Rubriky
Fototipy

Na co si dát pozor při focení v zimě

Nastává zimní foto čas. Období, kdy můžete vytvořit skvělé snímky, ale také poškodit fotoaparát. Víte, jak fotografovat v třeskuté zimě? Zjistěte, jak se připravit před focením ve sněhu, mrazu i na jakých portálech najdete spolehlivé předpovědi počasí. V článku se dozvíte, jak v zimě ochránit fotoaparát a jak exponovat, aby byl sníh krásně bílý.

Než vyrazíte, zjistěte si aktuální počasí

Zima na polích.
Zima na polích.

Než se vydáte fotografovat, mrkněte na předpověď počasí. Třeba na stránky Českého hydrometeorologického ústavu nebo norského portálu Yr.no. Považuji je za nejvěrohodnější.

Pro krátkodobou předpověď se vám může hodit model Aladin, který vypočítává vývoj počasí na několik hodin dopředu. Na webové stránce nahoře na liště si vyberte, co vás zajímá. Stejně tak na Ventusky.com.

Přemýšlíte, kam vyrazit a nevíte, jaké je tam aktuální počasí? Podívejte se na webové kamery ČHMÚ. V přehledu webových kamer najdete spoustu míst České republiky. Na kamerách je vidět obloha a výhled do krajiny. Snadno tak zjistíte, zda na místě, kam plánujete vyrazit, je aktuálně inverze nebo sněží. Na stránkách Holidayinfo naleznete webové kamery u sjezdových tratí a lanovek.

Ochraňte fotoaparát před sněhem, mrazem a vlhkem

Mráz

Jinovatka.
Jinovatka.

Než vyrazíte na focení mrazivé zimní krajiny, dobijte si na maximum akumulátor k fotoaparátu. V zimě, hlavně v mrazu, se akumulátor (baterie) vybíjí mnohem rychleji. Pokud vám už v akumulátoru moc energie nezbývá, vyndejte jej z fotoaparátu a dejte si ho do náprsní kapsy u košile či svetru (ne zvenku na bundě), anebo do kapsy u kalhot. Tím, že bude v teple, vydrží o něco déle.

Na focení si vezměte mikroutěrku na otření čočky objektivu. Při čištění čočky objektivu venku v mrazu na čočku nedýchejte, protože orosený povrch rychle zamrzne.

Buďte opatrní při náhlé změně teploty. Půjdete-li se zahřát do vyhřáté horské chaty, dejte venku, ještě před vstupem dovnitř, fotoaparát do brašny.

Sníh

Zima pod Ještědem.
Zima pod Ještědem.

Jsou-li teploty nad nulou, sníh se mění při dopadu na vodu, která se dostane dovnitř fotoaparátu (nemáte-li vodotěsný). A to je problém hlavně při hustém sněžení. Vločky ulpí na čočce a na fotografiích budete mít velké fleky. Jejich následné retušování zabere spoustu času a někdy je ani není možné odstranit.

Přední čočku objektivu chraňte při sněžení sluneční clonou, popřípadě dlaní ruky. Můžete také na objektiv nasadit UV filtr, anebo si v obchodě s fotopříslušenstvím pořídit různé ochranné pomůcky, například speciální protidešťové obaly, které ochrání fotoaparát i proti sněhu.

Tip: Pokud nechcete investovat do speciálních obalů, připevněte gumičkou či papírovou lepicí páskou na konci objektivu mikrotenový sáček bez dna. Máte-li objektiv typu zoom, sáček musí být dostatečně dlouhý, aby pokryl celou délku vysunutého objektivu.

Vlhkost

Liberec.
Liberec.

Jedním z největších problémů při fotografování v chladném a vlhkém počasí je kondenzace vody. Ke kondenzaci dochází, když přinesete fotoaparát ze suchých nízkých venkovních teplot do teplého a relativně vlhkého prostředí ve vozidle nebo doma. Vnější povrch fotoaparátu a jeho vnitřní části se orosí, objektiv se zamlží.

Proto při přechodu z venku do místnosti nevyndávejte hned přístroj z brašny. Nechte jej v brašně alespoň 1–2 hodiny, třeba v chladnější části domu. Jakmile se přístroj zahřeje na pokojovou teplotu, můžete jej vyndat.

Exponujte tak, aby byl sníh na snímku krásně bílý

Zima na Jizerce.
Zima na Jizerce.

Při fotografování zimních scén odrážejí bílé plochy více světla. Systém měření expozice ve fotoaparátu vyhodnotí bílé plochy jako povrch s vyšším jasem. Přístroj při automatickém nastavení expozice zprůměruje hodnoty na neutrální šedou = 18% černou, a snímek podexponuje (ztmaví). Proto je potom sníh šedý. Čím více bílých míst, tím větší podexpozice.

Doporučuji nastudovat, jak funguje expoziční trojúhelník – ISO, clona a expoziční čas.

Jak správně nastavit fotoaparát

Cesta na Ještěd.
Cesta na Ještěd.

Při focení v automatickém nebo poloautomatickém expozičním režimu:

a) Fotografujete-li v plné automatice, použijte scénický režim Sníh. Tedy pokud jej váš fotoaparát nabízí.
b) V prioritě clony nastavte podle množství bílých ploch korekci expozice +0,5 až +1,5 EV.

Při fotografování v manuálním expozičním režimu:

Budete-li fotografovat zasněženou krajinu (s velkým poměrem bílých ploch) v manuálním režimu, držte čárku expozimetru v zóně přeexpozice. Chcete-li snímek zesvětlit – přeexponovat, odcloňte nebo nastavte pomalejší čas. Expozici, nastavení fotoaparátu a mnoho dalšímu se detailněji věnuji v ebooku Jak fotografovat v zimě.

Jak to na polích a lukách vypadá brzy ráno, když je 18 stupňů pod nulou a svítá? Podívejte se na fotografie ze zimního rána v Českém ráji a na 17 způsobů, jak v mrazivém jitru fotit.

Přeji parádní zimní snímky!