Rubriky
Fototipy

9 nejčastějších otázek na téma hloubka ostrosti

Proč je pozadí na fotografii jednou rozostřené a podruhé ostré? Jaká nastavení fotoaparátu toto rozostření způsobují? Zjistěte, co je hloubka ostrosti a jaké faktory hloubku ostrosti ovlivňují. Naučte se pracovat se clonou a využijte hloubku ostrosti ve svůj prospěch.

1) Co je hloubka ostrosti?

Hloubka ostrosti je určitá oblast na fotografii před a za hlavním objektem, na který zaostřujete.

Některé snímky mají ostré pozadí = velkou hloubku ostrosti a jiné rozostřené pozadí = malou hloubku ostrosti. Tyto oblasti se liší od fotografie k fotografii, záleží na záměru fotografa.

Hloubku ostrosti ovlivňují tři faktory – clona (F), vzdálenost objektu od fotoaparátu a ohnisková vzdálenost objektivu.

2) Jak hloubku ostrosti ovlivňuje clona?

Clona ovlivňuje množství světla procházejícího objektivem k snímači fotoaparátu. Množství procházejícího světla řídí velikost jejího otvoru, který závisí na nastavení clonového čísla (F).

Clona fotoaparátu.
Clona fotoaparátu.

Pokud nastavíte malé clonové číslo (například f/2,8), zacloní se objektiv jen málo = malá hloubka ostrosti. Jestliže použijete vyšší clonové číslo (například f/11), zacloní se objektiv více = velká hloubka ostrosti.

Hloubka ostrosti při různém nastavení clonového čísla.
Hloubka ostrosti při různém nastavení clonového čísla.

Všimněte si, jak se mění pozadí za červeným tulipánem při nastavení různého clonového čísla. Všechny čtyři snímky jsou pořízené při ohniskové vzdálenosti 55 mm.

3) Jak hloubku ostrosti ovlivňuje ohnisková vzdálenost objektivu?

Změna ohniskové vzdálenosti má také vliv na perspektivu. Pokud budete fotit s menší ohniskovou vzdáleností, objekty, jež stojí na scéně za sebou, se na snímku od sebe opticky oddálí. A naopak – když budete fotografovat s větší ohniskovou vzdáleností, objekty, které jsou na scéně umístěné za sebou, se k sobě opticky přiblíží.

A rovněž pokud během fotografování nastavíte větší (delší) ohniskovou vzdálenost objektivu, neboli zazoomujete, anebo vyměníte objektiv za jiný s větší ohniskovou vzdáleností, hloubka ostrosti se zmenší – pozadí bude rozostřené.

To však jen v případě, že fotografovaný objekt ani vy nezměníte svou polohu a budete od sebe stále stejně daleko.

4) Jak hloubku ostrosti ovlivňuje vzdálenost objektu od fotoaparátu?

Čím blíže je focený objekt k fotoaparátu, tím menší je hloubka ostrosti (pozadí je více rozostřené). Například, když budete fotografovat dva stromy ze vzdálenosti půl kilometru, oba stromy budou ostré, i když jsou od sebe sto metrů. Naopak pokud budete fotit makro květiny, jeden okvětní lístek bude ostrý a druhý už rozmazaný, i když jsou od sebe jen jeden centimetr.

5) Je hloubka ostrosti rovnoměrně rozložena v přední a zadní části od ostřícího bodu?

Není to tak. Je to obvykle jedna třetina v přední a dvě třetiny v zadní části od ostřícího bodu.

6) Jak můžu prací s hloubkou ostrosti vylepšit své fotografie?

Hloubka ostrosti je jedním z důležitých nástrojů k tvorbě kreativních snímků. Před vyfotografováním snímku se musíte rozhodnout, kterou část scény chcete mít ostrou a kterou rozostřenou. Nakonec je důležité správně zaostřit.

Jarní Praha.
Jarní Praha. ISO 200; clona f/4; čas 1/500 s.

U snímku vlevo jsem ostřila na loď v pozadí a u pravého snímku na šeřík v popředí.

7) Kdy mám použít malou hloubku ostrosti?

Pomocí malé hloubky ostrosti objekt vystoupí z pozadí. Nejvíce se používá v portrétní fotografii, při focení zvířat, detailů rostlin a rovněž ve sportovní fotografii, kdy je nutné na snímku oddělit sportovce od pozadí a upozornit tak na něj.

Fotíte-li pohybující se zvíře, zvolte malé clonové číslo (třeba f/4). Na snímač se dostane více světla, a tak budete moci použít krátký čas (například 1/500 či 1/1000 s), který je klíčový pro ostré zachycení zvířete.

8) Kdy mám použít velkou hloubku ostrosti?

V krajinářské fotografii a při fotografování architektury, protože tam je podstatné mít vše na scéně ostré.

9) Jaký režim expozice pro prací s hloubkou ostrosti mám použít – automatiku nebo manuál?

Pokud jste začátečník a ještě manuální režim neovládáte, můžete hloubku ostrosti ovládat v poloautomatickém režimu Priorita clony, ale i v automatických režimech.V poloautomatickém režimu priority clony si zvolíte clonu a fotoaparát automaticky nastaví expoziční čas podle aktuálních světelných podmínek.

V nabídce scénických režimů v režimu Makro a Portrét je přednastavené malé clonové číslo, naopak v režimu Krajina zase vyšší clonové číslo.

Ovládněte hloubku ostrosti a dosáhněte kreativnějších snímků!