Jak oříznout a fotit portréty.

Řezat, řezat, řezat. Teď nemám na mysli řezání stromů nebo dětí, ale oříznutí fotografie v postprodukci. Vylepšete kompozici správným ořezem a dejte portrétním fotografiím druhou šanci. Jak oříznout portrétní fotky? Existuje několik základních kompozičních pravidel. Zjistěte 6 tipů pro správné ořezávání fotek, které vám po pomohou k lepším snímkům. Zaujměte.

 

Portréty fotíte málokdy? Jste spíše krajinář/ka? Přesto si 6 tipů pro správné ořezávání přečtěte. Snad každý fotograf někdy pořídí snímek své drahé polovičky na dovolené nebo rodičů na oslavě narozenin.

K napsání tohoto článku mě inspirovala profesionální portrétní fotografka Gina Milicia z Austrálie. Je známá v Austrálii, i po celém světě. Fotografuje módu a slavné osobnosti do časopisů, na billboardy či obaly knih. Na svém blogu uvádí rady a tipy z mnohaleté fotografické praxe.

6 nejlepších tipů, jak oříznout portréty

1) Ořízněte fotografii pod kolenem modelky, v půli stehen či nad předloktím

Oříznutí uprostřed stehna vypadá vizuálně příjemněji než ořez v koleni. Pokud má modelka šaty, ořízněte snímek nad hranicí sukně, tak aby nebyla vidět část stehna. Ořez pod hranicí šatů působí neuspořádaně. Chcete-li řezat v úrovni pasu, je lepší, když má model/ka ruce nahoru. Neořezávejte fotografii v úrovni lidských kloubů, kolen, loktů, kolen, zápěstí a prstů.

Špatný příklad:

Jak oříznout portrétní fotografii - špatný příklad.

Správný příklad:

Jak oříznout portrétní fotografii - správný příklad.

Tip

Při ořezu v pase někdy model/ka vypadá menší. Při ořezu v úrovni rukou nebo nohou modelka naopak vypadá opticky větší než ve skutečnosti.

Nedoporučuji provádět výřez z celé postavy na výřez obličeje. Tak přijdete o velké množství dat. Snímky s nižším rozlišení mají méně detailů a nejsou ostré jako v plném rozlišení.

2) Umístění očí v horní třetině snímku je pro diváka vizuálně působivější

Oči umístěte v horní třetině fotografie. Vyhněte se ořezu brady, což je opticky nepříjemné. Pod bradou nechte dostatek prostoru, abyste vytvořili iluzi, že má modelka delší krk. Bude vypadat přitažlivěji.

Jak oříznout portrétní fotografii.

3) Pravidlo třetin je základ

Modelku nebo její obličej umístěte tak, aby zaplnila horní nebo pravou/levou třetinu snímku. Ne doprostřed.

Pravá fotografie je ta správná.

Jak oříznout portrétní fotografii.

Volný prostor nechte vždy ve směru pohledu - na té straně, na kterou osoba se dívá.

Jak oříznout portrétní fotografii.

4) Těsné záběry diváka zaujmou více

I přesto, že fotografujete objektivem s delší ohniskovou vzdáleností (zoom objektiv), někdy se nedostanete tak blízko, jak byste chtěli. V tom případě docílíte bližšího záběru jedině ořezem. Dle mého názoru jsou scény, kdy postava nebo její část vyplňuje velkou část snímku, mnohem zajímavější. Nebojte se oříznout část těla nebo hlavy.

Jak oříznout portrétní fotografii.

5) Buďte kreativní

Vytvořte zajímavé kompozice a odlište se. Pokaždé nemusí být v záběru obličej. Sice to už nebude úplně portrét, ale to nevadí:-) Podívejte se na ukázky.

Jak oříznout portrétní fotografii.

6) Experimentujte a najděte si svůj styl

“Naučte se pravidla jako profík a porušte je jako umělec.” Pablo Picasso
Vyzkoušejte tipy z článku v praxi. Začněte nejprve ořezávat podle těchto pravidel a pak zkuste pravidla porušit. Vnímání fotografie je subjektivní záležitost. Experimentujte a najděte si svůj styl. Zjistěte, co se vám líbí. Čím více budete fotografovat, tím dříve získáte cit pro to, co vypadá dobře. Pokud zpočátku nevíte, jak na to, vytvořte dvě verze fotografie. Verze pak spolu porovnejte a vyberte tu pocitově lepší.

Zajisté máte své oblíbené portrétní profesionální fotografy. Zaměřte se při prohlížení jejich snímků na to, jak je fotografie oříznutá. Kde se kromě internetu inspirovat? Kupte si módní časopisy jako Elle, Harper’s Bazaar či Vogue. Muži třeba časopis ForMen.

Tip

Snažte se snímek nakomponovat a vyfotografovat tak, že už nebude potřeba žádný velký ořez. “Není vhodnější okamžik pro oříznutí špatné kompozice, než okamžik předtím, než zmáčknete spoušť.” Bryan Peterson.

Role fotografa není jen vidět, ale i hledat

Po přečtení těchto 6 tipů si prohlédněte svou kolekci portrétních fotografií a znovu se zamyslete nad kompozicí. Možná sestavíte úplně jiné scény. Doma u počítače máte větší klid než při fotografování v akci.

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.