Rubriky
Fototipy

Co je EXIF a proč vám může být užitečný?

EXIF jsou data uložená společně s obrazovým souborem fotografie. Například expoziční hodnoty jako jsou clona, rychlost závěrky, ISO, datum pořízení snímku, ne/použití blesku a dalších mnoho údajů. Pomocí správného čtení informací v EXIFu můžete zlepšit své fotografické dovednosti. Zjistěte, co EXIF obsahuje, jak údaje zobrazit a jak s nimi pracovat pro lepší snímky.

Jak píši výše, EXIF jsou data uložená uvnitř souboru fotografie. Obsahují název a velikost souboru, model fotoaparátu a datum pořízení fotografie. Dále také rychlost závěrky, citlivost ISO, clona, ohnisková vzdálenost, nastavení blesku, vyvážení bílé, při které jste snímek zhotovili, a u novejších typů fotoaparátů i souřadnice místa expozice – je-li přístroj vybaven GPS EXIF údaje se přenesou z fotoaparátu do počítače jako součást snímku. Pokud jejich přenos nezakážete při importu.

Jak EXIF data zobrazíte?

EXIF například zobrazíte:

1) Přímo ve fotoaparátu

Pokud máte stále snímek uložený na paměťové kartě ve fotoaparátu, prohlédněte si jej v režimu náhledu. Záleží na typu foťáku, třeba v náhledu snímku stiskněte tlačítko „info“. Zobrazí se vám několik informací – histogram, rychlost závěrky, clona, ISO, datum a další.

EXIF Nikon D3100.
EXIF Nikon D3100.

Mějte na paměti, že typ zobrazených dat EXIF se mohou u každého fotoaparátu lišit. Například starší fotoaparáty ukládají informací méně. Podstatné info o snímku vám ale poskytne každý přístroj.

2) V počítači

Dalším způsobem, jak si EXIF prohlédnete, je v počítači. Po nahrání fotografií do počítače klikněte pravým tlačítkem myši na soubor a zvolte „Vlastnosti“. Záleží, jaký operační systém používáte, zda OSX na Mac nebo Windows. Na Macu zvolte „Informace“. Tímto způsobem neuvidíte všechna EXIF data, ale jako základ je to dostačující.

Náhled EXIFu v počítači.
Náhled EXIFu v počítači.

3) V počítači ve fotoeditoru

Posledním běžným způsobem zobrazení EXIF dat je díky programu na správu či úpravu fotografií. Tady už uvidíte informací mnohem více a pomocí software můžete údaje i měnit či přidávat, třeba klíčová slova.

Existují různé programy. Na správu fotografií používám Adobe Bridge, na jejich úpravu zase Adobe Lightroom. Oba programy jsou součástí Adobe Creative Cloudu. Zobrazení EXIFu umí i Zoner Photo Studio.

Náhled EXIFu v Adobe Bridge.
Náhled EXIFu v Adobe Bridge.

Které informace můžete do EXIFu přidat?

V softwaru můžete do snímku uložit své jméno, titulek obrázku, odkaz na váš web, kontakt, místo pořízení fotografie nebo odpovídající klíčová slova. To se hodí fotografům, kteří své snímky prodávají.

Příklad:

Do letní fotografie pražského Karlova mostu při západu slunce vložím tato klíčová slova: „Praha, Karlův most, západ slunce, léto, architektura“. To mi v budoucnu usnadní rychlejší nalezení snímku na disku.

K čemu je EXIF užitečný?

EXIF data vám umožní porovnat různé záběry a zjistit, co jste při focení udělali správně nebo špatně.

Příklady:

a) Díváte se na fotografii detailu květiny a pomyslíte si: „Kéž bych měl/a menší hloubku ostrosti, aby bylo pozadí více rozostřené.“ Podíváte se na EXIF a zjistíte, že clona je f/5,6. Příště, až budete chtít menší hloubku ostrosti, použijte u podobného záběru clonu f/4 či f/2,8.

b) Při prohlížení snímku s motivem hrajících si dětí vidíte, že obličej dítěte není ostrý. V EXIFu najdete, že expoziční čas je 1/30 sec. Důvod rozmazání je tedy asi jasný – příliš dlouhý čas expozice. EXIF vám bude užitečný i při procházení snímků tekoucí vody. Byl váš záměr vodu protáhnout? Pomocí EXIF dat přijdete na to, že nejvíce se vám líbí protažení s rychlostí závěrky 1/8 sec.

c) Stejně tak využijete EXIF informace pro ISO. Když zjistíte, že fotka je při ISO 1000 už příliš zrnitá, příště si nastavení pohlídáte na maximální hodnotě ISO 800.

EXIF data pravděpodobně nebudete kontrolovat u každé fotografie. Hlavně se vám budou hodit, když s digitální fotografií teprve začínáte.

Sociální sítě EXIF mažou

Je dobré vědět, že například Facebook informace z EXIFu maže. Pokud tam nahrajete fotku, a někdy si ji budete chtít stáhnout zpět, žádná data tam nenajdete.