Zřejmě víte, že u svého fotoaparátu máte na výběr z několika expozičních režimů. Je to například automatický režim, poloautomatické režimy Priorita clony a Priorita času, anebo manuální režim. Jak funguje režim Priorita clony? Zjistěte, pro které situace se hodí, jaké zvolit clonové číslo a kdy použít korekci expozice.
Označení režimu priority clony
A – Nikon, Fujifilm, Sony, Olympus
Av – Canon, Pentax
Označení pochází z anglického překladu slova clona nebo hodnota clony = Aperture či Aperture value

Jak Priorita clony funguje?
Po zvolení citlivosti ISO (pokud nepoužíváte AUTO ISO), nastavíte v režimu Priorita clony fixní hodnotu clony (clonové číslo). Expoziční čas vám dopočítá fotoaparát podle světelných podmínek na scéně.
Co je clona? Clona pomocí pohyblivých lamel reguluje množství světla procházející objektivem ke snímači fotoaparátu. Intenzita zaclonění se udává pomocí clonového čísla, například f/8. Clona také ovlivňuje hloubku ostrosti. Čím nižší clonové číslo, tím rozostřenější pozadí za hlavním objektem na snímku.
O hloubce ostrosti se více dočtete v článku 9 nejčastějších otázek na téma hloubka ostrosti.
Ve kterých situacích Prioritu clony použít?
A) Pro statické scény, kde potřebujete pracovat s hloubkou ostrosti, například:
Krajina, architektura – u krajinářských fotografií nebo u běžných snímků architektury zvolte univerzální clonu f/8. Chcete-li fotit scénu s objektem v popředí, nastavte clonu f/11–16. Pokud pořizujete na jedné scéně několik snímků, ze kterých budete skládat panorama, použijte manuální režim expozice.


Portrét – při fotografování portrétu jedné osoby nastavte clonu f/2,8–4 a u dvou osob clonu f/4–5,6. Fotíte-li 2 a více osob, zvolte clonu f/5,6–8 nebo i vyšší. Ostřete na oči portrétované osoby.

Detaily – chcete-li rozostřit pozadí za hlavním objektem, tak při pořizování snímků detailů, například květin, nastavte malé clonové číslo, třeba f/4 nebo f/2,8. Záleží na světelnosti vašeho objektivu. Pokud objektivem zazoomujete na největší ohniskovou vzdálenost (třeba 100 mm), efekt rozostření pozadí bude výraznější.


B) V situacích, kdy se často mění světelné podmínky, například když se na obloze často střídají mraky a slunce.

C) V situacích, kdy potřebujete rychle reagovat, například na ulici při streetfoto nebo fotoreportáži.

Pro focení pohybujících se dětí, zvířat a sportu doporučuji poloautomatický režim priorita času nebo manuální režim.
Nevýhody priority clony
Kdy se může poloautomatika splést? Je to u scén, které jsou příliš světlé nebo tmavé. Třeba při fotografování:
- v protisvětle
- západu či východu slunce
- zasněžené krajiny
- noční oblohy
V těchto případech si pomozte korekcí expozice a snímek ztmavte či zesvětlete podle potřeby.
Jak v poloautomatickém režimu ovlivnit světlost a tmavost snímku?
Je-li výsledná fotografie příliš světlá nebo tmavá, pomůže vám funkce Korekce/kompenzace expozice. Pomocí korekce expozice můžete snadno a rychle snímek zesvětlit nebo ztmavit.
Posunutím korekce expozice do plusu fotoaparátu „řeknete“, aby fotku zesvětlil – přístroj prodlouží expoziční čas.
A naopak. Pro ztmavení snímku nastavte korekci expozice do mínusu – přístroj zkrátí expoziční čas.


Kde tlačítko kompenzace expozice na fotoaparátu najdete a jak jej ovládat, zjistíte v článku Co je korekce expozice a jak ji využít v praxi.
V prioritě clony si také hlídejte expoziční čas

I když v režimu priority clony pracujete pouze se clonou, je důležité si pohlídat expoziční čas, který fotoaparát sám nastavuje. Proč?
1) Pokud budou na scéně horší světelné podmínky, je možné, že fotoaparát zvolí delší expoziční čas. V některých případech může být čas dlouhý natolik, že přístroj neudržíte v ruce a fotka bude rozmazaná.
Obvykle se bezpečný expoziční čas pohybuje okolo 1/30 s či 1/60 s, avšak záleží na několika faktorech. Jak si bezpečný expoziční čas přesně spočítat, se dozvíte v článku kolegy Mariána Kábeleho.
Při focení s delšími expozičními časy už musíte fotoaparát někam položit nebo použít stativ.
2) Také je možné, že pokud budete fotit pohybující se objekt, bude při použití delšího expozičního času rozmazaný. Na fotografování pohybujících se objektů proto používejte režim priority času nebo manuální režim. Chcete-li pohyb na snímku „zmrazit“, nastavte čas 1/500 s a kratší.
To je pro tentokrát vše. Ať se focení v prioritě clony vydaří!