Rubriky
Fototipy

Měření expozice 1. díl – Co je to za funkci a k čemu je dobrá?

Aby byla fotografie správně exponovaná, musí fotoaparát sesbírat správné množství světla. Po zvolení funkce měření expozice elektronika fotoaparátu na scéně vybere oblast, ve které vyhodnotí světelné podmínky. Existuje však několik režimů měření expozice. Jak se od sebe jednotlivé režimy odlišují? Pro které situace se dané režimy hodí? Prozkoumejte měření expozice neboli exposure metering.

Co je to měření expozice

Zřejmě už víte, že k tomu, aby byla fotografie správně exponovaná, musí fotoaparát sesbírat správné množství světla. Ani příliš mnoho, ani málo. Po vašem nastavení funkce měření expozice elektronika fotoaparátu na scéně vybere oblast, ve které světelné podmínky vyhodnotí.

U většiny moderních digitálních zrcadlovek najdete v menu několik režimů měření expozice. Režimy se liší velikostí měřené plochy – oblasti z celkové fotografované scény, kterou při určení expozičních hodnot fotoaparát zohlední.

V čem je problém?

Na úvod bych chtěla zmínit, že jakýkoliv režim vždy měří na 18% neutrální šedou. Problém je v tom, že měřicí systém neví, zda fotíte trávu, bílou zeď nebo černocha. Málokdy se proto v automatickém i poloautomatickém režimu fotografování povede úplně správná expozice.

Dalším oříškem je, že výrobci používají pro režimy měření odlišné názvy i ikony. Pro začátečníky je pak těžké se ve všem zorientovat.

Nejdřív se podívejte, jak se ikony režimů měření expozice u různých značek fotoaparátů liší. Potom vysvětlím, co režimy znamenají a k čemu je využijete.

Ikony režimů měření expozice u fotoaparátů pro hobby použití

Režimy měření expozice ve fotoaparátu Canon: Poměrové, Částečné, Bodové, Celoplošné se zdůrazněným středem:

Režimy měření expozice ve fotoaparátu Canon.
Režimy měření expozice ve fotoaparátu Canon

Režimy měření expozice ve fotoaparátu Nikon D3100, D5500: Matrix, Zdůrazněný střed, Bodové:

Režimy měření expozice ve fotoaparátu Nikon.
Režimy měření expozice ve fotoaparátu Nikon.

Režimy měření expozice ve fotoaparátu Fujifilm X-E2: Zónově, Bodově, Průměrově:

Režimy měření expozice ve fotoaparátu Fujifilm X-E2.
Režimy měření expozice ve fotoaparátu Fujifilm X-E2.

Jaké jsou mezi jednotlivými režimy měření expozice rozdíly a ve kterých situacích je použít?

Podívejte se na popis režimů také do manuálu svého fotoaparátu.

Takhle výrobci popisují měření v manuálu pro Nikon D5500:

Měření expozice v manuálu pro Nikon D5500.
Měření expozice v manuálu pro Nikon D5500.

A takto v manuálu pro Canon 700D:

Měření expozice v manuálu pro Canon 700D.
Měření expozice v manuálu pro Canon 700D.

Poměrové, matrix, maticové či multi měření expozice

Canon – Poměrové (Evaluative)
Nikon – Matrix
Fuji – Zónově (Multi)

Měřicí systém vytvoří průměr ze všech zón fotografované scény – z celkové oblasti, kterou vidíte v hledáčku. S tímto režimem si vystačíte ve většině situací.

Kdy použít? Pro jasově vyvážené běžné scény. Krajina, dokument, reportáž, sport.

Krajina v Českém ráji.
Krajina v Českém ráji.
Las Palmas, Kanárské ostrovy.
Las Palmas, Kanárské ostrovy.

Celoplošné měření expozice se zdůrazněným středem

Canon – Celoplošné se zdůrazněným středem (Center)
Nikon – Zdůrazněný střed

Tento režim měření expozice funguje podobně jako předchozí poměrové měření. Také měřicí systém měří v celé ploše záběru, ale největší důraz klade na střed.

Kdy použít – pro scény, kdy je pro vás důležitý jeden hlavní objekt ve středu snímku. Využijte jej pro portrét, makro, detaily, focení jídla, ale i třeba architektury.

Hrad Kost.
Hrad Kost.
Květy.
Květy.

Bodové měření expozice

Canon – Bodové (Spot)
Nikon – Bodové
Fuji – Bodově (Spot)

Bodový režim měření expozice je opak poměrového. Fotoaparát změří a nastaví expoziční hodnoty podle velmi malého bodu ve středu snímku, který má velikost okolo 3 % obrazového pole. Světelné podmínky v ostatní části scény systém měření ignoruje. Tomuto režimu se pro začátek raději vyhněte.

Kdy použít – jen v případě, kdy potřebujete exponovat podle jednoho konkrétního bodu, většinou středového. Hodí se pro scény s velkým rozdílem jasů, třeba západ slunce, Měsíc v úplňku na noční obloze.

Paprsky slunce.
Paprsky slunce.

Částečné měření expozice

Canon – Částečné (Partial)

Tento režim měření expozice funguje podobně jako bodový. Fotoaparát používá k vyhodnocení malou oblast okolo středu. Tento režim mají například fotoaparáty značky Canon.

Podívejte se na rozdíl výsledků jednotlivých režimů

Měření expozice – rozdíly v režimech.
Měření expozice – rozdíly v režimech.

Jelikož je tato lesní scéna jasově vyvážená – nejsou zde světelné rozdíly, je výsledný snímek ve všech režimech stejný. Shodně jako u květin níže.

Měření expozice – rozdíly v režimech.
Měření expozice – rozdíly v režimech.

Na tomto záběru jsou světlá i tmavá místa, proto vypadá výsledná fotografie u každého režimu měření expozice jinak. Snímek vlevo je přeexponovaný – přesvětlený. Prostřední fotografie exponovaná správně, obrázek vpravo je naopak tmavý – podexponovaný.

Měření expozice – rozdíly v režimech.
Měření expozice – rozdíly v režimech.

Sami vidíte, že při fotografování scén s rozdílem jasů a stínů na nastavení režimu měření expozice záleží. Aby nebylo pro začátek mnoho informací najednou, rozdělila jsem téma na dva díly. Až informace z tohoto prvního dílu vstřebáte, přečtěte si druhý díl Měření expozice 2. díl – Uzamčení expozice a další tipy.