Představte si, že si vás najala lesní cestovka. Máte jí dodat super skvělou foto práci pro katalog, z níž bude čišet lesní atmoška, svěžest, čerstvost, barvy lesu vlastní a vyvolání touhy u klientů „Joooo, tsybrďo! Tam chci jet! Hned!“ Vyrazte do přírody a vyfoťte svěžest lesa. Zjistěte, kterých lesních motivů si všímat a jak nastavit fotoaparát.
Čistý snímek bez balastu
Fotografovat les je velmi těžké, zvlášť když chcete dosáhnout čistého snímku bez balastu. Všude je spousta nepořádku, poházené větve, kmeny, křivé stromy, roští. Proto si vyberte místo bez křivých kmenů stromů a nevzhledného roští. Při focení lesních detailů si scénu ukliďte. Odeberte klacíky, uschlé jehličí, listy. Rušily by od hlavního motivu.
Je lepší fotografovat ráno nebo večer?
Do lesa vyrazte brzy ráno. Nejlépe, když předchozí den a noc pršelo. Tak budou listy a lesní rostlinky krásně orosené a svěží. Je jedno, zda je zataženo či svítí sluníčko. Ranní, ale i pozdně odpolední, boční sluneční paprsky však dokážou krásně prosvítat mezi stromy.
Hledejte motivy
Najděte místo, které je ve stínu, popřípadě lehce nasvícené sluníčkem. V podmáčených částech lesa je vegetace mnohem pestřejší. Dívejte se kolem sebe a fotografujte například:
- Pařezy.
- Trojlístky, čtyřlístky, přesličky, lesní květiny.
- Kapradí.
- Houby. Podrobný návod na focení hub najdete v oblíbeném článku 10 rad, jak fotit houby.
- Kapky rosy, které ulpěly na větvích stromů a jehličnanů.
- Potůčky, prameny.
- Listy stromů.
- Cesty a lávky.
- Zajímavý strom, který se na první pohled liší od ostatních.
- Lesní plody, třeba borůvky.
Více nápadů pro lesní focení najdete v ebooku 18 návodů pro skvělé fotografie nejen z cest.
Jaký zvolit objektiv pro focení v lese?
K fotografování lesa jako celku využijete širokoúhlý objektiv. Postačí vám však také standardní zoom objektiv. K pořizování snímků detailů použijte světelný objektiv, u kterého můžete nastavit alespoň clonu f/2,8 i f/1,8, třeba objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 50mm/1.4.
Tip: Použijte polarizační filtr. Polarizační filtr vám eliminuje odlesky na listech rostlin, stromů a dodá barvám sytost. Více o polarizačním filtru se dozvíte v článku Polarizační filtr – odstraňte odlesky a zvýrazněte barvy.
Nastavení fotoaparátu
Expoziční režim
Pokud máte kompaktní fotoaparát, detaily foťte v režimu Makro a lesní scénu v režimu Krajina. Vlastníte-li zrcadlovku nebo jiný fotoaparát s možností poloautomatických režimů, fotografujte v režimu priorita clony. Zkušenější mohou využít manuální režim.
ISO
Prosvítá-li sluníčko skrz stromy, nastavte ISO 200. Pokud je v lese málo světla, začněte s ISO 400 nebo 800. Pamatujte, že při vyšších hodnotách ISO vzniká na fotografii viditelný šum. Záleží na kvalitě vašeho fotoaparátu, konkrétně snímače. Třeba ten váš zvládne vyšší ISO bez problému.
Clona a expoziční čas
Když fotíte les jako celek, nastavte univerzální clonu f/8. Při pořizování snímků detailů nastavte co nejnižší clonu, například f/2,8 a zazoomujte, tak dosáhnete rozostřeného pozadí. Fotíte-li v režimu priorita clony, expoziční čas za váš dopočítá fotoaparát. V manuálním režimu dorovnejte čas podle expozimetru.
Jestliže část fotografované scény silně osvětluje sluneční paprsek nebo fotíte-li v protisvětle, snímek podexponujte o 1 EV či 2 EV, aby nedošlo k přepalům světlých míst. Tmavá místa pak zesvětlete v programu na úpravu fotografií.
Divočina volá. Hurá do lesa!