Rubriky
Fototipy

13 zásad, jak fotit portrét. Mějte hezčí fotky svých blízkých

Portrétní fotografie je velmi obsáhlým žánrem, který by vydal na několik knih. Jak přirozeně fotografovat lidi? Sepsala jsem 13 nejdůležitějších pravidel, která by vám měla pomoci k lepším fotografiím. Začněte s focením portrétů a vytvořte snímky, z nichž budete mít vy i vaši blízcí radost.

1) Fotografujte lidi na jejich oblíbeném místě

Místo toho, abyste svého přítele či manžela – kutila nutili obléknout do košile, fotografujte ho při tom, co miluje. Sbírá váš děda rád houby? Vyrazte s ním do lesa a vyfoťte jej při sběru hub. Přítelkyni či manželce se bude třeba líbít fotografie na rozkvetlé louce.

Pokud fotíte děti, zřejmě víte, že s nimi je to nejtěžší. Většinou je to nebaví, nevydrží sedět na jednom místě. Zkuste zachytit momenty, při kterých si děti hrají.

Máte doma malou slečnu? Dejte jí před focením kytku do vlasů a řekněte ji, že jí to sluší. Nedávno mi na našem fotokurzu účastnice říkala, že své děti za pár minut pózování vždy něčím odmění.

Dívka na louce.
ISO 100; clona f/2,8; čas 1/640 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm. Zdroj snímku: Pixabay.

2) Ukažte příběh

Nastavte sériové snímání. Tak budete moci pořídit 2 či více fotografií najednou. Vyrazte s dětmi na výlet nebo s nimi dělejte něco vtipného. Zachyťte například fotoaparátem, jak si vaše malé dítko sype písek z kbelíku na hlavu, anebo jak si v parku hraje se spadanými listy stromů. Výsledné snímky pak spojte do filmového pásu – vytvořte koláž, kde bude vedle sebe několik snímků.

Holčička s bublifukem.
ISO 800; clona f/5,6; čas 1/800 s. Ohnisková vzdálenost 100 mm. Zdroj snímku: Pixabay.

3) Ostřete správně

Pokud:

a) fotíte 1 osobu – ostřete na oči osoby.

b) fotíte 2 osoby – zaostřete na obličej osoby vpředu. Pokud stojí lidé vedle sebe, jsou ve stejné vzdálenosti od vás, budou stejně ostří. A to i když zaostříte jen na jeden obličej. Jestliže jedna postava stojí za tou první – je v jiné vzdálenosti od vás – bude zadní postava lehce rozostřená.

c) Fotíte 3 a více osob – zaostřete na obličeje postav uprostřed skupiny, ne někam mezi ně. Čím více lidí stojí v různých rovinách, tím vyšší clonu musíte nastavit, abyste docílili ostrých obličejů. Není-li tedy vaším záměrem mít ostrý pouze obličej jedné konkrétní osoby.

4) Fotografujte v úrovni očí

Tento tip už zřejmě znáte, ale opakování je matkou moudrosti. Pokud není vaším záměrem pořídit snímky shora či zdola, lidi i zvířata fotografujte v úrovni jejich očí.

Nebojte se sehnout nebo kleknout. Jestliže chcete, aby osoba na snímku vypadala vážnější či dominantnější, fotografujte ji z mírného podhledu. Z nadhledu zase do snímku „přenesete“ pocit pokory.

5) Vyberte jednoduché pozadí

Při focení portrétů si vždy všímejte pozadí. Pozadí by mělo být co nejjednodušší, aby neodvádělo pozornost od hlavního motivu. Častou chybou začátečníků při fotografování lidí bývá, že portrétované osobě trčí nějaká věc z hlavy, například stéblo trávy, větev stromu nebo sloup. Dávejte už při komponování scény pozor, zda za postavou není nějaká věc.

Žena na schodech.
Zdroj snímku: Pixabay.

Nastavte malé clonové číslo, tak pozadí rozostříte. Popojdete-li dozadu a zazoomujte na větší ohniskovou vzdálenost objektivu, efekt rozostření bude výraznější.

6) Postavte portrétovanou osobu vedle okna

Světlo procházející skrz okno je měkké a rozptýlené. Fotografujete-li v interiéru, umístěte postavu vedle okna. Doporučuji fotit během zataženého dne, kdy světlo není tak ostré.

Dívka u okna.
Zdroj snímku: Pixabay.

7) Počkejte, až bude zataženo nebo fotografujte během zlaté hodiny

Vyhněte se fotografování během slunečného dne mezi 11. až 15. hodinou. Raději pořizujte snímky portrétů při jemně zatažené obloze. Obloha funguje jako velký softbox a světlo je rozptýlené. Během zlaté hodiny má zase světlo teplejší barvu a pleť je na snímku vizuálně příjemnější.

ISO 100; clona f/2,2; čas 1/4000 s. Ohnisková vzdálenost 80 mm. Zdroj snímku: Picjumbo.

8) Své blízké pěkně uspořádejte

Přemýšlíte nad tím, jak své příbuzné na snímku zajímavě uspořádat? Ujistěte se, že vyšší příbuzní nezakrývají ty nižší. Dobrým způsobem je seřazení lidí ve tvaru trojúhelníku. To znamená, že někteří členové rodiny sedí na lavičce, na zemi nebo na velkých balvanech, a někteří stojí za nimi. Nedělejte si starosti z toho, že hlavy blízkých nejsou ve stejné úrovni. Skupinové fotky, kde jsou lidé seřazeni v dokonalých řadách, jsou dle mého názoru tak trochu nudné.

9) Sýr a budíček!

Fotka, na níž se celá skupinka mračí, nikoho moc nezaujme. Jak své modely rozesmát? Použijte staré známé zvolání „sýýýýr!“, anebo vtipněji „hermelín!“ Pozor také na zavřené oči portrétovaných. Udělejte vždy fotografií raději více.

10) Nefotografujte jen obličeje

Chápu, že chcete mít na snímku obličeje vašich blízkých, ale zkuste také něco jiného. Co pořídit snímky noh svých ratolesti v písku nebo jejich dlaně naplněné mušlemi? Anebo vrásčité ruce své babičky?

Ruce babičky.
ISO 800; clona f/2; čas 1/80 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

11) Nastavte měření expozice na zdůrazněný střed

U většiny moderních digitálních zrcadlovek najdete v menu několik režimů měření expozice. Režimy se liší velikostí měřicí plochy – oblasti z celkové fotografované scény, kterou při určení expozičních hodnot fotoaparát zohlední.

Pro portréty zvolte režim se zdůrazněným středem. Měřicí systém vytvoří průměr ze všech zón fotografované scény, ale větší důraz klade na střed. Focenou osobu umístěte na střed, nastavte expozici, namáčkněte spoušť do poloviny, překomponujte a foťte.

12) Zachyťte lidské postavy či profil tváře jako siluetu

Základním krokem k vytvoření siluet je umístění fotografovaného objektu před zdroj světla slunce nebo jiný zdroj. Siluety fotografujte při východu nebo západu slunce, případně i během slunečného dne.

Siluety doporučuji fotografovat v manuálním expozičním režimu. Expozici nastavte podle nejjasnější části na scéně. Začněte s nastavením citlivosti ISO na hodnotu 100. Zvolte clonu f/8. Potom fotoaparát namiřte na jasnou část pozadí, nikoliv na hlavní objekt, a dorovnejte rychlost závěrky podle expozimetru. Díky tomu docílíte, že hlavní objekt bude podexponovaný – velmi tmavý až černý. Vytvořte zkušební snímek a v případě potřeby přenastavte clonu a čas.

Silueta na pláži Gran Canaria.
Silueta na pláži Gran Canaria. ISO 200; clona f/8; čas 1/4000 s. Ohnisková vzdálenost 55 mm.

Podrobnější návod na focení siluet najdete v článku 5 jednoduchých kroků, jak fotografovat siluety.

13) Fotografii ořízněte pod kolenem modelky, v půli stehen či nad předloktím

Začínající fotografové často pořizují záběry celého těla, protože si nejsou jisti, kde tělo oříznout. Jak na to?

Oříznutí uprostřed stehna vypadá vizuálně mnohem příjemněji než ořez v koleni. Chcete-li řezat v úrovni pasu, je lepší, když má model/ka ruce nahoru. Neořezávejte fotografii v úrovni lidských kloubů, kolen, loktů, kolen, zápěstí a prstů.

Více se dozvíte v článku 7 způsobů, jak komponovat či oříznout portrétní fotografii.

Užijte si fotografování svých blízkých!