nechte opět uschnout. Po zaschnutí nebude motiv obrázku tolik vidět, zvýrazní se až po natření finálním lakem.

Jak vyrobit obrázek s vlastní fotkou.

7) Až bude obrázek suchý, natřete jej finálním matným lakem a nechte lak zaschnout.

Jak vyrobit obrázek s vlastní fotkou.

8) Hotovo? Paráda! Teď už stačí na zadní stranu dřevěného obrázku připevnit háček pro zavěšení.

Obrázek s vlastní fotkou.

Tip: Tímto způsobem můžete své snímky přenést také na keramický květináč.

Ať se dílo podaří a máte z obrázků radost!