Rubriky
Fototipy

10 rad, jak fotit houby – houbová sezóna jinak

Někdo houby sbírá, někdo zase fotí. Já obojí, ale to druhé mě baví o trochu více. Zajímá vás, jak fotit houby? V článku najdete podrobný návod. Zjistíte, jak se na fotografování hub vybavit, jak nastavit expozici a kam ostřit. Udělejte si ráno nebo odpoledne čas, vyrazte do lesa a vytvořte parádní „houbové“ snímky.

1) Na fotografování hub se vybavte

K základnímu vybavení patří stativ nebo stabilizační pytlík. Jelikož budete fotit blízko země, vhodným stativem je stativ s otočnou středovou tyčí. Tak se dostanete blízko země. Dalším ideálním stativem je také GorillaPod Hybrid. K focení hub však nejraději používám bavlněný pytlík v uzavíratelném igelitovém obalu naplněný rýží.

Dále potřebujete dálkovou spoušť a světlo. Postačí výkonná baterka, čelovka nebo světlo z vašeho mobilu. Nezapomeňte polarizační filtr, který vám eliminuje případné odlesky. Ještě karimatku, termosku s čajem a teplé ponožky. Elán a trpělivost se vám budou hodit.

2) Vyrazte ve správnou denní dobu

Houba.

Nejlepší doba pro fotografování hub je při zatažené obloze. Světlo je měkké, rozptýlené a nezpůsobuje ostré stíny. Pokud přeci jen svítí sluníčko, je lepší fotit brzy ráno nebo navečer. Budete-li fotografovat během slunného dne, vezměte si s sebou malou odraznou desku.

Pokud odrazku nemáte, vyrobte si vlastní. Jak? Obalte kus kartonu v alobalu.

3) Místo, kde rostou houby, si vyberte předem

Houba.

Pokud rádi chodíte do lesa na procházky, vyberte si místo pro fotografování předem. Půjdete na jisto a nebudete se zdržovat hledáním. Ale moc neotálejte. Houby rostou rychle.

Až budete na místě, nevrhejte se hned po první houbě, kterou vidíte. Chvíli se procházejte a vyberte úlovek, který bude hoden stát se hlavním motivem na vaší fotografii.

4) Ukliďte si okolí houby

Houba.

V lese je spousta fotografického nepořádku. V okolí houby ukliďte spadané jehličí, klacíky nebo brouky. Nezapomeňte očistit také klobouček houby. Pozor, některé houby jsou jedovaté. Pokud nevíte, co je to za houbu, raději se jí nedotýkejte.

Všímejte si také pozadí za houbou. Jsou tam větve, nevzhledné roští nebo klacky? Najděte si jinou houbu. Anebo si sundejte bundu, nejlépe černou, a přikryjte s ní rušivý nepořádek za houbou. Pozadí by mělo být co nejjednodušší. Dosáhnete tak čistého snímku, na kterém nebude nic odvádět pozornost od hlavního motivu.

5) Zalehněte na karimatku

Focení hub.

Fotoaparát si položte na stabilizační pytlík nebo připevněte na stativ. Roztáhněte na zem karimatku, lehněte si na ni a udělejte si pohodlí. V hledáčku fotoaparátu nebo v Live View najděte ideální úhel pro focení vaší houbové krasavice. Máte-li fotoaparát s výklopným displejem, focení bude pohodlnější.

Chcete-li zachytit atraktivní strukturu lupenů nebo rourek s nožičkou, vyfotografujte houbu v její úrovni. Přejete si zdůraznit barevný klobouček? Pořiďte snímek lehce z nadhledu.

6) Vylaďte expozici

Houba.

Zvolte poloautomatický režim Priorita clony (Nikon A / Canon Av), nebo lépe, manuální režim expozice. V něm budete mít všechna nastavení – citlivost, clonu a expoziční čas pod kontrolou. Jak na focení v manuálním režimu? Níže najdete postup, co na fotoaparátu nastavit, avšak pokud nemáte základní znalosti o tom, jak funguje expozice, bude pro vás jednodušší fotografovat režimu priorita clony s využitím korekce expozice.

  • Nastavte celoplošné měření expozice se zdůrazněným středem.
  • Vyberte vyvážení bílé na Zataženo. Snímek pak bude mít teplejší nádech.
  • Zvolte ISO. V lese je sice málo světla, ale protože máte fotoaparát stabilizovaný na stativu, můžete nechat ISO na nižší hodnotách, třeba 100, 200 či 400. Pamatujte, že čím vyšší ISO nastavíte, tím více digitálního šumu na snímku bude. Záleží na typu vašeho přístroje. Je dobré svůj fotoaparát doma otestovat a zjistit, při jakém ISO bude už šum viditelný, a takové ISO nastavovat jako maximální.
  • Pracujte s malou hloubku ostrosti. Nastavte malé clonové číslo, třeba f/2,8; f/3,5 či f/4, podle typu vašeho objektivu.

Jestliže během fotografování nastavíte větší (delší) ohniskovou vzdálenost objektivu, neboli zazoomujete, anebo vyměníte objektiv za jiný s větší ohniskovou vzdáleností, hloubka ostrosti se zmenší – pozadí bude rozostřené. To však jen za podmínky, že fotografovaný objekt ani vy nezměníte svou polohu a budete od sebe stále stejně daleko. Na výsledné fotografii pak bude fotografovaný objekt větší.

Při delší ohniskové vzdálenosti si budete muset lehnout od houby něco dál.

  • Teď sledujte expozimetr. Ti z vás, kteří nevědí, co je expozimetr – je to pohyblivá čárka na stupnici, kterou uvidíte dole, případně vlevo v hledáčku. Podle expozimetru nastavte expoziční čas. V momentě, kdy je čárka uprostřed, s kolečkem času už nehýbejte. Je-li scéna jasově vyvážená, měla by být expozice ideální. Pokud je snímek příliš tmavý, čas prodlužte. Je-li fotografie světlá, expoziční čas naopak zkraťte.

7) Zabraňte rozmazání snímku

Houby.

Fotoaparát připevněte na stativ a vypněte stabilizátor. Pokud budete fotografovat s expozičními časy delšími než 1/100 s, je lepší vypnout stabilizaci. Při pevné poloze objektivu/fotoaparátu může zapnutý stabilizátor způsobit „plavání obrazu“.

Přepínač stabilizátoru najdete na objektivu, případně na těle fotoaparátu. Některé kompakty nebo levné setové objektivy stabilizátor nemají. Pokud stabilizátor nemáte, nastavte samospoušť.

8) Hlídejte si, kam ostříte

Muchomůrka.

Při focení makra a detailů je nejlepší variantou ostřit manuálně. Houba vám přece nikam neuteče. Máte tedy dostatek času manuálně zaostřit přesně tam, kam chcete. Přepněte do Live View, scénu si přibližte a zaostřete ostřicím prstencem na objektivu. Pak můžete zase scénu oddálit a zmáčknout dálkovou spoušť.

Pokud si na manuální ostření netroufnete, ostřete jen s jedním ostřicím bodem na hranu kloboučku, anebo na strukturu lupenů či rourek pod ním. Více o ostření se dozvíte v článku Jak ostřit při fotografování krajiny, detailů a lidí.

Pro jistotu vytvořte více snímků od jedné houby. Nenechte se zmást displejem fotoaparátu. Zvláště u snímků detailů až v počítači zjistíte, zda je snímek opravdu ostrý.

9) Buďte kreativní a na houbu si posviťte

Hřib.

Odlište své snímky od průměrných. Pomocí světla baterky nebo čelovky houbu nasviťte. Díky tomu krásně vynikne a bude přímo zářit. Největšího efektu dosáhnete při stmívání, když je v lese skoro tma. Pokud použijete různá světla, musíte změnit vyvážení bílé barvy podle světelného zdroje, který použijete. Tedy pokud fotíte do JPG, v RAW formátu si můžete vyvážení bílé barvy upravit v postprocesu.

Umíte-li pracovat s externím bleskem, jemně si houbu zboku nasviťte, jako vidíte na snímku níže. Při použití interního blesku by byla fotografie plochá, bez atmosféry.

10) Soustřeďte se

Možná si okolní houbaři budou myslet, že jste se zbláznili, když vás uvidí válet se s foťákem na zemi. Nevšímejte si jich, soustřeďte se na fotografování.

Na závěr ještě jedna poslední rada nebo spíše prosba – mějte úctu k přírodě a buďte k ní při fotografování ohleduplní. Odpadky a obaly od svačiny si odneste domů. Houby neničte a nešlapejte na ně. Pamatujte, že některé jsou i chráněné.

Věřím, že vám těchto 10 rad pomůže ke skvělým snímkům. Přeji pohodové focení a nezapomeňte si užít atmosféru lesa!