Rubriky
Fototipy

Zachyťte fotoaparátem svěžest lesa

Představte si, že si vás najala lesní cestovka. Máte jí dodat super skvělou foto práci pro katalog, z níž bude čišet lesní atmoška, svěžest, čerstvost, barvy lesu vlastní a vyvolání touhy u klientů „Joooo, tsybrďo! Tam chci jet! Hned!“ Vyrazte do přírody a vyfoťte svěžest lesa. Zjistěte, kterých lesních motivů si všímat a jak nastavit fotoaparát.

Čistý snímek bez balastu

Fotografovat les je velmi těžké, zvlášť když chcete dosáhnout čistého snímku bez balastu. Všude je spousta nepořádku, poházené větve, kmeny, křivé stromy, roští. Proto si vyberte místo bez křivých kmenů stromů a nevzhledného roští. Při focení lesních detailů si scénu ukliďte. Odeberte klacíky, uschlé jehličí, listy. Rušily by od hlavního motivu.

Je lepší fotografovat ráno nebo večer?

Slunce prosvítající mezi stromy.
Slunce prosvítající mezi stromy. ISO 1600; f/16; 1/20 s.

Do lesa vyrazte brzy ráno. Nejlépe, když předchozí den a noc pršelo. Tak budou listy a lesní rostlinky krásně orosené a svěží. Je jedno, zda je zataženo či svítí sluníčko. Ranní, ale i pozdně odpolední, boční sluneční paprsky však dokážou krásně prosvítat mezi stromy.

Hledejte motivy

Najděte místo, které je ve stínu, popřípadě lehce nasvícené sluníčkem. V podmáčených částech lesa je vegetace mnohem pestřejší. Dívejte se kolem sebe a fotografujte například:

  • Pařezy.
Obrostlý pařez.
Obrostlý pařez. ISO 100; f/2; 1/250 s
  • Trojlístky, čtyřlístky, přesličky, lesní květiny.
Sasanky.
Sasanky. ISO 400; f/4,5; 1/40 s; ohnisková vzdálenost 70 mm.
  • Kapradí.
Kapradina v protisvětle.
Kapradina v protisvětle. ISO 500; f/4; 1/180 s
Houba.
Houba. ISO 100; f/2,8; 1/30 s
  • Kapky rosy, které ulpěly na větvích stromů a jehličnanů.
Kapky rosy na borovicové větvičce.
Kapky rosy na borovicové větvičce. ISO 800; f/4; 1/200 s
  • Potůčky, prameny.
Lesní pramen.
Lesní pramen.
  • Listy stromů.
Listy stromů.
Listy stromů. ISO 800; f/4; 1/160 s
  • Cesty a lávky.
Lávka.
Lávka. ISO 1600; f/4,5; 1/80 s
  • Zajímavý strom, který se na první pohled liší od ostatních.
Mechem obrostlý strom.
Mechem obrostlý strom. ISO 400; f/8; 1/20 s
  • Lesní plody, třeba borůvky.
Borůvky.
Borůvky. ISO 800; f/6,3; 1/200 s

Více nápadů pro lesní focení najdete v ebooku 18 návodů pro skvělé fotografie nejen z cest.

Jaký zvolit objektiv pro focení v lese?

K fotografování lesa jako celku využijete širokoúhlý objektiv. Postačí vám však také standardní zoom objektiv. K pořizování snímků detailů použijte světelný objektiv, u kterého můžete nastavit alespoň clonu f/2,8 i f/1,8, třeba objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 50mm/1.4.

Tip: Použijte polarizační filtr. Polarizační filtr vám eliminuje odlesky na listech rostlin, stromů a dodá barvám sytost. Více o polarizačním filtru se dozvíte v článku Polarizační filtr – odstraňte odlesky a zvýrazněte barvy.

Nastavení fotoaparátu

Lesní cesta.
Lesní cesta.

Expoziční režim

Pokud máte kompaktní fotoaparát, detaily foťte v režimu Makro a lesní scénu v režimu Krajina. Vlastníte-li zrcadlovku nebo jiný fotoaparát s možností poloautomatických režimů, fotografujte v režimu priorita clony. Zkušenější mohou využít manuální režim.

ISO

Prosvítá-li sluníčko skrz stromy, nastavte ISO 200. Pokud je v lese málo světla, začněte s ISO 400 nebo 800. Pamatujte, že při vyšších hodnotách ISO vzniká na fotografii viditelný šum. Záleží na kvalitě vašeho fotoaparátu, konkrétně snímače. Třeba ten váš zvládne vyšší ISO bez problému.

Clona a expoziční čas

Když fotíte les jako celek, nastavte univerzální clonu f/8. Při pořizování snímků detailů nastavte co nejnižší clonu, například f/2,8 a zazoomujte, tak dosáhnete rozostřeného pozadí. Fotíte-li v režimu priorita clony, expoziční čas za váš dopočítá fotoaparát. V manuálním režimu dorovnejte čas podle expozimetru.

Jestliže část fotografované scény silně osvětluje sluneční paprsek nebo fotíte-li v protisvětle, snímek podexponujte o 1 EV či 2 EV, aby nedošlo k přepalům světlých míst. Tmavá místa pak zesvětlete v programu na úpravu fotografií.

Divočina volá. Hurá do lesa!